Dokonale multifunkční Aficio - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Hardware

Dokonale multifunkční Aficio

31. května 1999, 00.00 | Přestože multifunkční zařízení u nás zatím netestujeme příliš často, dostal se nám do testu modulární multifunkční stroj společnosti Ricoh. Má co nabídnout?

Multifunkční zařízení patří mezi oblíbený způsob, jak ušetřit náklady při vybavování kancelářských prostor. Jedno zařízení v sobě koncentruje různé funkce a tak šetří náklady. Společnost Ricoh patří mezi tradiční propagátory multifunkčních zařízení, takže jsme si nenechali ujít možnost je otestovat.

Design a modularita
Aficio200 Model Aficio 200 je zástupcem nižší třídy digitálních multifunkčních zařízení. To znamená, že je určena pro malé a střední společnosti. Tomu odpovídá i modularita, která umožňuje přesně vyhovět požadavkům uživatele bez zbytečných dalších nákladů. Tento model nabízí digitální kopírování a svým tvarem kopírovací stroj nejvíce připomíná. Navíc však s tiskovým modulem nabízí možnost výkonného síťového tisku a s faxovým modulem se může stát i faxem. Velký výběr je také u podavačů papírů, duplexních jednotek či přídavných paměťových modulů.
Design samotný je striktně kancelářsky neutrální. Šedá kancelářská barva je standardem u těchto zařízení.

Tisk
Největší pozornost jsme pochopitelně věnovali tisku. Ten je realizován laserovou technologií a je černobílý. Tisknout můžete na média od formátu A5 až do formátu A3. Velmi příjemná je rychlost 20 stran za minutu, která z Aficia dělá výkonnou tiskárnu. Pro takto rychlý tisk je pochopitelně potřeba dostatek paměti, takže tiskárna může být osazena až 34 MB paměti doplněnými 520 MB na hard disku. Při spojení s počítačem je použit pro komunikaci jazyk PCL5 či volitelně Adobe PostScript Level2. To znamená, že společnost Ricoh zvolila kompatibilní řešení, za které si zaslouží pochvalu. Kvalita tisku je slušná. Rozlišení 600dpi není maximem na trhu, ale pro kancelářské použití je dostačující. Naše testy prokázaly, že tisk je ostrý a plochy jsou dobře vykryté. Na druhou stranu rastrovací algoritmus vykazuje určité nepřesnosti. Zejména vykreslování v tmavých odstínech nepůsobí příliš dobrým dojmem. Důvodem je zřejmě orientace na kancelářské použití, ve kterém je přesnost nadřazena rastrování půltónů.

Ovladače
Dobrou zprávou pro všechny uživatele je, že ovladače jsou kompletně přeloženy do češtiny. Díky tomu je ovládání a nastavování tiskárny opravdu velmi jednoduché. Autoři se snažili vyjít uživatelům maximálně vstříc, takže v nastaveních dali přednost nepřesnému, zato srozumitelnému názvosloví, přes číselnými hodnotami. Například rozlišení nastavujete jako vysokou, střední a nízkou kvalitu. Podobně je tomu u rastrování či vyhlazování hran.
Ovladače jsou přehledné a graficky střídmě vyvedené. Pro kancelářské použití se jedná o jednu z nejlepších voleb.

Ovladače

Další funkce
Faxování je realizováno tak, jak je u Ricohu zvykem. Ovládání je snadné a fax podporuje moderní technologie. Není problém využít rychlých linek ISDN-G3, využít paměť pro případ hromadných faxů či jejich příjem. U faxu je netradiční možnost faxovat ze skla. To znamená, že pohodlně můžete faxovat i z vazby či z trojrozměrného objektu. Pokud posíláte více stran můžete použít podavač.
Kopírování využívá toho, že probíhá plně digitálně. To znamená při velkém počtu kopií velkou úsporu času, možnost automatických funkcí, jako je automatické otočení obrazu či elektronické třídění. Snímání probíhá s rozlišení 400dpi a rozlišuje 256 odstínů šedi.

Hodnocení
Aficio 200 je vhodným pomocníkem pro kancelář. Nabízí velké množství funkcí se snadnou obsluhou. Kvalita tisku je dobrá, pouze při tisku obrázků je potřeba počítat s nepřesností rastrování a polotónování. Cena základní verze se pohybuje těsně pod 100.000 Kč. To rozhodně není málo, ale s ohledem na funkce a značku je cena adekvátní.

Bližší informace můžete najít ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: