ATI RADEON 256 poprvé v Praze! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

ATI RADEON 256 poprvé v Praze!

31. května 2000, 00.00 | Včera proběhla první živá prezentace nového grafického akcelerátoru ATI Radeon 256 ve východní Evropě. Zde je reportáž.

Včera proběhla v Senohrabech nedaleko od Prahy speciální prezentace společnosti ATI věnovaná jedinému tématu, grafickému akcelerátoru ATI RADEON 256. Akce byla určena pro novináře z celé střední a východní Evropy a navazovala na podobnou prezentaci v USA. Cílem bylo blíže představit a předvést možnosti nového čipu, o kterém jsme již informovali ještě pod kódovým označením Rage VI.

Radeon 256 V hotelu Sen prezentoval technickou část Ed King, který patří mezi přední specialisty společnosti pro oblast Evropy. Díky tomu nešlo jen o odříkání připravených marketingových sloganů, ale opravdu odborný výklad doplněný praktickými ukázkami. To ocenili zhruba tři desítky novinářů.
Do Čech přicestoval počítač osazený Pentiem III s frekvencí 750Mhz, 256 MB operační paměti a blíže nespecifikovanou grafickou kartou s čipem Radeon 256. Na naší fotografii můžete vidět verzi se 64 MB paměti, určenou pro slot AGP a vybavenou video vstupem i výstupem. Co se týče grafických karet, je situace zatím poměrně nejasná. Bylo oznámeno, že bude průběžně uvedeno více 6 různých modelů karet osazených novým čipem a dokonce se dočkáme i verze s dvěma akcelerátory na jedné desce (ekvivalent Rage Fury MAXX). Verze All-In_Wonder s TV tunerem je plánována až na "vzdálenější budoucnost", tedy zřejmě až příští rok.

Ed King

Co jsme se dozvěděli nového?
Nebudeme opakovat již známá fakta a zaměříme se na nové informace. Čip podporuje bohatou škálu pamětí. Nejzajímavější je podpora 200Mhz DDR pamětí. Nicméně se počítá i s variantami SD/GR RAM a to i na 166 Mhz, protože 200Mhz DDR paměti ještě nejsou k dispozici a jejich cena nemusí být zatím příliš příznivá. Kapacita paměti je plánována v 16 - 128 MB paměti (o možnosti upgrade se nemluvilo) a navíc je podporována komprese textur, takže dostatek prostoru se dá u nejvyššího modelu jistě garantovat.
Z celé prezentace jasně vyplynulo, že ATI směřuje tento grafický čip hlavně na herní trh. To sice neznamená, že by karta nepřinášela výkon i v jiných oblastech, ale tomuto zaměření budou odpovídat jak ovladače, tak i podpora. ATI spolupracuje jak s Microsoftem na výrobě DirectX 8 i s velkými producenty her, aby bylo dosaženo co nejvyššího výkonu. Každý se již přesvědčil kolik záleží na SW podpoře.
Hernímu trhu bylo přizpůsobeno i uvedení čipu a následně grafických karet. První informace se objevily na CeBitu 2000, první vzorek jsme viděli včera a na trh budou karty přicházet postupně od konce srpna až do listopadu. Cíl je pochopitelně vánoční trh, na který budou uváděny i hry s nativní podporou Radeonu.

Hotel Sen

Výkon
Ani na včerejší prezentaci nebyla zveřejněna prakticky žádná čísla týkající se výkonu. ATI zatím ladí ovladače a slibuje velice dobré výkony. Výkon se dá odhadnout z toho, že v čipu jsou dvě výpočetní jednotky a každá obsahuje 3 nezávislé pipeline moduly. Taktování je 200Mhz, takže teoreticky dosažitelný výkon je až 1,2 miliardy operací za sekundu. K tomu je však potřeba připočítat jistá zrychlení spojená s použitím cache pamětí (HyperZ) a dalšími speciálními technikami. Na druhou stranu se nedá předpokládat, že by se vývojářům podařilo využít akcelerátor na 100%. Takže prakticky jediným oficiálním číslem zůstává průměrná propustnost paměťové sběrnice, která se u 200Mhz DDR vyšplhá až na 6,4 GB/s.

Závěrem
ATI uvolňuje informace o novém čipu postupně, takže se v blízké době dá očekávat další zpřesnění informací. V průběhu prezentace bylo k vidění celkem šest živých ukázek v rozlišení 1024x768 bodů, které vypadaly velice slibně, hlavně s ohledem na to, jak rannou verzi ovladačů má zatím výrobce k dispozici. Bude záležet na ceně, ale Radeon by mohl představovat zajímavě výkonný čip nejen pro hráče, ale i pro práci s videem či 3D aplikacemi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: