Jak tisknout digitální fotografii? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Jak tisknout digitální fotografii?

14. září 1999, 00.00 | Ve článku se pokusíme podrobně odpovědět na položenou otázku a přiblížit vám výhody a nevýhody všech dostupných tiskových technologií.

Desítky výrobců produkují stovky různých modelů digitálních fotoaparátů a fotografové denně pořizují tisíce snímků. Některé z nich končí na nejrůznějších nosičích ve své digitální podobě, většina fotografií se stává součástí sazby v nejrůznějších tiskovinách. Někdy je však potřebné fotografii použít samostatně, v její papírové podobě. A zde nastává problém: jakou technologii tisku použít pro digitální fotografii? Na tuto otázku se vám pokusíme odpovědět a přiblížíme vám výhody a nevýhody všech dostupných tiskových technologií.

Digitální fotografie má svá specifika, jež je nutné respektovat a především s nimi při výběru tiskové technologie počítat. Jedním z největších problémů je rozlišení, které, přestože stále roste, není dostačující pro tisk na větší formáty. Znamená to, že pokud chceme vytisknout digitální fotografii na formát A4 či větší, musíme ji adekvátním způsobem upravit, což bohužel ve většině případů nepřináší uspokojivé výsledky.

Další komplikací je barevnost fotografií. Digitální fotografie mívají často špatně reprezentované barvy, které je potřebné odborným způsobem opravovat. Druhou otázkou je, zda i poměrně zdařilé podání barev je rozumě přenositelné na papír. Na fotografiích se často objevují takové záludnosti, jako jsou odlesky, pleťové barvy či různé stíny, které se velmi špatně reprodukují většinou tiskových technologií.

Posledním nedostatkem, provázejícím fotografii, je častý šum. Je způsobován jednak formátem JPEG a také CCD snímači samotnými. S ním je spojená častá neostrost případně nejednolitost ploch.

Při výběru fotografie musíme, kromě kvality tisku zohlednit i další faktory. Pokud například předpokládáme, že digitální fotografie budeme tisknout pouze výjimečně, je rozhodně levnější využít služeb specializovaných studií než investovat do drahé tiskové technologie. Náklady na tiskovou technologii se mohou pohybovat od několika tisíc korun až po milióny. Proto se pro tisk fotografií často používají běžné kancelářské tiskárny, které nemohou podat dostatečný výkon a uspokojivý výsledek. Podobně rozdílná je i náročnost ovládání a nastavení. U některých systémů se obejdeme bez barevných kalibrací, u jiných velmi záleží na zkušenosti obsluhy.

Na následujících stranách popíšeme základní tiskové technologie používané pro tisk digitálních technologií a přiblížíme vám jejich princip.

FotoPrint

FotoPrint vychází z technologických postupů klasické fotografie a výsledek je jí také nejbližší. Výtisk není, na rozdíl od všech ostatních technologií, tištěn barvou, ale je svícen na "fotocitlivý" papír. Tento postup zcela zásadním způsobem ovlivňuje kompletní proces a výsledné vlastnosti.

Základem stroje je technologie FOCRT (Fiber Optic CRT). Zjednodušeně řečeno jde o zobrazovací technologii, podobnou televizním obrazovkám. Digitální data jsou zobrazována na vestavěné FOCRT obrazovce, která produkuje světelný obraz. Tím je exponován "fotocitlivý" materiál. Médium je umístěno ve velmi malé vzdálenosti od obrazovky, což zajišťuje ostrost výsledné fotografie. Po expozici je snímek okamžitě vyvolán ve stroji klasickou chemickou cestou (RA4), vznikne výsledná fotografie, obraz našich digitálních dat. Celý postup je realizován pomocí světla nikoliv barvy. To přináší několik zásadních výhod:

První výhodou je, že stroj pracuje stejně jako digitální fotoaparáty v barevném systému RGB. Odpadá tak převod do jiného barevného systému, spojený s barevnou nepřesností či komplikovaným kalibrováním. Znamená to také, že je k dispozici plná barevná škála RGB. Stroje jsou vybavovány 12 - 16 bitovými převodníky, ty umožňují reálně zobrazit milióny barev bez nutnosti použití rastrů. Přechody barev mohou být zcela plynulé, protože digitální data jsou převedena do analogové podoby (světelného paprsku). Tato technologie nabízí v první řadě reálnou barevnou hloubku, jíž běžné tiskové technologie nedosahují a navíc se snadno vypořádá i s barvami, které se tiskovým rastrem jen těžko reprodukují.

Obrovskou výhodou celé technologie je fakt, že přestože jsou původní data definována bodově, systém pracuje se spojitým obrazem. Na výsledném snímku tak nevznikají přesně ohraničené body s dobře rozeznatelnou hranou. Výrazně se sice snižuje hranová ostrost, ale na druhé straně se eliminuje problém nízkého rozlišení. V praxi se běžně pracuje s rozlišením 100 - 300 dpi, které by bylo pro běžné tiskové technologie neakceptovatelně nízké. Výrobce by měl v nejbližší době uvést na trh i systémy s rozlišením až 400 dpi, které přinesou vyšší ostrost obrazu a možnost lepšího prokreslení detailu. Fotografie zatím působí neostře v detailech, ale tento fakt dobře vyvažuje barevný rozsah.

Stroje jsou nabízeny buď pro archový tisk do formátu A3 nebo pro tisk na papír z role, s maximální šíří 305 mm. Díky použité technologii lze zmíněných formátů dobře využít i při expozici digitálních fotografií, které by jinak nebylo možné v takové velikosti reprodukovat. Zvětšeniny, provedené touto technologií, si zachovávají velmi dobrý subjektivní dojem, neboť nedochází k nepříjemnému rozpadání obrazu na jednotlivé předlohové body a tím k degradaci výsledného dojmu.

Pro tisk se používají fotografická média. Vlastnosti materiálu jsou takřka shodné s klasickou fotografií. V nabídce jsou jak lesklé, tak matné papíry, případně fólie. Vždy jde o vyšší gramáže, což je vyváženo bohatostí nabídky. Vzhledem k tomu, že výsledné výjezdy jsou používány převážně pro prezentační účely, vyšší gramáž není překážkou.

Celá technologie je velmi technicky náročná a pochopitelně i nákladná. Nejlevnější modely se prodávají v řádu miliónů korun, což znamená, že tiskárny nejsou určeny pro jednotlivé uživatele, ale pro specializovaná studia. Pokud budete chtít využít možností FotoPrintu, obrátíte se na studio, které investuje za vás a disponuje vyškoleným personálem. Nevýhodou je pochopitelně nutnost kontaktu se studiem a nezbytnost přepravy digitální a výsledné fotografie. Na druhou stranu získáváte zkušenosti obsluhujícího personálu, jež nejsou zanedbatelné.

Provozní rychlost závisí na konkrétním modelu zařízení. Například model Sienna FP 5000 nabízí rychlost až 100 stran A4 / hodinu. Velmi záleží na tom, kolik je pořizováno kopií od jednoho snímku. Stroj má oddělené fáze svícení a vyvolávání, takže po expozici jednoho snímku lze okamžitě začít připravovat snímek další. Mezitím je první snímek vyvolán. Samotná příprava a přenos dat do stroje je časově nejnáročnější, takže při vyšším počtu kopií od jedné předlohy výrazně klesá nejen časová náročnost, ale pochopitelně i cena.

Technologie nabízí velmi vysokou rychlost zpracování, formát až A3, hlavně však reálnou fotografickou kvalitu. Proto se nejčastěji používá pro prezentační účely. Digitální fotografie či jiné grafické práce, tištěné touto cestou, jsou vhodné i pro následnou zpětnou digitalizaci, jelikož neobsahují tiskový rastr.

Tisk jedné kopie stojí 95 Kč, respektive 190 Kč pro formát A4 nebo A3.

Tuhý inkoust

Této technologie se používá u středních kancelářských tiskáren a je vhodným zástupcem levného barevného tisku na stolní tiskárně.

Princip tisku tuhým inkoustem je poměrně jednoduchý. Tuhý inkoust, nejčastěji realizovaný v podobě barevného vosku, je v tiskárně roztaven do kapalného stavu a kapalný inkoust je pomocí trysek tiskové hlavy stříkán na papír či jiné medium. Kapka inkoustu se po dopadu na papír schladí a opět mění skupenství na pevné. Tiskne se pomocí čtyř barev, jež se separátně nanášejí na papír a společně v tiskovém rastru vytvářejí výsledný "plnobarevný" dokument. Tisk je realizován v barevném systému CMYK.

Tiskárna není primárně určena pro tisk digitálních fotografií, ale pro provoz v kancelářském prostředí. To s sebou pochopitelně nese celou řadu kladů i záporů. Pokusíme se je podrobně rozebrat a na přiložené ukázkové fotografii prezentovat.

Tiskárna pracuje s fyzickým rozlišením 600 dpi. Znamená to, že tisk je složen z jednotlivých tiskových bodů. Tiskárna dokáže umístit 600 jednotlivých bodů na jeden palec (2,56 cm), a to jak horizontálně, tak i vertikálně. Uvedené rozlišení je v současnosti zhruba střední variantou u stolních tiskáren, protože některé inkoustové tiskárny dosahují rozlišení až 1 540 dpi, jiné si vystačí s 300 dpi. Použité rozlišení nabízí pro digitální fotografii zcela dostačující přesnost. Díky tomu jsou fotografie, tištěné touto cestou, hranově velmi ostré a na výtisku můžeme bez problémů rozeznat i detailní motiv. Budeme-li srovnávat dvě přiložené vzorové fotografie, je výjezd, realizovaný na tiskárně Tektronix, výrazně ostřejší, což je nejlépe patrné na textu časopisu.

Barva vzniká soutiskem čtyř základních barev do tiskového rastru. Tiskárna tedy musí v první řadě fotografii, uloženou v RGB, převést do systému CMYK. V tomto případě hraje kardinální roli dobrá kalibrace a použití vhodného systému barev. Oba barevné prostory nejsou z principu totožné, takže tisk způsobí vždy určité barevné zkreslení. V praxi není příliš výrazné, pokud se převod provede dobře, ale jsou barvy, které se jen velmi obtížně tisknou. Příkladem na fotografii jsou hnědá barva kufříku a kovová stříbrná na pětikoruně.

Pokud máme barvy převedené do systému CMYK, přichází druhá velmi důležitá fáze - sestavení tiskového rastru. Ta probíhá automaticky v tiskárně a uživatel pouze jednoduše vybírá z několika metod. Tiskový rastr bohužel pokaždé vytváří v obrázku nepříjemné obrazce. Pokud je potřebné vytisknout barvu, vznikající smícháním základních barev, tiskárna řeší situaci právě rastrováním. Na ukázkové fotografii je nejvíce patrné na žluté ploše papíru. Rastr působí ve fotografii rušivým dojmem a je jednou z daní za použití kancelářské tiskárny pro tisk fotografií.

Tiskárny se nabízejí jako stránkové a jsou určeny pro tisk na samostatné listy papíru z podavače. Běžně nabízeným formátem je buď A4 nebo A3, pro digitální fotografie zcela postačující. Většinou totiž neobsahují dostatek informací ani pro kvalitní tisk na formát A4. Pokud tiskneme s výrazně nižší rozlišením, tisk se rozpadne na jednotlivé tiskové body. Mnohem lepším postupem je extrapolovat fotografii v grafickém programu, aby se dosáhlo potřebného rozlišení.

Tuhý inkoust umožňuje tisknout na takřka libovolné médium, což je velkou výhodou. Inkoust se jen minimálně vpíjí a vytváří kompaktní strukturu na médiu a principiálně lze použít i médium s nerovným či pórovitým povrchem. Tisk je lesklý a kompaktní i na běžném papíru, čehož lze využít k úspoře nákladů.

Cena tiskárny je závislá na konkrétním modelu. Tiskárna Tektronix Phaser 840 stojí 134 900 Kč a je velmi zajímavým řešením právě pro kancelářské využití. V porovnání s FotoPrintem je cena příjemně nízká, a tiskárna je vhodná pro potřeby malých či středních společností. Pokud se rozhodneme vlastnit tiskárnu, získáme tím vyšší pružnost a v neposlední řadě snížení ceny. Na druhou stranu musíme zajistit adekvátně vyškolenou obsluhu, protože tisk fotografií není zcela triviální.

Zajímavou se jeví také cena vytištěné stránky. U této technologie se pohybuje v závislosti na zaplnění stránky inkoustem. Náklady fotografii formátu 13x9 cm jsou ve výši 3,50 Kč za jeden kus (výpočet podle pokrytí), což je velice příznivé.

Rychlost tisku je odvislá na připojeném počítači a pochopitelně i na tiskové úloze. Přesto výrobcem udávaných až 10 "plnobarevných" stran za minutu je oslňující. Nezapomeňme však započítat čas, nutný na přípravu tisku a přenos dat do tiskárny. Reálná rychlost zpracování "malonákladových" zakázek je pak výrazně nižší.

Užití tiskáren s uvedenou technologií je dané zcela jasně. V běžném kancelářském provozu jistě oceníte levný, rychlý a dobře vypadající barevný tisk. Při tisku obrázků či fotografií se sice projevují určité nedostatky, ovšem především s ohledem na cenu, jde o velmi zajímavou volbu. Tiskárna je nejvhodnější pro kombinace textů s obchodní grafikou, doplněné digitální fotografií.

Kapalný inkoust

Tato technologie se v současné době stává nejrozšířenější. Důvodem není její kvalita, nýbrž nízké pořizovací náklady, které se pohybují v řádech tisíců až desetitisíců korun. Díky tomu má inkoustovou tiskárnu mnoho uživatelů doma a také v malých společnostech představuje nezanedbatelnou skupinu tiskáren.

Postup tisku je technologicky velmi jednoduchý. Inkoust je tiskovou hlavou stříkán na papír, na němž zasychá a vytváří tištěný motiv. Jednoduchost je však pouze zdánlivá. Uvědomme si, že špičkové tiskárny dokáží umístit na papír více než 1 500 bodů na jeden palec v lince. Objem kapek se tedy pohybuje v řádu pikolitrů. Tisková hlava se proto pohybuje horizontálně, s vysokou přesností. Stejně přesné musí být i podávání papíru.

Barvy se skládají vždycky ze základních barev, které jsou tištěny samostatně. Tisková hlava obsahuje separátní trysky, a to pro každou jednotlivou barvu. Nejčastěji jde o čtyři barvy sytému CMYK. Pomocí rastru se z nich skládají všechny další barvy, jež tiskárna není schopna tisknout přímo. Pro lepší a bohatší podání barev se používají i systémy s šesti či více barvami, čímž se rozšiřuje "tisknutelné" spektrum barev.

Kvalita tisku velmi závisí na typu tiskárny a na použitém spotřebním materiálu. Při použití speciálních papírů, inkoustů a vhodné tiskárny lze dosáhnout takřka fotografické kvality. Tisk je velmi ostrý a přesný. Tiskárny žel nenabízejí plné spektrum barev. Navíc pokaždé používají tiskový rastr, jenž na větších plochách působí většinou rušivým dojmem.

Inkoustové tiskárny jsou velmi variabilní. Mnoho výrobců nabízí různé typy, od "maloformátových" tiskárniček, přes velmi levné domácí tiskárny až k profesionálním "velkoformátovým" zařízením. Pro tisk digitálních fotografií jsou vhodné pouze vybrané modely, speciálně upravené pro tento účel. U ostatních se budeme potýkat s nevhodnými vlastnostmi a výsledky práce nebudou nejlepší. Náklady na tisk fotografie jsou závislé na použitém spotřebním materiálu. U speciálních papírů se mohou pohybovat od korun až po desítky korun.

Laserový tisk

Barevný laserový tisk se v poslední době opět stává konkurence schopným. Přestože jsou tyto tiskárny určeny pro nasazení v kancelářském prostředí středních a větších firem, pokud už tiskárnu vlastníte, může být vhodným nástrojem i pro digitální fotografie.

Princip tisku je shodný jako u černobílých laserových tiskáren. Pomocí laserového paprsku se vytváří náboj na válci. Na ten ve vybraných plochách přilne prášková barva, která se přenáší na papír, na němž se zapeče a tím fixuje k médiu. Součastné laserové tiskárny dosahují rozlišení až 1 200 dpi, takže nabízejí brilantně ostrý tisk. Tisknout se může na jakékoli médium, pokud je dostatečně tepelně odolné.

Barvy jsou tištěny v systému CMYK. Každá základní barva je tištěna samostatně a jejich skládáním do tiskového rastru se pak vytvářejí ostatní barvy. Tiskárna tedy není schopna tisknout všechny barvy spektra, ale pomocí jemného rastru je simuluje.

Kvalita tisku závisí zejména na použitém rozlišení. Čím je rozlišení vyšší, tím je rastr jemnější a tím více detailů je tiskárna schopná interpretovat. Z pohledu digitální fotografie je tato přesnost mírně handicapující. Fotografii je nutné před tiskem upravit tak, aby odpovídala parametrům tiskárny, jinak jsou výsledky nepřesvědčivé.

Cena barevných laserových tiskáren se v tomto okamžiku pohybuje od 80 do zhruba 500 tisíc Kč. Je nutné si uvědomit, že jde o výkonné stolní tiskárny, určené pro kancelářské nasazení s velmi nízkými náklady na provoz. Cena barevného výjezdu je příjemně nízká a může se pohybovat i kolem 15 Kč na jednu stránku A4.

Sublimační tisk

Sublimační tisk je tradičně považován za jednu z nejlepších voleb pro věrné zpracování digitálních dat. Dlouhou dobu představoval preferovanou formu nátisku. Jde však bohužel o poměrně nákladnou technologii, její budoucnost je ve stále sílící konkurenci nejistá. Podívejme se však nejdříve na technologii samotnou.

Tisková barva je fixována na přenosové fólii, na níž jsou za sebou umístěné pruhy jednotlivých základních barev. Fólie je široká jako médium a obsahuje pole barev maximální délky. Tiskárna je tak schopna jedním pásem barvy přesně pokrýt povrch potiskovaného media. Fólie je tažena pod tiskovou hlavou, obsahující jednotlivé tiskové elementy v lince. Ty generují bodové teplo, způsobující odpařování barvy z přenosové fólie. Barva, jenž je v plynném skupenství, po kontaktu s médiem zpětně mění skupenství na pevné a ulpívá. Rozlišení tiskáren je většinou v rozsahu 150 - 300 dpi a je určeno počtem elementů v hlavě. Není vysoké, což příliš nevadí. Tiskárny totiž neprodukují přesný tiskový bod. Tím, že technologie obsahuje plynnou fázi, dochází k plynulému spojování tiskových bodů a nevzniká tak tiskový bod. Díky tomu je subjektivní vjem u sublimačního tisku velmi příjemný, i když tady opět vyvstává problém s nízkou hranovou ostrostí.

Barvy jsou tištěny v systému CMY nebo CMYK. Každá základní barva je na povrch stránky tištěna samostatně. Papír projde tiskárnou minimálně třikrát či čtyřikrát. Někdy je používána místo čtvrté barvy "finišovací" fólie, která zvyšuje lesk a odolnost tisku. Barvy se skládají ze základních barev za pomoci tiskového rastru, přesto je rozsah barev vyšší než u ostatních tiskových technologií. Větší gammut má pouze FotoPrint, protože je použita zcela jiná technologie.

Kvalita tisku je primárně určena rozlišením tiskárny. Velkou roli však hraje i spotřební materiál, jelikož je potřebné používat kromě fólie s barvou i speciální papír. Chyby papíru či fólie se velmi nepříznivě projevují ve výsledném tisku. S rostoucím rozlišením stoupá zejména ostrost tisku a přibývá detailů. Díky absenci viditelného tiskového rastru je subjektivní dojem i u nižších rozlišení dobrý.

Cena sublimační tiskárny je asi nejvyšší ve srovnání s ostatními stolními tiskárnami. Sublimační tiskárny jsou určeny pro profesionální grafickou práci, nikoliv pro kancelářské použití, takže vyšší cena není velký handicap. Tiskárnu samotnou lze většinou pořídit kolem 300 000 Kč pro formát A3. K dostání jsou na trhu ještě "maloformátové" tiskárny, určené pro tisk fotografií s cenou kolem 10 000 Kč, ale tisknutelný formát se pohybuje kolem formátu A6.

Náklady na tisk jedné fotografie formátu A6 se pohybují okolo 20 korun. U vyšších formátů náklady adekvátně rostou, takže je nutné počítat s vyšší cenou.

Článek byl převzat z červnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 88 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: