Microsoft IntelliMouse 1.1A - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Microsoft IntelliMouse 1.1A

15. března 1999, 00.00 | Ke grafice a předtiskové přípravě patří neodmyslitelně myš. A nemyslete si, není myš jako myš - blíže viz dnešní recenze.

     V dnešní době snad neexistuje moderní počítač bez myši či obdobného polohovacího zařízení. IntelliMouse od Microsoftu je jedním z těch lepších myšítek, které lze na trhu vůbec sehnat.

     Tentokrát nečekejte žádné technické nebo hardwarové tipy, originál MS IntelliMouse stejně jako prakticky všechny myši od Microsoftu je naprosto bezproblémové zařízení po technické stránce, softwarová podpora je rovněž vynikající. Při nákupu myši od Microsoftu (a nemusí to být zrovna IntelliMouse) si však především u OEM verzí dejte pozor na původ myši. Originály jsou vybaveny certifikátem a jejich (bohužel) poměrně dokonalé kopie se vyznačují zejména nedokonale provedeným potiskem, rozmazaným sériovým číslem a především naprosto odlišnými vlastnostmi pravé MS Mouse. Vím o čem mluvím, neboť jsme při nákupu nových počítačů nebyli dostatečně obezřetní a tak mám momentálně k dispozici opravdu hrozné MS Mouse (to je ta bez kolečka) fungující opravdu na heslo a to ještě pouze občas. Článek o tom, jak rozpoznat některé padělky MS Mouse byl zveřejněn v časopisu CHIP, já tedy jen rychle znovu osvěžím Vaši paměť. Padělky jsou většinou ze série MS Serial Mouse 2.0A, Part No. 50674 označené navíc doplňkovým sériovým číslem s.n. 07671, případně rozmazaným a nečitelným ser. číslem, mohou mít též podivně "rozmazaný" potisk. Všechny padělky mají jedno společné - (ne)fungují zcela normálně a když je rozeberete, nestačíte se divit, co je uvnitř použito za součástky a jak mizerná je kvalita zpracování.

     Každá MS Mouse je vybavena certifikátem autentičnosti (viz obrázek), takže pokud Vám ho prodejce myši nedodá společně s myší, je to přinejmenším podezřelé. Padělky MS IntelliMouse naštěstí zatím nebyly zjištěny, přesto však při nákupu zbystřete pozornost, v krajním případně se poohlédněte po jiném prodejci - problémy s tak důležitým zařízením jako je myš totiž za uspěchaný nákup rozhodně nestojí.

     A teď už zpátky k MS IntelliMouse. Pokud máte OEM verzi (jako asi většina uživatelů), bude Vám bez doplňkového software myš fungovat pouze ve Windows98, které ji poměrně slušně podporují, s Windows95 či NT Vám moc radosti neudělá. Problémem je hlavně využití scrollovacího kolečka (v originále Wheel), protože v mnoha programech prostě fungovat nebude. V plné verzi MS IntelliMouse dostanete ovšem velmi kvalitní ovladač, který nejen zmíněný problém řeší, ale nabízí i vysoký uživatelský komfort v nastavení nejrůznějších funkcí myši. Tento ovládací software se jmenuje IntelliPoint a momentálně je k dispozici verze 2.2d. Jedná se ale pouze o update, takže ho nelze nainstalovat bez plné verze IntelliPointu.

     Po instalaci IntelliPointu se objeví v ovládacím panelu Myš několik nových záložek (viz zmenšené obrázky) se spoustou funkcí. Nastavit můžete snad všechny myslitelné preference týkající se pohybu myši, funkci třetího tlačítka/scrollovátka (je totiž aktivní, čili zároveň může nahradit třetí tlačítko na myši), Velmi příjemný je fakt, že po instalaci IntelliPointu začne fungovat scrollovací kolečko ve všech programech, což bez tohoto ovladače ani u Windows95/NT ale dokonce ani u Windows98 rozhodně není pravidlem a v mnoha programech scrollovátko bez IntelliPointu či obdobného freeware či shareware driveru nezprovozníte.

     Pokud by náhodou v některém programu způsobovalo scrollovací kolečko problémy, lze tento neposlušný program zařadit do seznamu výjimek (opět viz obrázek), takže myš v něm pak bude fungovat pouze jako klasická dvoutlačítková. Kolečko může s pomocí ovladače též přebírat několik základních funkcí jako dvojklik, aktivace nápovědy, spuštění Exploreru nebo přenechat funkci programu, v němž myš pracuje. Vybrat si samozřemě lze i počet řádek scrollovaných na jednu polohu (neboť kolečko u MS IntelliMouse se točí vždy po několika stupních), ale totéž se dá nastavit např. v TweakUI. Velmi zajímavá je možnost orientace pohybu (invertování snímačů), kdy pohyb myší např. doprava způsobí pohyb ukazovátka nahoru apod. Užitečná je též funkce automatického umístění kurzoru myši na defaultní tlačítko nebo jeho vycentrování v requesteru či dokonce inteligentní pohyb ukazovátka myši, které samo zpomaluje v blízkosti ikon, tlačítek apod.

     Mnoho dalších věcí jako nahrazení dvojkliku pouze jedním kliknutím, neohraničená plocha (kdy ukazovátko automaticky přechází z okraje do protilehlého bez toho, aniž by se zastavilo) nebo skrytí ukazovátka při stisku klávesy (užitečná věc zejména při psaní textů) je standardních a setkáte se s nimi v prakticky všech ovladačích myší různých výrobců, takže se o nich ani nebudu zmiňovat.

     A na závěr jen malý dodatek - ačkoliv nejsem žádným skrytým agentem či dokonce dealerem Microsoftu, mohu zodpovědně prohlásit, že MS IntelliMouse je po všech stránkách bezproblémové a perfektně fungující zařízení, které se snadno používá a ve spojení s ovladači IntelliPoint je to jedna z těch nejdokonalejších kombinací hardware se softwarem, jakou si lze v případě myši představit.

     

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: