Kodak DC 260 - nový král. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Kodak DC 260 - nový král.

18. srpna 1998, 00.00 | Přinášíme žhavé informace o novém modelu společnosti Kodak, který se stává novou špičkou v produktové řadě Kodak.

Dnešní článek je jakýmsi prvním pohledem na fotoaparát Kodak DC 260. Rozhodně se nejedná o kompletní recenzi, ta bude hotova řádově v průběhu několika týdnů. Prvním důvodem je to, že přístroj jsme měli k dispozici pouze pár dní, druhým důvodem je fakt, že oficiálně budou přístroje uvedeny na trh až dnes. Přesto nás záplava čtenářských dotazů vede k tomuto prvnímu hodnocení, ve kterém budeme často srovnávat s DC 220.

Design a výbava
DC 260 Vzhledově je přístroj velice podobný modelu DC 220 a to znamená, že je velice atypický. Od DC 220 přístroj snadno odlišíte tím, že je tmavší, v přední části má senzory pro AF a má samozřejmě jinou optiku. Jinak rozměrově je tělo totožné. Ovládací prvky jsou také shodné.

Rozlišení a citlivost
Zde tento přístroj představuje opět výrazný krok směrem k lepší kvalitě fotografií. Prvním nesporným kladem je CCD snímač, který má rozlišení 1548 x 1032 bodů ( skoro 1,6 mil bodů ). To je nárůst velice slušný proti modelům DC 200, 210 i 220. Ve srovnání s konkurencí jej toto rozlišení řadí na špičku v žebříčku přístrojů s cenou pod řekněme 70.000 Kč. Bohužel citlivost tohoto snímače je pouze ISO 100, což zkušenější fotograf při práci občas hořce pozná.

Optika
DC 260 Zde je druhý a v podstatě poslední výraznější rozdíl od předchozích modelů. Přístroj je vybaven transfokátorem v rozsahu 38 až 115 mm. To představuje trojnásobný optický zoom, který lze ještě rozšířit až na šestinásobný digitální cestou. Pro zájemce uvedu, že F je v rozsahu 3 až 4.7, což je docela slušné. Nesmíme zapomenout na autofokus (AF), který je v této cenové hladině u Kodaků také novinkou. Funguje velice dobře.

Hledáček
Hledáček je optický, průhledový s mechanicky upravovaným značením. To je možná trochu neobratně řečeno, ale znamená to, že podle pohybu optiky je měněn i průhled hledáčkem, takže jeho zkreslení je menší. Menší říkám proto, že se zrcadlovkou to pořád srovnávat nejde. Na druhou stranu je toto řešení dost přesné pro 95 % aplikací. Nechybí ani displej, který lze jako hledáček také použít. Pozor ! Displej musíte použít pro makro snímky i pro snímky s digitálním zoomem, protože v těchto případech je hledáček nepoužitelný. Je to škoda, protože spotřeba displeje je vysoká a baterie to velice nelibě nesou.

Ostatní
V ostatním je přístroj shodný nebo velice podobný s přístrojem DC 220, proto Vás v tomto místě odkáži na jeho recenzi. Nemá asi smysl opisovat vše znovu.

Praktické zkušenosti
DC 260 Zvýšené rozlišení a lepší optika jsou na snímcích pochopitelně znát. Celkově se dá říct, že DC 260 je výrazně výkonnější než model DC 220. Přestože design je takřka shodný, technicky se jedná o dva různé přístroje. Nešvary DC 220 platí v plné míře i u modelu 260, ale není jich mnoho s ohledem na schopnosti přístroje.

Shrnutí
Přestože jsem měl přístroj opravdu krátce, dovolím si tvrdit, že ve většině hodnotitelných kriterií překonává dosavadního krále této cenové třídy, kterým je Olympus C 1400L. Není to vítězství KO, spíš na body, ale přesto cenné a jen čas ukáže, jak velký náskok tento přístroj má. ( Cena by měla být těsně pod 50.000 bez DPH )

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: