Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM

22. února 2013, 19.10 | Také tento univerzálně použitelný objektiv se zoomem jsem testoval v kombinaci fotoaparátem EOS 6D a i když se vždy snažím vyvarovat nadnesených hodnocení, tentokrát konstatuji, že se podle všeho jedná o ideální spojení. Objektiv samozřejmě výborně poslouží i v kombinaci s jinými zrcadlovkami EOS, ale přijde mi, že ho výrobce „ušil 6D na tělo“.

 

Canon EF 24–70 mm f/4L IS USM je poměrně kompaktní, přitom robustní a odolný, jak se na objektiv řady L sluší a patří, a také další vlastnosti mu slouží ke cti. Nejvíc přirozeně zaujme důmyslně a uživatelsky jednoduše řešeným přepínáním na režim makro pro zvětšení až 0,7×. A i když toto rozhodně není pouhá „třešnička na dortu“, ale praktická funkce se širokým potenciálem, která si zaslouží náležitě vyzdvihnout, bylo by škoda, kdyby měla byť jen trochu zastínit fakt, že objektiv je celkově vysoce kvalitní, výborně koncipovaný a vybavený, funkčně bezvadný.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM podrobněji

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - na EOS 6D - pohled na přepínač na makro

 

Čím jiným tedy začít, nežli makrorežimem. Je dostupný u nejdelší ohniskové vzdálenosti a umožňuje intuitivně pokračovat v přiblížení záběru, "dostat se" k detailu. Stačí prstem posunout ovladač a pootočit prstencem pro ovládání zoomu za hodnotu 70 mm. Posuvný ovladač má dvě funkce, kromě přepínání na režim makro je také zámkem zoomu. Při nastavení základního ohniska 24 mm lze zoom uzamknout, aby se nevysouval během chůze, máme-li fotoaparát s objektivem v ruce nebo zavěšený na krku. 

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - přepínač na makro a značení makrooblasti

 

Na červeně orámovaném snímku je výše zmíněný přepínač vidět ještě lépe. A snímek vlevo zobrazuje umístění bílé značky vůči žluté čáře vymezující rozsah makrorežimu.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - makro - nastavení

 

Zde je dosaženo mezní hodnoty. Během testování jsem se neubránil srovnání s jedním ze svých dnes už historických makroobjektivů, který jsem si kdysi dávno velmi oblíbil a rád používal: MC Soligor C/D 24–45 mm 1:3,5–4,5 Zoom + Macro s bajonetovým připojením typu Canon FD. Přechod na režim makro u nejdelšího ohniska má řešen posunem celého prstence pro změnu ohniskové vzdálenosti. Na tubusu jsou zakresleny značky v bodech, kdy je dosažen poměr zvětšení obrazu 1:8, 1:4 a 1:3, což je mezní hodnota. Objektiv EF 24–70 mm 1:4L IS USM žádné další značky nemá, je řešen pro vyloženě intuitivní použití.       

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - detailní pohled na přepínač na makro jemným posunem vpřed

 

A zde je detailní pohled na přepínač, který právě slouží k přechodu na režim makro. Ukazuje, jak lze přepnout snadno a pohotově jedním prstem, pouhým jemným posunem ovladače vpřed. A to na režim makro a také se z něj vrátit zpět do normálního režimu a k možnosti plynule měnit ohniskovou vzdálenost.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - klasický celkový pohled z lehkého nadhledu

 

Celkový pohled z druhé strany, na níž jsou umístěny klasické přepínače AF/MF pro volbu základního zpúsobu ostření – s využitím automatického systému, anebo ručně, a IS ON/OFF pro zapnutí, nebo vypnutí systému optické stabilizace obrazu. Ruční ostření pomocí otočného prstence, který je stejně jako zoomovací opatřen příjemným tvarovaným potahem z materiálu, jehož vlastnosti připomínají měkkou pryž, je jemné, přesné. I při použití autofokusu můžeme podle potřeby lehce ručně doostřit/přeostřit.

 

Systém automatického zaostřování využívá kruhový ultrazvukový elektromotorek. Automatické ostření je rychlé, přesné a tiché. Díky systému s vnitřním zaostřováním se během ostření nemění délka objektivu, to pouze při zoomování, a neotáčí se přední část objektivu, což umožňuje použití rozměrné tvarované sluneční clony a usnadňuje používání snímacích filtrů, zejména polarizačních a přechodových.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - celek z pohledu, kdy je dobře vidět okénko se vzdáleností a přepínače AF/MF a IS ON/OFF

 

Samozřejmě nechybí okénko se zobrazením vzdálenosti, na níž je právě zaostřeno, ani červené korekční značky pro použití infračerveného filmu. Hybridní systém optické stabilizace obrazu umožňuje při snímání z ruky použít delší čas expozice než by bylo možno bez stabilizace, aniž riskujeme ztrátu ostrosti obrazu kvůli chvění rukou. Výrobce uvádí rozsah až 4 EV. Chvění kompenzuje ve svislém i vodorovném směru, vhodně reaguje na různé typy chvění fotoaparátu, detekuje naklonění i posun a poskytuje efektivní stabilizaci i v režimu makro.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - mikronastavení AF

 

Objektiv EF 4/24–70L IS USM ve spojení s fotoaparátem EOS 6D a samozřejmě také s dalšími těly fotoaparátů Canon umožňuje i mikronastavení systému automatického zaostřování. 

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - pohled

 

Pohled na zadní část objektivu s celokovovým přípojným bajonetovým systémem a těsnícím kroužkem, který zabraňuje vniknutí prachu a vlhkosti, je-li objektiv připojen k tělu fotoaparátu, nebo opatřen zadní krytkou.  

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - schéma optické konstrukce

 

Schéma optické konstrukce. Optický systém tvoří 15 členů uspořádaných do 12 skupin, dva prvky jsou asférické a dva UD, tedy ze skla s mimořádně nízkým rozptylem, aby objektiv mohl být kompaktní, měl minimalizovány optické odchylky, patřičný kontrast a ostrý obraz s dobře prokreslenými jemnými detaily. Povrchová úprava Super Spectra minimalizuje odlesky a podílí se také na maximalizaci kontrastu. Irisová clona má 9 lamel, které vytvářejí téměř přesně kruhový otvor, což umožňuje jemné rozostření, zejména při odclonění, a na druhou stranu při použití vysokých clonových čísel je možno efektně rozzářit světla, takže ani není třeba nějakých digitálních efektů typu "hvězdička", které někdy působí až nepřirozeně.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - křivky MTF

 

Charakteristiky MTF – Modulation Transfer Function. Tučné linky = 10 čar/mm, jemné linky = 30 čar/mm. Černé křivky jsou MTF charakteristiky při plně otevřené cloně, modré linky při f/8. Plné čáry představují sagitální MTF, přerušované čáry meridiální MTF.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - korekce chyb objektivu

 

Sada obrazovek uživatelské nabídky fotoaparátu Canon EOS 6D pro opravy chyb objektivu, barevné odchylky a vinětace.

 

Objektiv je precizně dílensky zpracován, jeho funkčnost je perfektní a je řešen jako odolný a utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti. Přední a zadní optický člen mají na povrchu fluorový povlak, díky němuž se tato nejvíce exponovaná skla udržují lépe čistá, například od nechtěných otisků prstů, navíc tato vrstva také „odpuzuje“ vodu.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM – základní údaje:

 

Rozsah po přepočtu na 35mm formát při použití snímače APS-C: 38–112 mm

Optická konstrukce: 15 členů/12 skupin, 2 prvky jsou asférické, 2 UD

Rozsah zorných úhlů (vodorovně, svisle, úhlopříčně): 74 až 29 °, 53 ° až 19 ° 30 ', 84 až 34 °

Počet lamel clony: 9; optimalizovaný kruhový otvor

Základní clonové číslo: 4 v celém rozsahu zoomu

Nejvyšší clonové číslo: 22 (nejmenší otvor clony)

Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,38 m; makro 0,20 m

Maximální zvětšení obrazu: 0,7×

Informace o vzdálenosti: ano

Zaostřovací systém: interní, objektiv nemění rozměry, přední část se neotáčí

Pohon automatického zaostřování: kroužkový elektromotorek USM

Plně manuální zaostřování: ano

Systém optické stabilizace obrazu: ano, hybridní; 4 EV („čtyřkrokový“)

Průměr závitu pro snímací filtry: 77 mm

Rozměry (max. průměr × délka): 83,4 × 93 mm

Hmotnost: 600 g

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - krytky

 

Objektiv s nasazenou zadní krytkou a s přední krytkou nového typu.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM - sluneční clona EW-83L

 

Tvarovaná sluneční clona EW-83L a detailní pohled na tlačítko sloužící pro uvolnění zámku, který clonu drží bezpečně připojenu k objímce objektivu. Přední a zadní krytka spolu se sluneční clonou a ochranným transportním pouzdrem jsou součástí prodejního balení objektivu.

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM má stanovenu orientační doporučenou prodejní cenu necelých 40 tisíc korun. V době uveřejnění této recenze jej pořídíte za necelých 35 tisíc korun včetně daně.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM na EOS 6D a se sluneční clonou

 

Kvalita obrazu – zkušební snímky

Canon EF 4/24–70L IS USM - kvalita obrazu

 

Objektiv jsem testoval ve spojení s novou digitální zrcadlovkou Canon EOS 6D s plnoformátovým senzorem. Ta má poměrně široký a dobře optimalizovaný dynamický rozsah a celkově velmi dobrou reprodukční charakteristiku včetně dobré reprodukce barev a výborného podání jemných tonálních přechodů. Na testovacím terči je vidět, že i při použití základního firemního nastavení mají hrany jen minimálně zvýšený kontrast. Ostrost struktur je výborná, třepení hran velmi mírné. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit. Ohnisková vzdálenost 35 mm, clonové číslo 11, čas expozice 2 s, citlivost 125 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - distorze obrazu

 

Optické zkreslení obrazu, nahoře u ohniskové vzdálenosti 24 mm (čas 1 s, clona 11 a citlivost 125 ISO), dole 70 mm (čas 1 s, clona 11 a citlivost 125 ISO). Soudečkové zkreslení u nejkratšího ohniska je zřetelné, u 70mm ohniska je distorze minimalizovaná.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 4

 

Sada testovacích tabulek nasnímaná při použití ohniskové vzdálenosti 24 mm a vybraných clonových čísel. Citlivost byla vždy 125 ISO. Nejprve clona 4,0 (čas byl 1/15 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 5,6

 

Clona 5,6 (čas 1/8 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 8

 

Clona 8 (čas 1/4 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 11

 

Clona 11 (čas 0,5 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 16

 

Clona 16 (čas 1 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 24 mm/clona 22

 

Clona 22 (čas 2 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 4

 

A nyní série testovacích tabulek při použití ohniskové vzdálenosti 70 mm a vybraných clonových čísel. Citlivost byla vždy 125 ISO. Nejprve clona 4,0 (čas byl 1/15 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 5,6

 

Clona 5,6 (čas 1/8 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 8

 

Clona 8 (čas 1/4 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 11

 

Clona 11 (čas 0,5 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 16

 

Clona 16 (čas 1 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - tabulka 70 mm/clona 22

 

Clona 22 (čas 2 s).

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - hřbety knih

 

Hřbety knih – normální režim. Ohnisková vzdálenost 70 mm, clonové číslo 8, čas expozice 1 s, citlivost 125 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - hřbety knih v makrorežimu

 

Hřbety knih – makrorežim. Ohnisková vzdálenost 70 mm, clonové číslo 8, čas expozice 2 s, citlivost 125 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - drobný předmět

 

Drobný předmět – celek v normálním režimu. Ohnisko 70 mm, clona 8, čas 0,6 s, citlivost 125 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - drobný předmět v makrorežimu

 

Drobný předmět – detail v režimu makro. Ohnisko 70 mm, clona 8, čas 1,3 s, citlivost 125 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - drobný předmět v normálním a makrorežimu

 

Jiný drobný předmět – vlevo režim normální, vpravo makro. Vlevo i vpravo ohnisko 70 mm. Vlevo clona 8, čas 1/6 s, citlivost 400 ISO. Vpravo clona 5,6, čas 0,4 s a citlivost 100 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - kočka I

 

Kočka I. Ohnisko 65 mm, clona 4, čas 1/60 s, citlivost 1600 ISO, blesk.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - kočka II

 

Kočka II. Ohnisko 70 mm, clona 4, čas 1/60 s, citlivost 1600 ISO, blesk.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - kočka III

 

Kočka III – vlevo režim normální, vpravo makro. Vlevo ohnisko 57 mm, vpravo 70 mm. Jinak v obou případech clona 8, čas 1/80 s, citlivost 250 ISO, blesk.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - křeček

 

Křeček s využitím režimu makro. Ohnisko je tedy 70 mm a sportovní režim použil clonu 4, čas 1/60 s, citlivost 1600 ISO a blesk.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - masopust I

 

Několik snímků z masopustu s využitím scénického programu Sport. Masopust I: ohnisko 33 mm, čas 1/320 s, clona 4 a citlivost 800 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - masopust II

 

Masopust II. Ohnisko 57 mm, čas 1/320 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO. Použit blesk.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - masopust III

 

Masopust III. Ohnisko 61 mm, čas 1/400 s, clona 4 a citlivost 800 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - masopust IV

 

Masopust IV. Ohnisko 35 mm, čas 1/320 s, clona 4 a citlivost 800 ISO.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener I

 

Městská krajina I. Ohnisko 24 mm, čas 1/100 s, clona 10 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina, širokoúhlý formát.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener II

 

Městská krajina II. Ohnisko 70 mm, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener III

 

Městská krajina III. Ohnisko 32 mm, čas 1/160 s, clona 11 a citlivost 400 ISO. Program s prioritou clony.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener IV

 

Městská krajina IV. Ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener V

 

Městská krajina V. Ohnisko 70 mm, čas 1/100 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener VI

 

Městská krajina VI. Ohnisko 24 mm, čas 1/30 s, clona 4 a citlivost 500 ISO. Pružná programová automatika.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener VII

 

Městská krajina VII. Ohnisko 70 mm, čas 2,5 s, clona 16 a citlivost 160 ISO. Ruční nastavení.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - plener VIII

 

Městská krajina VIII. Ohnisko 70 mm, čas 1/30 s, clona 5,6 a citlivost 1600 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - noc I

 

Noc I. Ohnisko 24 mm, čas 30 s, clona 16 a citlivost 400 ISO. Ruční nastavení.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - noc II

 

Noc II. Ohnisko 70 mm, čas 15 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Ruční nastavení.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM - noc III

 

Noc III. Ohnisko 70 mm, čas 30 s, clona 16 a citlivost 400 ISO. Ruční nastavení.

 

Canon EF 4/24–70L IS USM na EOS 6D - klasický 3/4 pohled

 

 

Stručně na závěr

 

Canon EF 24–70 mm 1:4L IS USM je univerzálně použitelný zoomobjektiv, který svou koncepcí, provedením i kvalitou obrazu uspokojí náročné amatérské fotografy i profesionály. Lze jej využít ve spojení se zrcadlovkami s plnoformátovými senzory, ale i s přístroji se snímači menšího formátu. Je funkčně bezvadný, má perfektní dílenské zpracování a bez problémů poslouží i v náročném profesionálním každodenním nasazení, přirozeně i díky odolnému provedení, které je vlastní všem objektivům Canon EF řady L.

Obrazová kvalita je celkově výborná, v okrajových částech obrazu se projevuje pouze mírná barevná odchylka a díky základnímu clonovému číslu f/4, konstantnímu v celém rozsahu zoomu, a výborně optimalizované optické konstrukci prakticky nevykazuje tmavnutí obrazu směrem do rohů, které ukázal test modelu s vyšší světelností EF 24–70 mm 1:2,8L II USM. Optické zkreslení obrazu v základním nastavení zoomu mají oba modely obdobné, stejně jako zcela je minimalizované u 70mm ohniska. Předností tohoto objektivu oproti světelnějšímu je také systém optické stabilizace obrazu a pochopitelně důmyslně vyřešený, intuitivně použitelný makrorežim. A vezmeme-li v úvahu vše včetně prodejní ceny, vychází nám tento objektiv jako velmi vážný abonent na stálé místo v mnohé fotografické brašně nebo fotobatohu.

 

Přílohy:

 canon_ef4_24_70el_is_usm_art.jpg (2 669,71 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_dist.jpg (8 615,06 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_kanonak_macro.jpg (7 834,11 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_knihy.jpg (11 528,05 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_knihy_macro.jpg (8 894,99 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_kocka01.jpg (6 669,97 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_kocka02.jpg (4 102,68 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_kocka03.jpg (16 323,30 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_konipur.jpg (4 328,44 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_konipur_macro.jpg (4 701,04 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_krecek.jpg (4 672,30 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_mumray01.jpg (8 425,82 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_mumray02.jpg (7 950,26 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_mumray03.jpg (8 159,41 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_mumray04.jpg (9 136,20 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_night24mm16cl.jpg (10 365,85 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_night70mm16cl.jpg (11 286,71 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_night70mm8cl.jpg (10 489,48 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener01.jpg (10 257,75 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener02.jpg (15 889,67 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener03.jpg (12 156,67 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener03a.jpg (15 365,47 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener03b.jpg (14 706,86 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener04.jpg (10 392,92 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener05.jpg (11 386,15 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_plener06.jpg (11 967,29 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_11.jpg (6 809,52 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_16.jpg (6 781,18 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_22.jpg (6 718,11 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_4.jpg (6 665,90 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_5_6.jpg (6 877,63 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab24_8.jpg (6 955,07 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_11.jpg (7 072,99 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_16.jpg (7 060,38 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_22.jpg (6 446,42 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_4.jpg (7 126,03 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_5_6.jpg (7 040,18 kB)

 canon_ef4_24_70el_is_usm_tab70_8.jpg (7 085,26 kB)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Srovnání s Canon EF 24–105 mm 1:4L IS USM ?

Autor: fotoMarian Muž

Založeno: 23.02.2013, 18:50
Odpovědí: 0

Díky za recenzi objektivu. Určitě bude pro spoustu fotografů užitečná. Jednu důležitou informaci v článku postrádám a to je srovnání s Canon EF 24–105 mm 1:4L IS USM. Bylo by možné doplnit? Určitě to bude zajímat většinu lidí, kteří se budou rozhodovat, jaký záklaďák od Canonu pořídit. Děkuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: