HP ScanJet 5100C - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

HP ScanJet 5100C

7. dubna 1998, 00.00 | Firma HP uvedla na trh na začátku tohoto roku nový scaner určený pro amatérské uživatele. Jde o další produkt v nové produktové řadě. Prvním typem v této řadě byl ScanJet 6100C, o kterém jsme již psali.

Firma HP uvedla na trh na začátku tohoto roku nový scaner určený pro amatérské uživatele. Jde o další produkt v nové produktové řadě. Prvním typem v této řadě byl ScanJet 6100C, o kterém jsme již psali. Do naší redakce se 5100C dostal před dvěma týdny a nyní Vás seznámíme, díky pochopení české pobočky HP, s jeho schopnostmi.

Design
5100C Pokud máte alespoň základní přehled o vývoji produktů firmy HP, tak Vás tento scaner nepřekvapí. Svou konstrukcí zcela viditelně vychází ze ScanJetu 5p. Přesto čtěte dál, protože podobnost designu neznamená, že by se přístroj celkově nezměnil. Rozměry zůstali klasické 485 x 306 125 mm a hmotnost je 5,7 kg. Nezapomeňme ještě jeden důležitý rozměr a tím je maximální rozměr předlohy : 216 x 297 mm.

Obsah balení a dokumentace
V krabici kromě scaneru najdete ještě propojovací kabely, CD s ovladači, a manuál. Z kabelů je zde zastoupen jak kabel pro připojení k počítači, tak i napájecí. Manuál je bohužel v provedení plakátu. Je to sice moderní, ale obávám se že velice nepraktické a velice stručné. A samozřejmě klasický problém s lokalizací. Bohužel ani k tomuto přístroji jsme nedostali lokalizovaný návod. Podrobnější návod než na plakátu se dá získat na CD. Je ve formátu PDF a prohlížeč je zde také.

Technické údaje
Ovladače Scaner je určen pro začínající a méně zkušené uživatele. To ovšem neznamená, že jeho parametry jsou nízké. Optické rozlišení je sice jen 300 dpi, ale hardwerově je zvýšeno na 300 x 600 dpi a interpolací až na 1200 dpi. K dispozici je i změna měřítka od 12 až po 400 % a co víc CCD člen je schopen interně zpracovat barvy o hloubce až 30 bitů. To ve spojení s novou technologií IST dává velice slušný výkon pro neprofesionální uživatele.
Připojení scaneru je realizováno pomocí paralelního portu. To sice dává scaneru nižší výkon a přenos dat do počítače trvá déle než u SCSI, ale toto řešení snižuje cenu a zjednodušuje instalaci. Tu zvládne asi každý, kdo dokáže připojit kabel k počítači a zasunout CD do počítače. Bohužel je zde opět bariéra jazyka, která podráží jinak velice slušný instalační program.

Software
Základem je vždy ovladač. Ten je k dispozici jak v provedení TWAIN, tak jako samostatný program. Toto řešení typické pro HP je velice praktické. TWAIN ovladače použije zkušenější uživatel a program použije ten méně zdatný. Ovladače jsou zcela přepracované. Jde o HP PrecisionScan ve verzi 1.0. Ten je na rozdíl od klasického DeskScanu výrazně zjednodušen. Plně využívá technologii Inteligent Scanner Technology, která automaticky optimalizuje hloubku barev a rozlišení při snímání.
Kromě ovladačů ke scaneru dostanete sadu dalších zajímavých programů. Jde o Copy Machine, což je zdařilá imitace klasické kopírky, testovací program a nechybí ani OCR program pro rozpoznávání textů. Jde o zkušební omezenou verzi programu OmniPage Pro 8.0. Tento program je velice kvalitní, bohužel není určen pro Českou republiku a ještě je omezen na 25 použití.

Práce se scanerem
Copy Machine Již jsem zmínil, že určení je pro amatérské a poloprofesionální uživatele. Dle mého názoru poloprofesionál sáhne po vyšším typu, ale pro amatéry bude radost pracovat s tímto přístrojem. Celé snímání probíhá poměrně netradičně. Uživatel vloží předlohu do přístroje a zmáčkne tlačítko "Scan" na předním panelu scaneru. To vyvolá spuštění ovladače, ve kterých si vyberete, do které aplikace se má obrázek poslat, nebo do jakého souboru se má uložit. K dispozici je šest typů souborů, což je na HP opravdový pokrok. Po vybrání cíle dojde ke snímání. Ano, není zde postup náhled a snímání, ale scaner snímá okamžitě a celou stranu. To při vyšším rozlišení velmi zpomaluje práci, ale při běžné práci spíše zrychluje. Po nasnímání ovladač automaticky vybere oblasti vhodné pro uložení, ty pak může uživatel manuálně změnit. Tento způsob je nejjednodušší, lze jej nahradit klasickým spuštěním programu či TWAIN ovladačů. Celkově se dá říct, že ovladače pracují za Vás. Optimalizace prováděná pomocí IST je velice slušná. Profesionál by ji jistě odmítl, ale běžnému uživateli dává možnost produkovat rychle a bez hlubších znalostí poměrně kvalitní výstup.

Závěr
Scaner je velice dobrým řešením pro nezkušené uživatele. Není vhodný pro snímání v rozlišení nad 300 dpi. A to nejen kvůli nižší rychlosti, ale i kvůli parametrům. Jistě bych nedoporučil scaner zkušeným uživatelům, protože nedává příliš mnoho prostoru pro seriózní práci. Jako jedinou, ale velkou výtku bych zmínil úplnou absenci lokalizace. Jinak amatéra jistě nadchne. Cena okolo 11.000 Kč bez DPH, za kterou by se měl přístroj prodávat u nás, odpovídá značce HP a kvalitám scaneru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: