Doplňující informace k hardwarovým novinkám Applu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Doplňující informace k hardwarovým novinkám Applu

8. srpna 2007, 09.00 | Na Webu se již objevily fotografie nových iMaců a upřesňují se jejich specifikace. Vedle nich však Apple uvedl i další hardwarové novinky, modernizoval Mac mini a některé periférie.

Adobe Photoshop kompatibilní plugin Dfine není na trhu nástrojů pro retuše šumu v digitálních fotografiích žádným nováčkem. Již první verze tohoto pluginu společnosti Nik Software (původně Nik Multimedia) předvedla, že svou roli zvládá Dfine víc než dobře. Druhá, stěžejní verze pak přidává nové vlastnosti a funkce, jako je například selektivní technologie U Point, které výrazně navyšují komfort používání i hromadného zpracování fotografií. Dfine 2.0 se prodává za 119 EUR ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X 10.4 nebo novější. Plugin je (v závislosti na verzi pro Windows či Mac) určený pro Adobe Photoshop 7/CS/CS2/CS3 a dále pro Photoshop Elements či jinou aplikaci kompatibilní s plugin architekturou Adobe Photoshopu.

Šum a jeho retuše obecně

V digitálních fotografiích se může vyskytovat jak monochromatický, tak i barevný šum, jehož úroveň závisí na mnoha okolnostech daných (mimo jiné) především množstvím světla dopadajícího k příslušnému snímači a s tím související použitou hodnotou ISO. Hodnoty šumu pak můžeme pozorovat jak v barvonosných složkách, tak i případně v jasové složce digitální fotografie (někdy označované i jako kontrast). Šum občas bývá kombinován ještě s obrazovými artefakty vzniklými u (běžných fotoaparátů stále nejpoužívanější) JPEG kompresí, která je dost často až příliš velká a snímek též částečně znehodnocuje. A právě na zmíněné "šumové problémy" se zaměřují nejrůznější nástroje či pluginy pro grafické editory, které umí monochromatický i barevný šum celkem efektivně potlačit formou nejrůznějších metod vyhlazování ploch obrazu, spojených většinou s analýzou dané plochy a případně i retušemi typu "bod po bodu".


Nik Dfine 2.0 - náhled Chrominance nabízí dokonalou vizuální kontrolou nad celkovým množstvím vyretušovaného šumu v barvonosných složkách

Technologie U Point a šumové profily

Druhá verze Dfine přináší několik změn v pracovním prostředí (například rozdělení náhledů na poloviny, s originální a upravenou částí snímku apod.), které ale nejsou zase tak významné jako další, mnohem důležitější novinky. Jednou z nich je podpora, či spíše nabídka technologie U Point, použitá v praxi například u profesionálního editoru RAW fotografií Nikon Capture NX. U Point v případě Dfine umožňuje přímo v náhledu snímku upravovat hodnoty algoritmů pro redukci šumových částic, to vše pouze pro vymezenou oblast obrazu. Jednotlivé kontrolní body jednoduše "nakliknete" do náhledu upravované fotografie, interaktivně nastavíte příslušné posuvníky a o zbytek se už postará samotný plugin. Výhodou této softwarové technologie je nejen přehlednost práce, ale také možnosti selektivních korekcí šumu, například pouze na místech, kde je to nejvíce zapotřebí.

Škoda jen, že současná implementace technologie U Point zatím nenabízí jiné než kruhové pracovní výseče, a v případech jiných ploch tak nezbývá jiná možnost, než i nadále pracovat s klasickým výběrem přímo v Photoshopu, nebo použít samostatnou paletu pro selektivní retuše. Samostatná paletka v Adobe Photoshopu je specialitou Dfine a ve spolupráci s tlakově citlivými tablety (Wacom apod.) můžete v Photoshopu a v Photoshop Elements ve fotografiích retušovat šum v závislosti na intenzitě přítlaku pera.


Nik Dfine 2.0 - šum můžete vyhlazovat/redukovat i manuálně s pomocí "lokální" retušovací technologie U Point


Nik Dfine 2.0 - náhled snímku rozdělený na originál a vyretušovanou část a volby pro intenzitu retuší

Další důležitou novinkou je vylepšení detekce šumových částic a jejich redukcí. Některé konkurenční pluginy mají vlastní databázi šumových profilů pro konkrétní modely digitálních fotoaparátů, v rámci kterých pak provádí relativně přesné korekce šumu. Dfine si umí takový profil vytvořit sám (tzn. klidně pro každý snímek zvlášť) analýzou ploch obrazu, ve kterých se šum vyskytuje, navíc s možností jejich manuálního vymezení. Šumový profil lze pochopitelně uložit a použít kdykoliv později i na jiné fotografie.


Nik Dfine 2.0 - plugin umí sám analyzovat a určit hladinu šumu a vytvoří "šumový" profil pro daný fotoaparát

Závěr

I když autoři pluginu uvádějí výborné zachování detailů i při vyšších intenzitách "odšumovacích" algoritmů, zázraky – stejně jako u všech jiných obdobných nástrojů –opravdu nečekejte. Pokud je snímek zašuměný málo či pouze průměrně, jsou výsledky dobré, až vcelku použitelné, u hodně zašuměných fotografií ale nutně dochází ke značnému rozostření detailů a zkreslení okolí ploch objektů, ve kterých byl šum potlačen.

Nik Dfine 2.0 je jinak poměrně kvalitní nástroj na retuše šumu v digitálních fotografiích. Mezi jeho přednosti patří jednoduché pracovní prostředí, slušná míra automatizace globálního retušovacího procesu, včetně automatické tvorby kalibračních šumových profilů, i šikovná nástrojová paleta pro jednodušší používání celoplošných, či zejména selektivních retuší. Cena Dfine 2.0 je bohužel trochu vyšší, než bychom si určitě všichni přáli, a proto se možná vyplatí porovnat si možnosti pluginu s dalšími nástroji pro redukci/potlačování šumu v digitálních fotografiích typu Imagenomic Noiseware, Neat Image a jim podobných aplikací. Patnáctidenní zkušební verzi Dfine 2.0 si můžete stáhnout na stránkách produktu.


Nik Dfine 2.0 - samostatná paleta nástrojů slouží k selektivním retuším šumu u grafické předlohy pomocí tlakově citlivých tabletůNik Dfine 2.0 - ukázka jedné "automatizované" retuše s následným zaostřením fotografieNik Dfine 2.0 - a ještě jedna ukázka snímku s potlačeným/vyhlazeným šumem

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: