EPSON Photo PC 500 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

EPSON Photo PC 500

17. prosince 1997, 00.00 | Takže jsem se konečně dostal k napsání recenze na tento "digiťák". Možná Vás překvapí, že tento fotoaparát, který byl uveden na trh skoro před rokem se stal cílem naší recenze.

Takže jsem se konečně dostal k napsání recenze na tento "digiťák". Možná Vás překvapí, že tento fotoaparát, který byl uveden na trh skoro před rokem se stal cílem naší recenze. Ptáte se proč ?? Protože si jej stále můžete zakoupit, například u firmy SINCO, která nám jej laskavě zapůjčila, a pak jde bezesporu o netradiční přístroj hodný pozornosti.

EPSON PC Photo 500Design a balení
Jak už jsem naznačil, tento fotoaparát je poněkud netradiční. Fotoaparát není vybaven displejem, ale tento se dá po přikoupení k fotoaparátu připojit. Samotný přístroj je možná až příliš podobný běžným fotoaparátům. Displej se snadno připojuje a je otočný ve vertikálním směru. Rozměry nejsou nijak zanedbatelné, 142 x 53 x 81 mm bez displeje, po jeho připojení pak 222 x 61 x 81 mm. Váha je bez displeje a baterií 300g.

Technické parametry
Fotoaparát je vybaven CCD členem s 330.000 body, což umožňuje pořídit snímek ve velikosti 640 x 480 bodů. Ve fotoaparátu jsou standardně 2 MB paměti, které nelze vyjmout, ale aspoň rozšířit na 6 MB. Do standardní paměti se vejde 30 snímků 640 x 480 nebo 60 snímků 320 x 240 bodů.
Objektiv s F 2,8 nebo F 8 lze rozšířit o 37mm čočky či filtry. Jedná se samozřejmě o automat s ostřením od 60 cm bez displeje, s ním pak od 20 cm. Závěrka je elektronická s rozsahem 1/30 až 1/10 000 dle výrobce. Nemohu říct, že to není pravda, ale je minimálně divné, že pomocí SW lze nastavit maximálně 1/4000. Samozřejmostí je vestavěný blesk s funkcemi auto, redukce červ. očí, silný blesk a vypnuto. Tento blesk má dosah do 3m. A na konec jako vždy autospoušť, tentokrát jen 10 sekund máte na doběhnutí k ostatním.
Napájení je řešeno čtyřmi monočlánky. Výdrž dle výrobce 200 snímků bez LCD je mírně nadnesené, ale praxe ukázala slušných cca 150 - 170 snímků. S LCD se nestačíte divit a po chvilce jsou baterie fuč. Akumulátory jsou nezbytné.

Obrázek
Jak už bylo řečeno, maximální rozlišení je 640 x 480 bodů při 16.7 mil. barev. K jeho ukládání se používá formát JPEG s kompresí cca 1:18. Já bych osobně řekl, že je ještě o něco vyšší a při tak nízkém rozlišení, které tento fotoaparát poskytuje, je to až příliš. Deformace JPEGu je často znatelná. Dále musím pochválit velmi dobré vlastnosti při horším osvětlení v exteriéru, na druhou stranu, barvy v interiéru nejsou z nejvěrnějších. S bleskem je to lepší.

Automatika
Jde o plný automat. Jak jinak v této cenové kategorii. Musím říct, že mi velice chybí označení středu obrázku v hledáčku, protože podle středu se automatika nastavuje. Jinak nemám výhrad.

LCD displayHledáček a LCD
Hledáček není bohužel přes objektiv, což je velice nepříjemné. Často se mi stávalo, že výsledná fotografie nebyla taková, jak bych podle hledáčku čekal. Upřimně řečeno, horší hledáček jsem ještě neviděl. Po připojení LCD je situace mnohem lepší. LCD s úhlopříčkou 1.8 palce, lze použít jako hledáček nebo na něm můžete kontrolovat pořízené snímky. Velice se mi líbila možnost nastavení podsvícení, je to velice praktické. LCD se snadno nasazuje i snímá.

Nastavení z fotoaparátu
Na fotoaparátu můžete nastavit rozlišení obrazu, blesk, smazat poslední snímek, zapnout autospoušť. A zde je první zádrhel, bez LCD ztrácíte možnost kontrolovat snímky a mazat vybrané. Na stavovém dipleji se ještě dozvíte kolik snímků jste pořídili a kolik zbývá. Makro mód pro focení do vzdálenosti 60cm je možné použít jen s LCD a je velmi kvalitní.

Software
Dodávaný software EPSON Photo 1.0 je velice pěkný, leč anglický. Dá se používat jako TWAIN ovladač nebo jako samostatný program. Je z něj možné nastavit všechny parametry fotoaparátu, samozřejmě je určen i pro přenos obrázků do počítače po seriovém kabelu. Jako perličku uvádím možnost rámovat obraz do předdefinovaných rámů. Software fungoval bez problémů, je velice pěkně graficky proveden, prostě je vidět, že
EPSON je počítačová firma.

Speciality
Tento fotoaparát speciality nenabízí. Proto se zde zmíním o jiné věci a to mechanickém provedení. Fotoaparát se mi velice líbil po mechanické stránce. Působí robustně a pevně. Tlačítka, krytky, displej, vše vypadá solidně. Musím uznat, že výrobce zahrál na moje skryté city.

Shrnutí
Celkové hodnocení se mi dělá jen těžko. Na jedné straně se mi líbí provedení a software, na druhou stranu je na fotoaparátu již znát jeho konstrukční stáří. Nejvíce mě zklamal hledáček a zvolený kompresní poměr. Celkově fotoaparát působí rozporuplně. Proto posouzení nechám na Vás. Aby Vaše informace byly úplné, cena aparátu je cca 15000 Kč bez DPH a cena displeje je cca 8000 Kč bez DPH. Co mohu říct na 100% je, že už se těším na nový
EPSON Photo PC 600.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: