Jak řešit problémy s SCSI. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Jak řešit problémy s SCSI.

10. srpna 1998, 00.00 | Občas se to tak nějak semele a něco přestane fungovat. U počítačů PC s operačním systémem Windows dochází k záhadným situacím velice často.

Občas se to tak nějak semele a něco přestane fungovat. U počítačů PC s operačním systémem Windows dochází k záhadným situacím velice často. A přestože SCSI patří mezi poměrně bezproblémová rozhraní, je přesto třeba dodržet několik zásad, pro správný chod. Projdeme nyní pár zásad, které pomáhají řešit situace vznikající při instalaci nového zařízení.

Instalace řadiče.
S instalací řadiče nebývají příliš velké problémy. Většinou jim stačí jediné přerušení a kousek paměti pro přímé přístupy. Nebývá to problém a PnP si s tím poradí. Přesto bych doporučil se před instalací podívat po poslední verzi ovladačů. Například u většiny řadičů Adaptec s novými ovladači dociluje výrazně vyšších výkonů. U modelu 2940 to může být až 30% u Windows 95.

Jak je to s unikátností ID?
SCSI používá ID pro identifikaci zařízení. Každé musí jedno mít a logicky každé musí mít jiné. Je tu jedna výjimka. Tou je použití čísla LUM. To umožňuje jednomu zařízení používat dvě rozhraní. S oblibou tuto fintu používají PD mechaniky a pokud Váš řadič tuto fintu nepodporuje jste nahraní.

Jak je to s bootováním a ID?
U starších modelů řadičů platí, že k bootování ( nahrávání systému ) lze použít zařízení s ID nula. U nových modelů lze zvolit ID z kterého se bude systém načítat. U některých starších typů BIOSu však volba jiného ID způsobuje problémy s Windows 95. Doporučuji v případě jakýchkoli problémů použít ID nula.

Terminace na řadiči.
Každá větev SCSI musí být zaterminována na obou koncích. To znamená, že řadič musí terminovat každou připojenou větev. To může být problém při více součastně připojených větvích. Například většina modelů firmy Adaptec má sice tři konektory, ale korektně terminuje pouze 2 větve. Takže pokud použijete všechny konektory můžete se dostat do problémů. Většinou vše končí již při detekci zařízení, jindy při zavádění systému. Na druhou stranu znám případy, kdy vše fungovalo bez problémů.

Další nastavení.
U některých zařízení dochází k problémům při inicializaci. Ta lze naštěstí u většiny řadičů vypnout pro jednotlivá ID. Podobný problém může vznikat při odpojování zařízení. To standard SCSI také umožňuje a některé hlavně zjednodušené verze SCSI s tím mají problémy. Stačí vypnout.

Kabely a konektory
Pozor na kabely a konektory. Většinou při používání externích SCSI zařízení se neubráníte nějaké té redukci. Ty jsou zdrojem většiny problémů. Redukce jsou dlouhé a mají tendence se vylamovat z konektorů. To Vám může přinést dost problémů. A když už jsme u redukcí dávejte si pozor na redukování z WIDE SCSI na SCSI ( z 16 bitů na 8 bitů ). V drtivé většině redukcí zůstane 8 bitů zcela volně nezaterminovaných a některé řadiče to dost těžce nesou.

Závěrem
Pokud jste nabyli pocit, že není nic horšího než SCSI pak se nebojte. Pokud budete postupovat podle návodu nebudete mít problémy. Snad jen ovladače doporučuji vždy co nejčerstvější. Příště se zase podíváme na to, co dělat, když zařízení přestane fungovat jen tak z ničeho nic. To je ale trochu jiná kapitola.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: