EPSON FilmScan 200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

EPSON FilmScan 200

7. dubna 1999, 00.00 | O digitalizaci filmů se často diskutuje. Přinášíme recenzi konkrétního modelu, která
odhaluje mnoho kladů i záporů.

EPSON FilmScan 200
Zapůjčil : EPRINT
Hodnocení:
Přístroj není profesionální volbou, ale za uvedenou cenu se dá považovat za dobrou koupi.

EPSON FilmScan 200 je jednoúčelový scanner na políčka 35mm kinofilmu. Po obdobném zařízení jsem se začal shánět v době, kdy mi byly pro projekt digitální fotobanky na CD předány podklady ve formě 1500 diapozitivů v rámečcích. Pro daný účel bylo rozhodující cenové kritérium při požadované minimální kvalitě, tudíž výběr směřoval do nižší třídy těchto přístrojů a nakonec skončil u zařízení, o kterém bude pojednávat tato recenze. Testovaný scanner je určen pro rozhraní SCSI. Udávané optické rozlišení - 1200x2400dpi. Je schopen zpracovat pozitivní i negativní filmový materiál a diarámečky. Při dokoupení zvláštního adaptéru lze skenovat i v našich krajích nepříliš rozšířené filmy systému APS.

Obsah krabice a design zařízení
  V pěkně barevně vyvedené krabici nalezneme samotný scanner, SCSI řadič Adaptec AVA1505e, SCSI kabel, podavače pro 6 políček kinofilmu nebo čtyři diapozitivy v rámečcích, CD-ROM s ovladači pro Windows i Mac a CD s bundlovaným Adobe Photoshopem 4.0 LE. Nechybí tu nic, co by bránilo scanner zapojit a pustit se do práce. Scanner sám je vyveden jako většina přístrojů této třídy - krémově zbarvená kostka s dírou v přední i zadní stěně pro posuvný podavač. Na pracovním stole přístroj příliš místa nezabere, musíme však pamatovat na dostatek místa před i za ním, neboť podavač při práci vyjíždí. Subjektivně hodnotím design přístroje jako nevybočující ze standardu.

Instalace
  Velkým kladem zařízení je, že je k němu přibalen SCSI řadič Adaptec, který umožňuje bezproblémové připojení scanneru na stejnou větev s ostatními SCSI zařízenímu, které už v počítači máme. Já osobně jsem vyhodil ze svého počítače kartu UDS-11, přes kterou jsem měl dosud připojen scanner Umax Astra a která by ani jakékoli jiné zařízení neakceptovala. Přes dodaný Adaptec nebyl problém připojit obě zařízení dohromady. Instalace pak proběhla v duchu Plug&play, Windows poznaly SCSI řadič a samy nainstalovaly příslušný ovladač. Pro scanner samotný jsem nakonec stejně musel zalistovat v návodu abych se zbavil ikonky "Neznámé zařízení" ve správci zařízení Windows 95. Na disku počítače se pak octl příslušny TWAIN ovladač a kalibračního program pro monitor a správné zobrazování náhledů. Chceme-li můžeme si ještě nainstalovat Presto Photoalbum - aplikaci pro snadnou manipulaci a katalogizaci nascanovaných snímků.

Funkce
  Scanner pracoval přesně tak jak jsem od něj očekával a k hardwarové části zařízení nemám téměř žádné výhrady. Jediným záporným faktorem je rychlost scanování, kterou se podařilo po maximální optimalizaci pracovního postupu srazit na 4 diapozitivy v rámečku za necelé tři minuty, při scanování do Photoshopu. Při bližším zkoumání práce scanneru zjistíme, že vykonává celou řadu, alespoň z laického pohledu, zbytečných posunů podavače, které ovšem samozřejmě nenáme možnost jakkoli ovlivnit. Zároveň mi také zatím není známo cenově srovnatelné zařízení, které by v tomto ohledu námi recenzovaný scanner nějak zásadně předstihovalo. Dalším sporným faktem je, že pro scanování musíme náš kinofil nařezat na kousky po šesti snímcích, což nám může vadit. Kvalitu nascanovaných výsledků mohu posoudit pouze subjektivně a hodnotím ji jako dobrou, pokud člověk si člověk dostatečně "pohraje" s nastaveními ovladače TWAIN. O jeho ctnostech a hlavně nectnostech pojednáme v dalším odstavci. Kvalita výstupu zde samozřejmě zřetelně závisí na kvalitě scanovaného filmového materiálu a zvláště u přístrojů této kategorie platí, že z velmi špatně exponovaného snímku těžko vznikne kvalitní scan. Zajímavou oblastí je zpracování negativního filmového materiálu. Scanner - lépe řečeno jeho ovladač - sice nerozlišuje mezi různými značkami negativního filmového materiálu, jako jeho dražší kolegové, ale jeho převod "obecného negativu" je rozhodně dobře použitelný. Zkoušel jsem negativy Kodak, Fuji a Konica a subjektivně nelze říci, že by se výsledky podstatněji lišily. Pravdou ovšem je že plnost a vyváženost barev je při scanování z negativů oproti diapozitivům o poznání nižší.

Software
  Jestliže scanner po stránce hardwaru nevykazuje vyložené vady a funguje přijatelně, k ovládacímu softwaru mám několik podstatných výhrad. Základní funkce skutečně fungují tak jak by člověk očekával, ale při zpracovávání většího množství materiálu začne citelně chybět možnost změny implicitního nastavení parametrů jako je např. zaostření. Pro každý snímek je tedy nutno tento parametr nastavovat samostatně. Za nejpodstatnější vadu však považuji zcela nelogické zadávání rozlišení a velikosti scanované oblasti. Funguje tak, že po výběru velikosti výsledného obrázku např 800x600 pix. ze sady předvoleb, lze v rámci náhledu zcela volně nastavit velikost scanované oblasti, která nemusí vůbec proporčně odpovídat výsledku. Software pak výsledek vytvoří tak, že obrázek s proporcemi scanované oblasti zmenší tak, aby v žádném rozměru nepřesahoval předvolenou velikost. Tato vlastnost zcela znemožňuje přesný výběr z náhledu, a upřímně řečeno moc nechápu, čím si mohli autoři software tuto změnu oproti obvyklému uspořádání odůvodnit. Mimo těchto koncepčních vad však software funguje spolehlivě a stabilně.

Závěr
  Přes všechny popisované stinné stránky považuji scanner EPSON FilmScan 200 za dobrou koupi. Kvalita výstupu je poplatná cenové třídě zařízení a pro účely elektronického publikování i méně až středně náročné DTP je naprosto dostatečná. Použití scanneru lze s trochou nadsázky nazvat poloviční cestou k digitální fotografii, jelikož po nafotografování fotoaparátem, jehož kvalit zatím cenově přijatelné digitální přístroje zdaleka nedosahují, lze vyvolaný film okamžitě převést do digitální podoby a odpadají tak náklady na zhotovení fotografií, které by bylo možná nutno zhotovovat jen pro scanování stolním scanerem. Velmi dobrou přidanou hodnotou je značkový SCSI řadič Adaptec, jehož využití přesahuje jen tento scanner, a bundlovaný Adobe Photoshop 4.0 LE. Za cca 12000.- Kč bez DPH je toho celkem dost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: