Benchmarkové testy 2,66GHz 15“ MacBooku Pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Benchmarkové testy 2,66GHz 15“ MacBooku Pro

13. března 2009, 00.00 | Macworld otestoval nedávno zrychlený 15“ MacBook Pro, nárůst výkonu odpovídá zvýšení taktovací frekvence, ale kupci předchozí, níže taktované verze si rozhodně nemusí zoufat. Podrobnosti přinášíme v tomto článku převzatém ze serveru MujMac.

Společnost Imation uvádí na trh miniaturní USB flash, honosící se označením Atom Flash Drive. Jedná se o produkt, který nabídne velice malé rozměry, kapacitu od 2GB do 8GB, odolnou konstrukci a možnost ochrany dat (pomocí jednoduché přiložené aplikace). Atom flash drive podporuje samozřejmě rozhraní USB 2.0 a disponuje relativně slušnými parametry co se týče pracovních rychlostí - jak čtení, tak zápisu. Vzhledem k parametrům a možnostem je neméně zajímavá i doporučená koncová cena.

Popis
Ačkoli různých flash pamětí je v současnosti na trhu nepřeberné množství, Atom flash v této záplavě určitě zaujme svým konstrukčním provedením - resp. minimálními rozměry a hmotností (délkově odpovídá standardní kancelářské sponce). Už se tedy nemusíme obávat klasického problému "rozměrnějších - baculatějších" flash pamětí u notebooků (kde jsou USB porty umístěny příliš blízko u sebe a je mnohdy problém zapojit vedle sebe více periférií). Tělo "flashky" je převážně plastové, ale polovina disku (tam, kde se uchovávají data) je navíc chráněna kovovou (hliníkovou) objímkou. Celkově působí Atom Flash drive až příliš křehce, ale to je jen zdání. Použitý plast je sice velice tenký a jemný (alespoň v místě kde je samotný konektor), zároveň je však i dostatečně pružný, aby nemohlo dojít jen tak snadno k jeho mechanickému poškození (a že jsme to zkoušeli!). Součástí dodávky je také poutko - klíčenka, pro pohodlnější připevnění k jakémukoli mobilnímu zařízení.

Vlastnosti a parametry
Atom Flash disk podporuje standard USB 2.0 a k dispozici je zatím ve třech kapacitních verzích: 2GB, 4GB a 8GB. Disk nabízí vysoký stupeň zabezpečení díky možnosti chránit obsah heslem a uživatelé ocení též praktický software na rozdělení disku, tzv. partitions. Fyzické rozměry "flashky" jsou: 30,5 x 13 x 5,6 mm, hardwarově bude zařízení fungovat jak s operačním systémem Windows (98SE/2000/ME/XP/Vista), tak i Mac (OS 9.x a výše), popř. Linux (ver 2.4 a vyšší). Softwarová kompatibilita je zatím bohužel možná pouze se systémy Windows, s Macem nefunguje ani zaheslování ani rozdělení disku (což považuji je velký nedostatek). V kombinaci s Windows Vista pomůže disk - dle slov výrobce, též zrychlit výkon systému pomocí technologie ReadyBoost. To jsme však bohužel neměli možnost vyzkoušet. Zařízení je vybaveno modulem SIP (System in Package), který využívá moderní technologii flash paměti Nand packaging.

Praxe
Atom flash drive je odolný proti elektrickým výbojům, vodě i otřesům. Už samotná konstrukce - použití lehkých a pružných materiálů, malé (až "titěrné" rozměry) a celkově minimální hmotnost, víceméně garantují vysokou odolnost proti otřesům a pádům. Jelikož konektor jako takový není nijak zvlášť mechanicky chráněn, určitě nelze doporučit vystavovat flash paměť přímému působení vody. Nicméně, pár kapek deště či nechtěné pocákání by zařízení nemělo uškodit. Ona absence jakékoli krytky konektoru je však paradoxně zároveň i kladem, neboť alespoň nemáte co ztratit. Trochu mi však vadila nepřítomnost jakékoli LED diody - po připojení do USB konektoru totiž nemáte žádnou šanci, okamžitě (vizuálně) zjistit, co se momentálně s flash pamětí děje. Praktickou pomůckou je možnost rozdělení disku nebo možnost zaheslování. Vedle své primární funkce (datového úložiště) totiž nabízí Atom Flash drive také jednoduchou utilitku, pomocí níž lze jednak chránit obsah heslem a druhak můžete rozdělit disk na dvě nezávislé části (tzv. partitions).

Imation Lock
V praxi to funguje vcelku jednoduše - stačí otevřít složku na flash disku "Imation Lock", kde jsou dále k dispozici volby "změna hesla", "aktivovat/deaktivovat heslo", "Spuštění/vypnutí (Log-in/Log-out)" a "Rozdělení disku". Pro "uzamčení" nejprve aktivujete heslo (definováním až 16 znaků), poté se "nalogujete" a vše, co nyní na flash disk uložíte, bude "uzamčeno". Odhlásíte se buďto manuálně - "odlogováním" a nebo prostě jen vyjmutím flash disku z USB portu. Pro další přístup k těmto datům, musíte zadat korektní heslo, k čemuž máte 6 pokusů. Poté bude karta automaticky naformátována. Při požadavku rozdělení disku, kliknete na ikonku flash paměti (ve spodní části okna) a poté jednoduše tahem jezdce vyberete velikost "Chráněné (secure)" části a "Veřejné (public)" části.
Bohužel tato funkce je dostupná pouze pro OS Windows (jedná se o *.exe soubor) a kámen úrazu tedy nastává, vložíte-li flash pamět do Maca! Nejenže v takovém případě nelze obsah disku chránit, ale co hůře - nachází-li se na disku již chráněná data, nemáte ani žádnou možnost se k nim dostat. Funkce je to tedy praktická a užitečná, ale zatím trochu nedotažená.

Pracovní rychlosti
Co se týče nejsledovanějšího parametru - pracovních rychlostí, dosahuje Atom flash drive v případě čtení i zápisu, relativně dobrých hodnot. Konkrétní výsledky můžete porovnat níže - viz screenshoty (vše měřeno na Macu - RAM 1GB, Procesor: 2.2GHz, IntelCore 2Duo). V obou případech (čtení/zápis) jsme přenášeli 700MB soubor (což zhruba odpovídá jednomu hudebnímu disku se soubory v CD kvalitě, popř. běžnému filmu v komprimovaném AVI formátu). V případě rychlosti zápisu jsme se pohybovali průměrně okolo hodnoty 10,5MB/s a daný soubor byl tedy zapsán na disk za 1 minutu a 8 sekund. Co se týče rychlosti čtení, ta byla téměř dvojnásobná - 20,5 MB/s a přenášený 700MB soubor byl "stažen" za 34s. Rychlost je však hodně závislá jak na použitém HW, tak i na množství přenášených souborů. V případě kvanta malých souborů musíte počítat s tím, že se tato provozní rychlost o poznání sníží - to je však běžný jev u drtivé většiny "flashek". Pro srovnání jsme porovnali rychlosti Atom Flash drive s jinou flash pamětí - Pretec 2GB "Bulletproof". V testu jasně vítězí Atom Flash 1:0 (výsledky naleznete opět níže).
Srovnaní Atomu s Pretecem (USB Bulletproof - 2GB)

Atom Flash:

  • rychlost zápisu - 10,5MB/s (700MB soubor - za 68s)
  • rychlost čtení - 20,5 MB/s (700MB soubor - za 34s)
Pretec BP
  • rychlost zápisu - 4MB/s (700MB soubor - za 175s)
  • rychlost čtení - 18,5 MB/s (700MB soubor - za 38s)


Závěrem
Imation Atom Flash Drive je miniaturní USB flash disk, který vedle svých - opravdu kompaktních rozměrů, zaujme též dobrými provozními rychlostmi. Také v případě odolnosti - ačkoli na to vůbec nevypadá, vykazuje "atom" slušné výsledky. Jen je třeba pamatovat na to, že ona miniaturní velikost, je tak trochu dvou-sečnou zbraní. Na jednu stranu tuto flashku pohodlně uložíte kamkoli, na druhou stranu ji však i o to snadněji ztratíte, takže to mějte na paměti! Praktickou utilitku představuje funkce "Imation Lock", umožňující uzamknout obsah karty. Ovšem pozor - funguje pouze na platformě Windows. Imation Atom Blue Flash Drive je možné zakoupit ve specializovaných obchodech, internetových obchodech a v síti velkoobchodů za prodejní cenu: 239 Kč (2GB), 329 Kč (4GB), popř. 539 Kč (8GB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: