Apple potichu zrychlil 15“ MacBook Pro a začal nabízet větší SSD disky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Apple potichu zrychlil 15“ MacBook Pro a začal nabízet větší SSD disky

apple

6. března 2009, 00.00 | Dražší 15“ MacBook Pro dostal 2,66GHz procesor a 256GB SSD disk se nabízí pro všechny hliníkové MacBooky. Podrobnosti přinášíme v tomto článku, převzatém ze serveru MujMac.

Cacidi Extreme je doplněk pro Adobe InDesign CS4 na automatizaci sazby a úprav prakticky libovolných katalogů a rozsáhlých brožur, u kterých se předpokládá jejich častější aktualizace. Každou položku v katalogu lze prostřednictvím pluginu Extreme CS4 navázat na databázi a rychle ji pak aktualizovat podle aktuálního stavu obsahu databáze. Plugin lze dále využít například při tvorbě vizitek, čárových kódů a všeobecně ve všech případech, kdy je nutné co nejrychleji opakovaně zadat do publikace stanovené textové a číselné hodnoty, nové obrázky apod. včetně automatického formátování textů, přizpůsobení velikosti vkládané grafiky aj.

Propojení s databází

Stejně jako u Cacidi Contact Sheet Pro a všech dalších profesionálních pluginů využívá doplněk Extreme CS4 systém šablon, které si pochopitelně můžete vyrobit přímo v Adobe InDesignu. Každou položku na vzorových stránkách napojíte na databázi, která může být jak typu MySQL, tak i ODCB, souborová či definovaná uživatelem a zpracovaná pomocí skriptů.

Cacidi Extreme CS4 umí spolupracovat s "obousměrným" databázovým pluginem Cacidi LiveMerge CS4 a může také jako databázi využívat vhodně zformátované textové soubory. Pro každý z LiveMerge/Extreme projektů si můžete nastavit jinou databázi a jiné vlastnosti SQL dotazů, přičemž data lze získat (respektive extrahovat) i prostřednictvím XML HTTP požadavku v AJAXu z různých webových zdrojů typu online e-shopů apod. Je tedy teoreticky možné přímo z libovolné SQL databáze online obchodu stáhnout data pro vytvoření tištěné publikace, bez skriptování se ale v tomto případě nelze obejít. Součástí funkcí pluginu je také podpora kontrola celého dokumentu před tiskem samotným Adobe InDesignem a automatizovaný pre- a post-processing publikací s využitím skriptů.


Cacidi Extreme CS4 - demonstrační projekt vícestránkové brožury generované na bázi uživatelské šablony a hlavní sekce nástrojového panelu pluginu


Cacidi Extreme CS4 - nastavení cest k adresářům (včetně případných skriptů a základních vlastností SQL dotazů) v projektu a výběr typu databáze

Často opakované akce a update položek

Opakované akce lze v Cacidi Extreme CS4 realizovat pomocí několika metod. První z nich je tzv. Step'n Repeat, která opět využívá předdefinované šablony vytvořené v InDesignu na produkce objektů s různými vlastnostmi nastavenými v databázi a jejích vlastnostech. Step'n Repeat se používá především u vizitek, různých cenových údajů, nadpisů apod.

Druhou metodou je systém předem definovaných položek na jedné vzorové stránce dokumentu, která se pak využije pro vytvoření dalších stran se shodným layoutem, ale například s číslovanými údaji a položkami ve stanovém rozsahu.

Třetí dostupná metoda AutoCalc využívající automatických přepočtů často se opakujících položek (typicky u katalogů s rozsahem od několika desítek stránek výš) opět napojených na databázi pro případnou změnu pořadí jednotlivých položek. Využívat přitom můžete všechny funkce samotného InDesignu včetně formátování odstavců a různých efektů.

Cacidi Extreme CS4 - výběr šablony pro přepočty obsahu katalogu, nastavení pomocných vodicích linek a výběr layout stránky v dokumentu

Cacidi Extreme CS4 - panely Text Link a Frame Settings pro manipulaci s textovými rámečky a jejich vlastnostmi

Poslední nabízenou metodou obnovy často se opakujících položek je v Cacidi Extreme CS4 tzv. Update, který lze navíc aplikovat na všechny tři předchozí popsané metody v souvislosti s obsahem zvoleného datového zdroje. Proces v Update zajistí veškerou aktualizaci položek v katalogu před publikováním dokumentu, podmínkou je samozřejmě aktuální databáze a správné nastavení cest k datům.

Závěr

Plugin Cacidi Extreme CS4 nabízí netušené možnosti, jak komplexně zautomatizovat výrobu nejrůznějších katalogů a velmi rychle pak aktualizovat a jednotlivé položky katalogů podle obsahu databáze - společnost Cacidi Systems uvádí čas zhruba půl minuty pro aktualizaci cca 200 stran v dokumentu. Extrémní je ovšem také cena doplňku, která je 3 600 EUR, což není i na tak vyspělý pracovní nástroj zrovna málo. Ceny podobně situovaných pluginů pro QuarkXPress a Adobe InDesign/InCopy jsou ovšem dost podobné, takže Cacidi Extreme není zase tak velkou výjimkou. Největší výtku (která ale platí obecně pro většinou novějších pluginů) si zaslouží nikoliv cena a už vůbec ne možnosti pluginu, ale paradoxně hlavně "moderní" minimalistické nástrojové panely a ovládací prvky v Cacidi Extreme CS4, jejichž miniaturní ikonkové prvky používání pluginu zrovna dvakrát neusnadňují.

14 denní zkušební verzi pluginu Extreme CS4 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Cacidi Systems.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: