Leica S1 Pro – skutečný High-end - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Leica S1 Pro – skutečný High-end

5. května 1999, 00.00 | Dnes přinášíme první článek o opravdu profesionální studiové kameře. Co nabízejí nejvyšší modely digitálních fotoaparátů?

Německou firmu LEICA není třeba českým fotografům představovat, fotoaparáty řady M a R jsou pojmem a objektivy LEICA patří ve své třídě k absolutní špičce. V oboru digitalní fotografie však o sobě nedala LEICA delší dobu vědět (zvláště na českém trhu). Uvedení kompaktního fotoaparátu LEICA Digilux jistě příznivci digitální fotografie zaznamenali, ale fakt, že LEICA má již více jak rok ve své nabídce profesionální systém S1, zůstal naší odborné veřejnosti "utajen". Leica vyrábí v současné době v inovované verzi tři varianty systému: S1 Alpha, S1 Pro a S1 HighSpeed. Leica S1 Pro, Alpha a HighSpeed
Po nabídce firmy Amadeus Prague, generálního zastoupení LEICA v ČR, na pomoc při prezentaci digitální techniky během veletrhu  INTERKAMERA 99, se stal nejvyšší model řady - LEICA S1Pro na týden příčinou mých probdělých nocí a totálně zaplněného harddisku fotografiemi snad všeho, co mi přišlo pod ruku. Následující řádky vám snad ukáží, CO mě k takovým věcem dokázalo přinutit.

Balení
V objemné krabici najdete samozřejme tělo kamery, dále pak adaptér pro objektivy R-systému, síťový adaptér, PCI kartu, 6-ti metrový optický kabel, IR filtr 55mm, rozsáhlý uživatelský manuál, CD SilverFast v. 4.0 a disketu s kalibračními daty označenou výrobním číslem dané kamery. (Verze HighSpeed má interface SCSI a tedy adekvátně odlišnou dodávku.)

Příslušenství
shit/tilt adaptér Opravdu důležitou vlastností digitálních systémů je jejich možnost snadneho zařazení do stávajícího vybavení např. fotostudia. LEICA S1 nabízí možnost použití prakticky všech systémů pro trvalé osvětlení jako fluorescenční lampy, HMI a halogenové lampy (např. zaostřovací světla u studiových blesků). S adaptéry LEICA S můžete využívat všechny objektivy LEICA R a LEICA M i objektivy jiných firem - např. HASSELBLAD, NIKON, CANON, PENTAX a MINOLTA. Pro objektivy HASSELBLAD je k dispozici shift a tilt adaptér, umožňující podobná nastavení jako u velkoformátových fotoaparátů. A přirozeně můžete aparát nasadit přímo do filmové standarty Sinaru P.
Vystačíte tedy se svým současným ateliérovým vybavením a nemusíte počítat s dalšímy dodatečnými náklady za nákup speciální techniky.

Instalace
Do počítače (MAC nebo PC) přidáte PCI kartu, zapojíte signální a zdrojové kabely, nainstalujete sw a načtete kalibrační data. Na kameru připojíte objektiv (v mém případě se jednalo o ELMARIT-R 2,8/100) s infračerveným filtrem, zapnete adaptér kamery, spustíte Photoshop a plug-in SilverFast. Od té chvíle je kamera připravena ke snímání. (Skutečně je to velice snadné. Osobně jsem od rozbalení kamery až po náhled prvního snímku strávil cca 20 minut.)

Ovládání
Před každým snímáním digitálním fotoaparátem je nutno nejdříve zkalibrovat CCD senzor na bílou plochu. Kalibraci není třeba opakovat, pokud během práce neměníte druh osvětlení. V hledáčku kamery zvolíme požadovaný záběr, upravíme zaostření a clonu a přímo tlačítkem na kameře či v ovládacím programu nasnímáme náhled. Ovládání programu SilverFast (resp. jeho upravené verze pro S1) by asi vystačilo na samostatný článek, takže jen v kostce: plně zoomovatelý náhled, histogram, křivky, globální a selektivní barevné korekce, 12 Bit grayscale, 36 Bit RGB a 48 Bit RGB scanování, možost scanu také do CMYK a Cie Lab, kalibrace a tvorba ICC profilu pomocí barevné tabulky IT-8. Kdo někdy pracoval s profesionálním scanerem bude se cítit jako doma, ale ani klasický fotograf nebude mít pravděpodobně po určité době žádné problémy a naopak ocení možnosti, které mu digitální fotografování přinese.

SliverFast 4.0

Praktické zkušenosti
Kameru jsem používal jak na platformě MAC (G3 300Mhz, 192 MB RAM), tak i na platformě PC (PII 400MHz, 128MB RAM). V obou případech bez jakýchkoliv problémů s komunikací s kamerou či přenosem dat. Kamera na první pohled překvapí velice netradičním designem. Po několika hodinách práce však každému dojde, že zvláštní tvar nedělá kameru pouze zajímavou, ale je vysoce ergonomický (opravdu zvyšuje produktivitu vaší práce). Navíc má člověk příjemný pocit, jako u každého přístroje z produkce LEICA, z kvalitního a precizního zpracování celé mechanické kontrukce přístroje. Po dobu snímání scény (v plném rozlišení cca 3 minuty - viz tabulka) bylo nutné zajistit naprostou stabilitu stativu, snímaného objektu a světel. To však není ve studiových podmínkách velký problém (pokud Vám zákazník čekající na scan nezačne podupávat do ryrmu přímo na noze stativu). Skvěle se CCD čip vyrovná s vysoce jasnými místy motivu, ani na odlescích broušeného skla se nedal antibloomig oklamat a nebyly negativně ovlivněny okolní pixely obrazu. Zkoušel jsem i různé světelné podmínky - od scanování při přirozeném dopadajícím světle z jednoho okna v kanceláři, přes nasvícení HQI výbojkami, až po klasické studiové halogenové reflektory. I při nízkých světelných podmínkách je možno nasnímat kvalitní fotografii. Jako opravdu důležité se ukázalo použití adekvátního IR filtru (IRa pro daylight a IRa II pro halogen).

Ukázky scanu
Celkový obrázek Výřez
Celkový obrázek Výřez

Technické parametry
 

Max. rozlišení
Velikost souboru 48/24-bit
Dynamický rozsah (Dmax)
Full scan time (s)
Orientační cena (Kč)
LEICA S1 Alpha
 2570x2570
 38/19MB
3,3 
 75
314.000,-
LEICA S1 Pro
 5140x5140
 152/76MB
3,3
 185
532.000,-
LEICA S1 HighSpeed
 4000x4000
 96/48MB
 3,0
 20
725.000,-

Závěr
Uvážíme-li možnost upgradovat z verze Aplha na verzi Pro či HighSpeed za přibližně rozdílovou cenu daných modelů, tvoří LEICA S1 Aplha výhodnou možnost pro střední grafická či fotografická studia. LEICA S1 Pro najde jistě uplatnění profesionálním nasazením např. v reklamních agenturách, v archivech muzeíí, galerií či na vědeckých pracovištích a po verzi HighSpeed sáhnou především náročné grafické provozy, kde hlavní slovo má maximální kvalita a vysoká produktivita.
Fotoaparát LEICA S1 Pro mě přesvědčil i u obtížných motivů, že ve věci rozlišení detailů ve světlech a stínech, kontrastu, ostrosti a barevném podání je úspěšnější než konvenční diapozitiv. Nejen relativně nízká ceny pro skenovací fotoaparát této kategorie vytváří vynikající poměr cena/výkon, ale také možnosti integrace a adaptace systému na stávající uživatele. S touto koncepcí spojenou s kvalitou, flexibilitou, vysokou produktivitou a ergonomií stojí LEICA S1 ve třídě skenovacích digitálních systémů oprávněně na vrcholu.


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: