Olympus CAMEDIA 1400L poprvé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Olympus CAMEDIA 1400L poprvé

8. června 1998, 00.00 | První seznámení s velmi populárním modelem digitálního fotoaparátu. Jde opravdu o takovou špičku, jak se říká?

Dlouho, velmi dlouho jsme čekali a už jsme se dočkali. Minulý týden jsme dostali do redakce hned dva exempláře tohoto přístroje. První nám zapůjčila firma CHS a o dva dny později se přidal i Olympus C & S. Oběma firmám děkujeme.

Design a balení
CAMEDIA 1400L První věc, kterou Vás tento přístroj zaujme je mohutný a důstojný vzhled. Na rozdíl od všech předchozích fotoaparátů vyšel Olympus z řady klasických jednookých zrcadlovek. Ano, pokud znáte třeba IS 200, tak nebudete překvapeni. Na tomto místě musím konstatovat, že rozměry jsou bohužel příliš velké na běžné nošení. Rozměry 115 x 83 x 130 mm jej předurčují pro profesionálnější použití. Váha přesto zůstala pouhých 470g.
Co se týče balení, v České republice se 1400L prodává výhradně v provedeni SDK, což znamená, že k fotoaparátu dostanete ještě druhou 4MB SSFDC kartu, 4 akumulátory, dobíječku a kožené pouzdro. Jinak výbava běžná : karta 4 MB, propojovací kabel, redukce pro MAC, CD s ovladači a manuál ( AG ).

Paměť
Fotoaparát používá SSFDC karty, jak už se stalo u Olympusu zvykem. Bohužel u tohoto typu se ještě více projevuje slabina tohoto řešení. Jak následující tabulka ukazuje, velikost 4 MB je opravdu kapkou v moři proseb uživatelů. Tomuto aparátu by slušela nejen 8 MB karta, ale i 16 MB by se stratilo v davu. V součastné době je na trhu běžně k dostání 8MB, 16MB s velkými obtížemi.

Velikost paměti Počet snímků v SHQ Počet snímků v HQ Počet snímků v SQ
Karta 4MB 4 12 49

Obrázek
A jsme u jednoho z velkých plusů. Maximální rozlišení je 1240 x 1024 bodů, což tento fotoaparát posunuje nad hranice běžných digitálních fotoaparátů. Tradičně kvalitní obraz, za kterým stojí velice kvalitní optika, nízký kompresní poměr a dobře prováděný převod do formátu JPEG. Toto vše je ještě umocněno transfokátorem, který dává široké možnosti pro fotografii.
Opět fotoaparát nabízí dva různé kompresní poměry při rozlišení 1240 x 1024 a ještě možnost fotit s polovičním rozlišením. Pak se Vám vejde do paměti i více fotek, než na běžný film.

Automatika
I tento fotoaparát je automat. Autofokus se dá zamknout polovičním stlačením spouště. Co jistě potěší každého znalce, před lokací ostření fotoaparát provádí po dobu 1 - 2 sekund doostření. Pokud je pro Vás tato doba příliš dlouhá, můžete využít dvou přednastavených programů pro vzdálenost 40 cm nebo 2,5m. Autoexpozici lze také zamknout při zapnutí " SPOT METERING MODU ". Tato vlastnost je nová a velice užitečná. Co víc, lze autoexpozici posunout o sedm kroků. Balance barev, intenzita blesku vše automatika. Samozřejmě ta nejlepší, tedy TTL v objektivu s váženým průměrem s maximální váhou ve středu.
Musím smeknout před kvalitou této automatiky, tento aparát nabízí jednu z nejlepších barevných balancí, co jsem měl možnost vyzkoušet. A na konec jedna perlička. Aparát Vás nenechá fotit, dokud se mu nepodaří zaostřit. Takže máte proti sobě jeden svéhlavý a někdy i tvrdohlavý automat.

Technické parametry
A jsme u běžné snůšky technických parametrů. Takže fotoaparát je vybaven CCD členem o velikosti 2/3 palce, který disponuje 1.4 miliony bodů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na 7 čoček v rozsahu 9.2 - 28 mm. Z dalších parametrů objektivu : F2.8 - 3.9, což je ekvivalentní ohniskové vzdálenosti 36 - 110 mm pro 35mm fotoaparáty.
U závěrky Olympus sáhl také vysoko, jde o elektronicky řízenou závěrku objektivu s rozsahem 1/4 - 1/10 000 sec. Horní hranice je v podstatě nedotknutelná, a až jednou se ještě podaří snížit dolní, pak digiťáky zase v něčem šlápnou klasickým fotoaparátům na prsty nebo patu, už nevím.
Vyskakovací blesk s klasickou výbavou funkcí. ( auto, redukce červ. očí, výplňový ). Jeho dosah je do 2,5 resp. 3,5 m dle pozice čoček. Klasická autospoušť na 12 sekund také nechybí.

Hledáček a display
Hledáček je řešen jako u každé jednooké zrcadlovky. Pohled zajišťuje zrcadélko před CCD členem, takže v hledáčku vidíte opravdu to, co fotíte. Jen snad, že vidíte pouze 95 % snímku a ne celý, ale s tím se dá vyrovnat. Velice pěkně je vyřešena značka středu pro ostření, u které se dokonce dá nastavit kontrast. A opět malý renonc. Možná mám špatné oči, ale při svislém focení jsem měl s hledáčkem dost potíže.
Co se týče displeje, ten je v zadní části, má úhlopříčku 4,8 cm. Bohužel nejde o ty krásné nové LCD displeje, které najdete v C 420L nebo 820L. Asi jde o cenový kompromis, nevím zda nejlepší. Aspoň, že v menu lze nastavit jas.
Na závěr tohoto odstavce ještě jeden postřeh. Olympus ve svém zoufalém boji se spotřebou zavedl novinku. LCD se již nedá používat jako hledáček. Pouze po pořízení snímku se fotografie objeví na několik sekund. A samozřejmě si na něm můžete prohlížet již pořízené fotografie

Ovládání fotoaparátu
Zadní pohled Fotoaparát má dva základní režimy práce.

 • REC - při kterém se pořizují snímky
 • PLAY - v kterém se snímky prohlížejí
Všechna nastavení se provádějí pomocí čtyř tlačítek na horní hraně fotoaparátu. Jejich funkce se mění v závislosti na režimu. Další část ovládání se provádí pomocí menu a čtyř tlačítek vedle displeje. A samozřejmě nechybí spoušť a ovládání ZOOMu. Ovládání je pohodlné a intuitivní. Musím říct, že absence gumových tlačítek mě potěšila.
Na stavovém displeji se zobrazuje :
 • Počet zbývajících snímků
 • Rozlišení
 • Nastavení blesku
 • Indikátor MAKRO módu pro vzdálenost 30 - 60 cm
 • Indikátor SPOT pro zámek autoexpozice
 • Indikátor autospouště

Pomocí menu pak můžete provádět následující operace :
 • Nastavení rozlišení
 • Nastavit posun autoexpozice
 • Mazat všechny fotografie
 • Formátovat paměťovou kartu
 • Nastavovat čas a datum
 • Nastavovat jas displeje

Komunikace s počítačem
Komunikace s počítačem je možná po sériovém kabelu. To je běžná varianta, ale pro tento fotoaparát již poměrně pomalá. Snímky jsou při maximální velikosti až 800 kB velké a jejich přenos je dlouhý. Druhou variantou je použít adaptér v provedení PCMCIA, který nabízí výrazně vyšší rychlost. Co se týče software nebudu se opakovat. Software je zcela stejný jako u 820L. Twain ovladače i utilita. Vše při starém.

Speciality
Těch se u tohoto aparátu nedočkáte. Pokud do specialit nezahrneme ZOOM, pak nám zbývá už jen přímý tisk na sublimační tiskárně. Výrobce zřejmě předpokládal, že fotoaparát budou používat jen profesionálové, a speciality nebudou potřebovat. Nevím, zda je to příliš šťastné, posouzení nechám na Vás.

Shrnutí
Co říct závěrem. Olympus odvedl dobrou práci, i když místy mi kompromis s cenou připadá až příliš drastický. Na druhou stranu fotografie jsou úžasné. Nedá mi to přesto, abych nezmínil drobné vady na kráse.

 • Spotřeba baterii - Je to síla na Energizery nafotíte tak 10 - 20 snímků. Na ostatní alkalické baterie ani ránu. Na dodané akumulátory uděláte 40 - 60 snímků bez přenosu do počítače. ( A pak, že Temelin neni potřeba. )
 • Absence zdroje ve standardní výbavě. Dostanete spoustu užitečných doplňků, ale zdroj si musíte dokoupit. Zejména při přenosu do počítače jej oceníte.
 • Gumový kryt konektorů mě velice děsil. Neztratil jsem ho, ale stejně mu nevěřím.
 • Ne příliš dobrý displej hlavně ve srovnání s 820L.
 • Velice malá kapacita paměti. Už aby byli k dispozici větší SSFDC karty i 16 MB někdy nestačí.
 • Přeci jenom větší rozměry. Jde o logickou daň za transfokátor.
Jinak nezbývá než chválit. Rozhodně jde o malou revoluci kvality ve své cenové kategorii. Co se týče určení, fotoaparát užijí movitější amatéři a hlavně profesionálové. Tím nemyslím profesionální nebo umělecké fotografy, spíš profesionální spotřebitele digitálních snímků. Je na Vás udělat si svůj názor, mi se Vám pokusíme pomoci dalším článkem, který bude obsahovat subjektivní pohledy několika různých lidí. Na závěr polední informace, koncová cena cca 45 000 bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: