Macworld 2009: Nový MacBook Pro 17" se představuje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Macworld 2009: Nový MacBook Pro 17" se představuje

8. ledna 2009, 00.00 | Apple nahradil svůj stávající nejvyšší notebookový model sedmnáctipalcového MacBooku Pro novou generací. Co všechno nabídne novinka a nakolik dává smysl upgrade pro stávající uživatele?

Protože editor Adobe Flash včetně jeho aktuální verze Flash CS4 nenabízí žádné smysluplné funkce na tvorbu virtuálních prohlídek, mohli se iniciativy chopit vývojáři jiných firem. Společnost Easypano Holdings má s programováním a vývojem programů na tvorbu panoramat a komplexních virtuálních prohlídek již letité zkušenosti a nová verze Tourweaveru je toho důkazem. Tourweaver 4.0 je editor virtuálních prohlídek sestavených zpravidla z více scén, které jsou navzájem propojeny grafickými navigačními prvky v prakticky libovolné podobě počínaje běžnými hotspoty přes klasická tlačítka a konče třeba orientačním schématem půdorysů bytu, budovy či exteriéru.

Největší výhodou Tourweaveru je na rozdíl od několika jiných profesionálně koncipovaných systémů na tvorbu virtuálních prohlídek především možnost celou scénu respektive prohlídku exportovat ve formátu Flash (včetně všech vlastností původních Java appletů), díky čemuž je možné prohlížení nejen v offline, ale také v online podobě v prostředí webového prohlížeče či defaultního prohlížeče Tourweaveru.

K dispozici jsou dvě varianty aplikace pro Windows, verze pro Mac OS X ještě není hotová. Varianta Tourweaver Standard Edition se prodává za 200 EUR, rozšířená verze Tourweaver Professional Edition pak stojí 800 EUR. Rozdíly dražší verze Professional oproti verzi Standard spočívají především v možnostech uživatelského nastavení virtuální prohlídky, využívání navigačních prostředků (mapy aj.), dostupných vlastnostech prohlížeče prohlídek a používání akcí pro ovládání dané prohlídky. Další odlišností u varianty Professional jsou také rozsáhlejší možnosti nastavení výstupu u formátu Flash, podpora video sekvencí textových objektů pro popisky jednotlivých hotspotů.


Tourweaver 4.0 - prostředí editoru prohlídek s náhledy importovaných fotografií, pracovními nástroji, seznamem použitých objektů a jejich vlastnostmi

Novinky verze 4.0

Princip editoru virtuálních prohlídek a jeho funkčnost se od předchozí stěžejní verze 3.0 zase tak moc neliší. Systém náhledů a vizuálního editoru umožňuje přesně nadefinovat sady obrázků a jejich poskládání ve 3D panoramatu, jehož typ si určíte předem. Panoramata mohou být sférická, válcová, krychlová či v podobě jedné velké bitmapové plochy, a to eventuálně včetně pohledu rybího oka. Samozřejmostí jsou 360 stupňová panoramata vzájemně propojená klikací mapou či jinými navigačními prvky, které lze využívat při publikování celé virtuální prohlídky v podobě komplexního Flash prvku.


Tourweaver 4.0 - součástí editoru je i jednoduchá časová osa pro automatické slideshow; v horním popup menu je přehled vytvořených scén v prohlídce

V souvislosti s podporou Flashe přináší Tourweaver 4.0 rozšířenou sadu navigačních prvků a jiných ovládacích komponent, jejichž vlastnosti si určujete prostřednictvím akcí. Kombinovat můžete klasické fotografie s panoramatickými scénami a video klipy, jejichž slideshow můžete ovládat v jednoduché časové ose. K dispozici jsou dále popup okna pro speciální funkce a také šikovný navigační prvek pro zobrazení půdorysů ploch. Při delším nahrávání Flash prohlídky můžete ve verzi Professional použít uživatelský progress bar v prohlížeči Scene Viewer, další novinkou jsou textové popisky hotspotů. Každý segment virtuální prohlídky může nést více akcí, které určují jejich propojení, ovládání či odkazy na web. Využívat můžete nově také několik přechodových efektů pro popup okna, která fungují i v režimu celé obrazovky.

Většina virtuálních prohlídek vytvořených v jiných aplikacích je obvykle limitována pevně daným rozlišením konkrétní prohlídky. Tourweaver 4.0 je v tomto případě praktičtější, neboť podporuje dvě nezávislé sady obrázků a panoramat pro zobrazení v okně a v celoobrazovkovém módu, u kterého tedy lze například použít výrazně vyšší rozlišení.


Tourweaver 4.0 - ukázka Flash prohlížeče hotové virtuální prohlídky bytové jednotky včetně interaktivního navigačního schématu půdorysu bytu


Tourweaver 4.0 - nastavení základních vlastností exportované virtuální prohlídky


Tourweaver 4.0 - nastavení kvality bitmapových objektů ve finální Flash prohlídce

Závěr

Jako editor virtuálních prohlídek patří Tourweaver 4.0 mezi nejdokonalejší programy svého druhu. Verze 4.0 poněkud nepochopitelně odstranila podporu virtuálních prohlídek v podobě Java appletů, což je především u varianty Professional (i vzhledem k její nemalé ceně) trochu podivné a pokud Java applety potřebujete, musíte zakoupit starší verzi Tourweaver 3.0. Funkčnost virtuálních prohlídek ve formátu Flash je naštěstí prakticky shodná s původními Java applety (navíc je jejich prohlížeč viditelně rychlejší), takže řádné dramatické omezení publikačních vlastností editoru se vlastně nekoná.

Zkušební verzi Tourweaveru si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Easypano.


Tourweaver 4.0 - předvolby aplikace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: