Kodak v ledové sprše ! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Kodak v ledové sprše !

10. srpna 1999, 00.00 | Společnost Kodak snižuje ceny svých digitálních fotoaparátů až o 50.000 Kč. Co jí k tomu vede, z čeho má strach a zda je oprávněný se dočtete v našem rozboru.

Společnosti Nikon a Kodak patří ke světovým gigantům fotografického průmyslu. V minulosti dokokonce spolupracovali na vývoji profesionálních digitálních fotoaparátů. To ovšem neznamená, že si nemohou nyní tvrdě konkurovat. V posledních měsících se situace opět vyostřila po ohlášení nového digitálního fotoaparátu Nikon D1. Celá záležitost má kořeny v historii, kterou si neuškodí připomenout.

Kodak je tradičně považován za jednoho z nejlepších výrobců digitálních fotoaparátů na bázi 35mm kamer. Protože tato společnost patřila k průkopníkům v oblasti digitální techniky, získala si velmi slušné technické a vědomostní zázemí. Svědčí o tom i fakt, že patří mezi úzkou skupinu výrobců CCD snímačů. Když hledala optimální cestu k profesionálním fotografům zvolila kombinaci klasických 35mm zrcadlovek a digitální techniky. Fotografové SLR zrcadlovky dobře znají a na rozdíl od větších formátů mají těla přijatelnou cenu a jsou velmi univerzální. Základem řady DCS se tedy stalo spojení klasické zrcadlovky s digitální sekcí Kodak.

Když Kodak hledal partnera pro výrobu, volba padla právě na Nikon. Ten produkoval uznávané fotoaparáty a v začátcích spolupráce neprojevoval větší zájem o digitální produkty. Konkurenční boj se tedy nekonal a spolupráce byla na světě. Pak ovšem došlo k roztržce mezi oběma partnery. Společnost Kodak obohatila svojí produktovou řadu i o přístroje postavené na bázi fotoaparátů Canon. Zákazníci tak získali větší možnost volby, ale Nikon se cítil ponížen. Navíc i u Nikonu si začali uvědomovat, že v budoucnu mohou digitální řešení změnit poměry na trhu. Spolupráce již před několika lety skončila a jistá nevraživost je cítit dodnes.

V současnosti se celá věc má tak, že Kodak nabízí v profesionální oblasti řadu DCS, která využívá těl Nikon i Canon. S značením DCS 5xx jde o Canony a DCS 3xx a DCS 6xx jsou Nikony. Kupec si může vybrat podle toho, jaké příslušenství a objektivy již vlastní a také podle toho, jaké tělo mu víc vyhovuje. Kodak je spokojený, i když těla Nikon nenakupuje přímo od Nikonu a o spolupráci nemůže být ani řeč. To ovšem zákazník ani nepozná a je také spokojen.

NIKON D1 Vše vypadalo poměrně poklidně až do okamžiku oznámení přípravy fotoaparátu Nikon D1. Ten se stal trnem v oku Kodaku a mýtem pro všechny fandy. Již první tiskové zprávy slibovaly neuvěřitelné schopnosti za nevídanou cenu. Nikon oznámil produkt, který by měl být s Kodaky papírově minimálně srovnatelný a to za cenu nižší, než byla cena nejhorší DCS 315. To vyvolalo opravdovou histerii. Všichni novináři a potenciální kupci se začali shánět po tom, kdy, za kolik a s jakými vlastnostmi D1 opravdu bude. Bohužel dodnes je informací velmi málo a prodej u nás v nedohlednu. Kodak samotný již také s nervy nevydržel a zareagoval dvěma razantními kroky.

V první řadě výrazně snížil cenu modelu DCS 315, ten nyní stojí bez příslušenství 149.000 Kč ( sleva 50.000 Kč ). Toto snížení ceny nelze chápat jinak než přiblížení se oznámené ceně Nikonu. Druhým krokem bylo oznámení nové DCS 330 s výrazně vylepšenými parametry a cenou pod 200.000 Kč. Kodak evidentně začal bojovat o trh. Ono totiž nejde jen o zákazníky. Pokud by Nikon slavil větší úspěchy mohlo by to ohrozit celkově postavení značky na trhu, na které zatím příliš mnoho konkurence není.

Jak se celá situace bude nadále vyvíjet je dost nejasné. Nikon D1 zatím reálně na pultech není. Na Internetu se objevují informace o tom, že vzorky, které se dostaly mezi novináře zdaleka nedosahují oznamovaných kvalit. Možná jde o neduhy spojené s vývojem, nebo se Nikonu podařilo nafouknout jednu z největších bublin soudobé historie digitální fotografie. V každém případě jejím výsledkem je již nyní snižování cena a to je jedině dobře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: