HP ScanJet 6100C - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

HP ScanJet 6100C

19. února 1998, 00.00 | Možná Vás trochu zaskočí typové označení, ale je v pořádku. Firma HP přešla na nový systém označování svých produktů, takže si na tato čísla budeme muset zvyknout. Kromě označení se toho změnilo i trochu v technologii.

Díky spolupráci s firmou TEZAO jsme měli možnost dlouhodobě testovat poslední z řady scanerů firmy HP. Jde o typ ScanJet 6100C. Možná Vás trochu zaskočí typové označení, ale je v pořádku. Firma HP přešla na nový systém označování svých produktů, takže si na tato čísla budeme muset zvyknout. Pro pamětníky jako jsem já, budiž zadostiučiněním, že se jedná o přímého nástupce ScanJetu 4c.

Balení a design
Firma HP při balení svých produktů nikdy příliš nešetřila a tento produkt je toho dokladem. Tak velké balení u poloprofi scaneru formátu A4 jsem ještě neviděl. Ach ta ekologie. Jinak scaner samotný není nijak nepodobný svým předchůdcům. Firma HP drží takřka shodný design svých scanerů již poměrně dlouho a já to kvituji. Jsem staromil a funkční design HP se mi už dlouho líbí. Drobné rozdíly přeci jenom nastaly, takže posuďte sami podle obrázku a já doplním jen rozměry : 585 x 368 x 132 mm a váhu 9,8 kg. Jak jste jistě postřehli nejde o žádného drobečka. Odměnou za tyto rozměry je plocha scanování, která je 216 x 356 mm, což je výrazně více než A4.

Obsah balení a dokumentace
Dokumentace je řešena jako dvě velice profesionálně připravené příručky, kterým lze vytknout jen jeden nešvar. Jsou psány velice srozumitelnou angličtinou, ale pro neanglofilní spoluobčany je jejich informační hodnota rovna nepovedenému leporelu ( mají obrázky ). Možná by i tak velká firma jako HP mohla začít respektovat naše zákonodárství a pořídit český návod.
Jinak výbava scaneru je opravdu bohatá. Kromě scaneru v krabici najdete napájecí kabel, SCSI kabel ( CAN 25 - CEN 50 ), malý SCSI řadič ( ISA ), dia - nástavec, CD a diskety a již zmíněné mauály.

Technické údaje
Co se týče technických parametrů, zde je nejvíce novinek. Tou hlavní je IST ( Intelligent Scanning Technology ). Ta zajišťuje všemožné optimalizace scanování, které mají zajistit lepší a rychlejší snímání obrazu. Musím uznat, že technologie IST přináší viditelné výsledky. V ostatních parametrech se příliš změn neudálo. Takže to rychle shrneme. Jedná se o jednoprůchodový barevný scaner. Snímání zajišťuje jeden CCD člen s optickým rozlišením 600 DPI. Scaner dovoluje scanovat až v rozlišení až 2400 DPI pomocí interpolace. Je schopen rozlišit až 30 bit. hloubku barev samozřejmě interně. Co se týče externího výstupu máte na výběr z těchto možností : 24 bit. True color ( 16 mil. barev ), 256 barev, 8 bit. šeď ( 256 odstínů ) a černobílé provedení.
Připojení je pomocí protokolu SCSI - II a to buď pomocí přiložené SCSI karty nebo libovolného řadiče. Jak je dobrým zvykem u ScanJetů fungují s velkou většinou SCSI řadičů bez sebemenších problémů. Novinkou je i integrovaný SCSI terminátor. Dříve byl externí.

Software
Ve výbavě jsou již obligátní TWAIN ovladače a klasická utilitka DeskScan. Tento program, který nedělá nic jiného, než rozhraní pro TWAIN ovladače. Osobně ho mám velice rád. Jeho ovládání se nezměnilo od dob prvních ScanJetů. Jako jeden z kladů, který bohužel není ještě samozřejmostí, bych jmenoval přescanování náhledu s možností ZOOMu. Díky této drobnosti si vždy vyberete jen to co opravdu chcete.
Dále získáte se scanerem ORC program Recognita ve verzi 2.0. Nejde o plnou verzi tohoto jinak velice dobrého programu. Na to, co se běžně distribuuje, to není až zas tak špatné.
A aby nebylo SW málo, dostanete velké množství programů od firmy COREL. Přiznám se bez mučení, že jsem tomuto balíku nevěnoval příliš velkou pozornost. Program Corel PhotoPaint mě nikdy nepřesvědčil a verze 4.0, kterou dostanete není z nejžhavějších. Přesto si myslím, že jako bezplatná distribuce je to velice slušná nabídka od HP. Kromě PhotoPaintu je na CD ještě mnoho dalších menších prográmků, které Vám můžou život jen zpříjemnit.
Na konec opět malá vítka, čeština chybí u všech programů kromě Recognity.

Práce se scanerem
Scaner je určen pro poloprofesionální oblast. Tím semozřejmě nevylučuji, že profesionál z oblasti tvorby WWW, by byl plně spokojen. Mě osobně přišel výstup z tohoto scaneru asi nejpreciznější ze všech scanerů této kategorie. Firma HP udělala velký kus práce, ovládání je klasické, není příliš graficky propracované, ale osobně to považuji za klad. Při scanování desítek obrázků třeba pro WWW nebo CD prezentaci dávám přednost přehlednosti a funkčnosti před přehršlí barev a tvarů. Scaner je poměrně tichý, scanuje poměrně rychle, jen zahřívání lampy chvíly trvá, ale jde o daň za kvalitu.
Jako specialitka je dia - nástavec. Jedná se v podstatě jen o soustavu zrcadel v umělé hmotě. Na první pohled bych nikdy nevěřil, že to bude rozumě pracovat. Pokud nebudete čekat vyloženě zázraky, tak musím konstatovat, že to docela funguje slušně.

Závěr
Takže shrňme vše co jsme dosud zjistili. HP vyšel z dobré tradice, udělal několik užitečných úprav a je na světě další scaner. Jeho cena cca 30.000 Kč bez DPH není zrovna z nejmenších. Na druhou stranu získáte ověřenou technologii, solidní značku a velice kvalitní produkt. Je na každém, aby se rozhodl, kolik chce investovat a já věřím, že si 6100C najde své kupce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: