Kodak DC 240 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Kodak DC 240

10. června 1999, 00.00 | Přinášíme recenzi na první z nové řady digitálních fotoaparátů Kodak. Jak vypadá nová generace?

Kodak DC 240
Zapůjčil : Foto-World
Hodnocení:
Fotoaparát je praktický a nabízí velmi dobré technické parametry. Bohatá výbava a uživatelské funkce se snaží vyvážit o něco vyšší cenu.

Kodak DC 240 je zástupcem nových modelů v produktové řadě digitálních fotoaparátů společnosti Kodak. Vychází z modelu DC 210, se kterým jej budeme často srovnávat. Přináší velké množství novinek, takže opustíme formu fixního vzhledu článku a budeme se věnovat převážně novinkám.

Design a balení
Design tvarově vychází z modelu 210, ale výrazně ožil. Změnil se jak použitý materiál, tak i detaily provedení. Všichni z okruhu redakce se shodli na tom, že design působí modernějším a slušivějším dojmem. Při používání přístroje zůstaly zachovány všechny základní rysy, takže pokud jste někdy pracovali se starším modelem, pak se budete cítit "jako doma".
Kodak začal prodávat přístroj i s takzvaným Premium Packem. Ten je však časově omezen, takže jsou dvě možnosti. V základní výbavě najdete fotoaparát, všechny kabely, dobíječka pro tužkové akumulátory, 8 MB paměťová karta compact flash (CF) a pochopitelně manuály. Pokud zakoupíte fotoaparát i s prémiovým balíčkem, získáte ještě pouzdro, 4 akumulátory, 16 MB paměťovou kartu, PCMCIA adapter a speciální software pro archivaci obrázků.

Technika
DC 240 Na první pohled jsou si modely 210 a 240 dost blízké, ale technologicky došlo k malé revoluci. Vše začíná už u snímacího CCD prku. Ten má vyšší rozlišení (1344 x 971 bodů) takže maximální velikost snímku vyrostla na 1280 x 960 bodů, protože Kodak nevyužívá celý CCD snímač. Při všech testech bylo patrné, že byl použit kvalitnější CCD snímač, což se nejvíce projevovalo v lepší barevnosti a nižší hladině šumu v obrazu. Citlivost snímače zůstala na 140 ISO.
Zcela nový je objektiv. Transfokátor s ohniskovou vzdáleností od 39 mm do 117 mm představuje pokrok od 2x k 3x zoomu. Ten lze doplnit ještě novým dvojnásobným digitálním zvětšením. Objektiv je tedy flexibilnější a navíc má i lepší parametry. Minimální světelnost klesla až na slušných 2,8 a maximální je na hranici 25,7. Navíc je doplněn funkcí auto-fokus (AF), které umožňuje lepší ostření než původní free focus.
Dalších technických novinek je celá řada. Například uzávěrka je 2x rychlejší, automaticky volí rychlost od 1/755 sec. až po 1/2 sec. Fotoaparát umí pořídit dva snímky těsně po sobě s odstupem pouze 0,2 sekundy. USB se stalo novým rozhraním pro spojení s počítačem. Na druhou stranu chybí IrDA.

Ovládání
Principy zůstaly zachovány. Na zadní straně je velký otočný ovladač s polohami pro snímání, prohlížení, spojení s počítačem a nastavení. Tím zvolíte, co chcete s fotoaparátem dělat. Pak už vystačíte s pěti tlačítky v okolí displeje. A samozřejmě jsou zde ještě speciální tlačítka pro makro, časovač a nastavení blesku. To znamená, že filozofie ovládání je stejná, pouze ve výběrech jsou nové položky.
Zajímavou novinku představují uživatelsky definovatelné rámečky, které do fotografií vkládá přímo fotoaparát. Nejde sice o funkci, kterou budete používat každý den, ale někdy dokážou rychlým způsobem zpestřit fotografii. Podobně efekty, které jsou provedeny v duchu obrazových efektu Sony. V nabídce najdete černobílé snímání, dále efekt "Sepia", který převádí obraz do hnědých odstínů a tak navozuje zdání fotografií ze začátku století. Na závěr je zde efekt dokument, který pomáhá při snímání dokumentů. Jeho úkolem je zvýraznit obraz a zvýšit maximálně kontrast. Podobnou funkci nabízí snad jen nový Ricoh.
U ovládání si neodpustím jednu malou výtku. Tu bych udělil dvojtlačítku pro ovládání zoomu (transfokátoru). To se oproti verzi 210 bohužel výrazně zmenšilo a stalo se tvrdším. Bohužel tato kombinace způsobuje nepřesnější ovládání a na práci s tímto ovládacím prvkem si musíte zvykat.

Hodnocení
Fotoaparát se nám velmi líbil. Vzhledem k tomu, že v redakci již dlouhou dobu používáme model DC 210, potěšilo nás stejné ovládání a podobná konstrukce. Kvalita reprodukovaného obrazu se výrazně zlepšila, což je rozhodně kladem. Novinek je celá řada, od USB až po efekty. Všechny zvyšují hodnotu fotoaparátu stejně jako bohatá výbava. Bohužel cena přístroje dle našeho názoru není optimální. V současnosti se fotoaparát prodává za 34.990 Kč bez DPH, a to je při součastné konkurenci na trhu poměrně dost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: