Jak (ne)kupovat digitální foťák (1. díl) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Jak (ne)kupovat digitální foťák (1. díl)

22. září 1999, 00.00 | Už jste někdy kupovali digitální fotoaparát? Raději si nejdříve přečtěte, co všechno vás může potkat...

od prvního pomyšlení po výběr vhodných typů

Koncem června mne zaměstnavatel pověřil, abych pro organizaci zakoupil digitální fotoaparát. Jelikož digitální zpracování obrazu zdaleka není jeho parketou, nedal mi žádné omezení kromě ceny - ta nesměla překročit hranici 40 tisíc korun včetně DPH.

Tím pro mne začalo téměř třítýdenní martirium složené z prohledáváním všech možných i nemožných serverů, konzultací a především dohadů o cenách. Protože předpokládám, že se mezi vámi, čtenáři, najde několi takových, kteří o zakoupení digitálního fotoaparátu taktéž uvažují, rozhodl jsem se podělit se s Vámi o své zkušenosti a postřehy.


Čím začít?

Kodak DC240 ZOOMMěl jsem situaci částečně ulehčenou tím, že jsem znal výši ceny, kterou nesmím překročit. To fakticky znamenalo vybrat takový typ, který se této hranici co nejvíce přiblíží a bude dosahovat nejpřijatelnějších parametrů. Jsme u toho hlavního - stanovení si podmínek které musí zakoupený fotoaparát splňovat. A to je (či by mělo být) odvislé od toho, jak a na co budeme chtít přístroj používat.

V našem případě měl foťák sloužit především k pořizování záběrů publikovaných na internetových stránkách. Pokud by to bylo jediné požadované využití, pak by stačilo maximální rozlišení obrázků nějakých 640 x 480, případně 800 x 600 bodů. Doplňkově však chceme aparát využívat i pro dokumentační účely, a to tak, aby bylo možné ze získaných souborů vytisknou (na barevné tiskárně či přímo na fotoprintu) kvalitní fotografie formátu A5, případně A4. K tomu už je potřeba rozlišení alespoň nějakých 1200 x 800 bodů. Bez interpolace, samozřejmě.

Navíc jsme požadovali optický ZOOM minimálně 35-70 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu), alespoň 8MB paměť, vestavěný blesk a napájení akumulátory či síťovým napaječem. Pro komunikaci s počítačem jsme preferovali propojení přes USB.

Tím máme vybrány hlavní požadované parametry (rozlišení a citlivost CCD prvku, způsob propojení a komunikace s počítačem, cenu). Můžeme se tedy porozhlédnout, který výrobce s jakým typem naše požadavky splňuje a kdo z prodejců jej nabízí.


Výběr podle Internetu

Canon PowerShot Pro 70V době boomu internetového obchodování by si člověk mohl bláhově myslet, že po zadání příslušných hesel v některém z vyhledávačů se na něj vyvalí nepřeberné množství adres prodejců. Omyl! Během dvouhodinového hledání se mi podařilo najít pouhých 8 odkazů, z nichž 7 nabízelo možnost přímého nakupování, osmý vedl na stránky specializovaného "kamenného" obchodu.

Nevzdal jsem se a začal procházet stránku po stránce - opět v bláhové představě, že na nich najdu podrobné informace o nabízených fotoaparátech, jejich technických parametrech a především - zajímavé ceny. Po dalších několika hodinách mi nezbylo než konstatovat, že "tudy cesta nevede", a začal jsem se pro změnu procházet stránkami výrobců. V půli následujícího dne jsem konečně měl dva přístroje vytipované.


V zítřejším dokončení se dozvíte něco o následné deziluzi, smlouvání o ceně i mých závěrečných postřezích.


ČRo 1 - Radiožurnál

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: