Casio Exilim EX-ZR1000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Casio Exilim EX-ZR1000

15. listopadu 2012, 19.46 | Casio před výstavou Photokina 2012 a přímo na ní představilo několik nových kompaktních fotoaparátů Exilim. K nejzajímavějším patří model ZR1000, který si představujeme podrobněji, a dále ZR300, ZR200, ZR20. Velmi zajímavý je výkonný „High-Zoom“ přístroj H50 s 24× optickým zoomem. A nechyběly ani stylové kompakty do kapsy či kabelky série N, pestrobarevné N1, N10 a N20.

 

Exilim EX-ZR1000 zaujme nejen výkony a nabídkou funkcí, ale také koncepcí ovládání, která zlepšuje pružnost použití a pohotovost při změně nastavení a výběru režimů a funkcí. Výrobce uplatnil řešení s otočným voličem na objímce objektivu. Otáčením tohoto vroubkovaného prstence prsty levé ruky může fotograf nebo fotografka jednoduše ovládat to, na co je momentálně nastaven, a s ukazovákem pravé ruky na spoušti být v pohotovosti, aby žádný vzácný okamžik neměl šanci „uniknout“ bez zachycení.

 

Casio Exilim EX-ZR1000 - černý

 

Volič může ovládat buďto „normálně“ zoom, anebo jiné praktické funkce, například jím lze ručně ostřit, umožňuje měnit rychlost závěrky, nebo režim vyvážení bílé, anebo korigovat nastavení expozice. Změnu preferované funkce lze iniciovat stiskem tlačítka na zadní stěně a volbu uskutečnit otočným kroužkem. Důležité také je, že jakákoli změna nastavení se ihned projeví na displeji a uživatel či uživatelka tak má v reálném čase představu o tom, zda je nastavení vhodné, anebo je třeba ještě další nebo jiná úprava.

 

Casio Exilim EX-ZR1000 - výklopný displej

 

Barevný displej typu Super Clear TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení 460 800 obrazových bodů a je umístěn na výklopném panelu, což usnadňuje snímání z různých stanovišť, poloh a úhlů, ideální je třeba pro snímání ze „žabí perspektivy“, anebo pro záběry květů či různých detailů zblízka. Zobrazuje také nově graficky zpracované menu, kterým chtěl výrobce posílit jednoduchost a rychlost ovládání.    

 

Fotoaparát má obrazový snímač CMOS a elektronický obvod s procesorem EXILIM Engine HS 3. Senzor formátu 1/2,3 palce má rozměry 6,17 × 4,55 mm a rozlišení 16,1 milionu efektivních pixelů a je součástí systému stabilizace obrazu typu „senzor-shift“. Inovativní dvoujádrový procesor třetí generace podle výrobce stanovuje nová měřítka v rychlosti i kvalitě zpracování obrazu a je bezpochyby jedním z „lákadel“ nejen pro ty, kteří fotoaparáty testují a recenzují, ale i pro potenciální spotřebitele. Výrobce kupříkladu uvádí rychlou odezvu a aktivaci za 0,99 s.

 

Snímek má maximální rozlišení 4608 × 3456 pixelů a základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 3:2, nabo16:9. Kromě snímků v grafickém formátu JPEG přístroj umožňuje pořizovat i obrazové soubory RAW (Adobe DNG). Stereofonní video formátu MPEG-4 s kodekem H.264 má maximum Full HD/1080p (1920 × 1080 px) se snímkovou frekvencí 30 obr./s a také je možno pořizovat videosekvence HS 30–120 obr./s ve VGA rozlišení (640 × 480 px), nebo dokonce se snímkovými frekvencemi 240, 480 a až 1000 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i malá vnitřní paměť s kapacitou jen mmálo přes 52 MB.

 

Casio Exilim EX-ZR1000 - červený

 

Objektiv je 12,5× optický zoom Exilim 4,24–53 mm 1:3,0–5,9 a po přepočtu na 35mm formát jeho rozsah odpovídá 24–300 mm. Začíná tedy na ohnisku s příjemně širokým úhlem záběru a poslouží i jako poměrně výkonný teleobjektiv – jeho využití je velmi široké, všestranné. Pokud používáte i funkci digitálního zoomu, je k dispozici, a to s rozsahem 4×, navíc je k dispozici ještě funkce 25× Multi Frame SR Zoom a Wide Shot 14/18 mm.

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu scény a nabízí řadu režimů a funkcí, včetně vícebodového a bodového ostření, sledování objektu Tracking AF a detekce tváří v záběru. Jak jsme už výše uvedli, možné je také ruční ostření s využitím otočného prstence na objektivu, rozsah zaostřovacích vzdáleností je přibližně od 2 cm do nekonečna, pokud je zoom v základní poloze. U autofokusu je při použití režimu makro nejkratší zaostřovací vzdálenost 5 cm.

 

Měření expozice je vícebodové, vyvážené na střed nebo bodové, kompenzace expozice má standardní rozsah ±2 EV. Rozsah citlivosti ISO je 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 6 režimů a možné je i ruční vyvážení. Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah 4,7 m a pouze nejzákladnější režimy a funkce, což je „ústup z pozic“, kterých výrobce v minulosti dosáhl. Ale je možné, že nyní dostupné informace nejsou přesné. Jasno budeme mít, až přístroj budeme mít možnost vyzkoušet.

 

Casio Exilim EX-ZR1000 - tři barevné verze

 

Přístroj umožňuje snímat v plně automatickém režimu, nabízí sadu scénických programů, ale také program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Program s prioritou času expozice nenabízí. Rozsah časů je 1/2000–4 s. Nabízí několik zajímavých funkcí, ze kterých lze jmenovat velmi rychlé souvislé snímání rychlostí až 30 obr./s v plném rozlišení, možnost pořizovat 360° panoramatické snímky, nechybí ani oblíbená funkce HDR-ART, použitelná pro fotografie i videoklipy (v rozlišení 1280 × 720 px).

 

Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie NP-130, která na jedno nabití umožňuje pořídit asi 470 až 500 snímků. Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně lze použít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI. Fotoaparát má rozměry 108 × 62 × 37 mm a hmotnost včetně baterie 255 g. V prodeji je od listopadu ve třech barevných kombinacích, černé se stříbřitými prvky, bílé se stříbřitými prvky a vínově červené s černými prvky.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Casio Exilim EX-ZR1000.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: