Jak dlouho vydrží inkoustový tisk v exteriéru? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Jak dlouho vydrží inkoustový tisk v exteriéru?

11. června 1999, 00.00 | Vydrží inkoustový tisk na slunci? A jak dlouho? Které barvy se vytratí první? Na to vám odpoví zajímavá studie.

Tisknout do vnějšího prostředí je největším problémem inkoustových technologií. Výrobci většinou udávají délku umístění zalaminovaných výstupů do 2 let. Na informace o umístění nezalaminovaných výstupů v exteriéru jsou obvykle skoupí a velice váží slova ....

Z tohoto důvodu jsou proto zajímavé výsledky xenotestu provedené počátkem letošního roku v renomované laboratoři FOGRA. Test byl proveden na zařízení "Suntester", fy. ATLAS podle normy ISO 12040 a testován byl výstup z velkoformátové tiskárny Roland Hi-Fi Jet.

Výsledky znaleckého posudku:

vzorky yellow .... stupeň 7
vzorky green .... stupeň 7
vzorky orange ... stupeň 6 - 7
vzorky cyan .... stupeň 6 - 7
vzorky magenta ... stupeň 6 - 7
vzorky black ... stupeň 7

Co jednotlivé stupně znamenají? Stupeň 6 - 7 odpovídá podle ISO 12040 normové době výskytu ve vnějším prostředí po dobu 64 týdnů (cca 14 měsíců). Barvy cyan, magenta, orange tedy vydrží venku po dobu 14 měsíců. Barvy yellow, green, black se stupněm 7 dvojnásobnou dobu, tj. 128 týdnů, což odpoví cca 28 měsícům.

Testem byla měřena tzv. světlostálost, což je ve vztahu k digitálním výstupům z plotrů vlastnost, zajišťující stálost barev inkoustů za působení UV záření (paprsků slunce).

Jak se světlostálost měří?

Měření probíhá podle normy ISO 12040 "Graphics technology Prints and printing inks - Assessment of lightfastness using filtered xenon arc light". Dle této normy je světlostálost definována logaritmickou stupnicí od 1 do 8, tzn. že při dosažení vyššího stupně stupnice (např. 5) je výtisk dvakrát světluodolnější než výtisk o jeden stupeň nižší (např. 4). Samotné měření probíhá ve speciálním zařízení, kde pod xenonovou lampou s filtrem denního světla jsou z jedné poloviny ozařovány měřené vzorky. Druhá polovina vzorků je zakryta, aby nebyla zatížena UV zařízením lampy. Vzorky jsou ozařovány po časových intervalech, odpovídajícím stupňům dle následující tabulky.

cca 6 hodin Xenotestustupeň 11 týden v ext.
cca 12 hodin Xenotestustupeň 22 týdny v ext.
cca 25 hodin Xenotestustupeň 34 týdny v ext.
cca 50 hodin Xenotestustupeň 48 týdnů v ext.
cca 100 hodin Xenotestustupeň 516 týdnů v ext.
cca 200 hodin Xenotestustupeň 632 týdnů v ext.
cca 400 hodin Xenotestustupeň 6-764 týdnů v ext.
cca 800 hodin Xenotestustupeň 7128 týdnů v ext.
cca 1600 hodin Xenotestustupeň 8žádné hodnoty

Při dosažení doby ozařování v prvním sloupci je ozařovaná polovina vzorku vizuelně nebo fotometricky porovnána s polovinou zakrytého vzorku. V případě, že barva vzorku je stálá, pokračuje se v ozařování po dobu odpovídající dalšímu stupni. Vzorku je pak přiřazena nejvyšší hodnota stupně, při kterém nedošlo ke změně barvy vzorku.

Co znamenají výše uvedené testy tedy konkrétně? Nezalaminované výstupy z Hifijetu lze ve vnějším prostředí umístit po dobu 14 měsíců. A to je velmi zajímavá doba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: