Apple podporuje standard Wi-Fi Direct - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Apple podporuje standard Wi-Fi Direct

16. října 2009, 00.00 | Sdružení Wi-Fi Alliance představilo nový standard Wi-Fi Direct pro P2P propojování bezdrátových Wi-Fi zařízení, mezi jeho zastánce patří také Apple.

Vytvoření rychlé kolekce

Kolekce jsou efektivní metodou pro seskupování fotografií, zvlášť v případech, kdy obrazové soubory máme na pevném disku uloženy v různých složkách. Novou kolekci lze taky založit pro účely konkrétní prezentace nebo můžeme seskupovat snímky do kolekcí podle kategorií či jiných kritérií. Kolekce jsou totiž stále k dispozici na panelu Kolekce, takže k nim máme rychlý přístup.

Rychlá kolekce je jen dočasnou kolekcí, můžeme ji využít k seskupování snímků během prohlížení a třídění nových snímků, nebo pokud vytváříme tematický výběr fotografií z různých částí katalogu. Fotografie budou součástí rychlé kolekce do té doby, dokud ji nepřevedeme na něco trvalejšího – na skupinu, která bude evidována v seznamu na panelu Kolekce. K Rychlé kolekci se dostaneme z panelu Katalog a kdykoliv tedy můžeme začít pracovat s výběrem snímků.

Položku Rychlá kolekce najdeme na panelu Katalog v levé skupině panelů. Pokud ji náhodou nevidíme, stačí rozbalit panel :-).

lightroom6-1f.jpg

V zobrazení Miniatury vybereme klepnutím se stisknutou klávesou Ctrl snímky v požadovaných buňkách. Vybrané fotografie přidáme do rychlé kolekce stisknutím klávesy B nebo příkazem Fotografie–Přidat do rychlé kolekce.

lightroom6-2f.jpg

Za položkou Rychlá kolekce se na levém panelu Katalog zobrazí číslo, které udává, že se v rychlé kolekce nachází určitý počet snímků. Pokud máme navíc v dialogu Volby zobrazení knihovna zaškrtnutu volbu Značky rychlé kolekce, bude každý snímek, který jsme zařadili do rychlé kolekce v pravém horním rohu miniatury označen šedým bodem. Stejné značky se zobrazí také na filmovém pásu (pokud jeho výška, tedy i velikost miniatur není příliš malá).

lightroom6-3f.jpg

lightroom6-4f.jpg

Všechny vybrané fotografie můžeme kdykoliv z rychlé kolekce odstranit klepnutím na značku na některé z miniatur nebo klávesovou zkratkou B.

Převod a vymazání rychlé kolekce

Vybranou skupinu lze uložit také do stálejší kolekce… Jak na to?

Zvolíme příkaz Soubor–Uložit rychlou kolekci. V dialogu Uložit rychlou kolekci zadáme do pole Název kolekce požadovaný název. Pokud chceme odstranit současně s uložením rychlou kolekci, zaškrtneme volbu Po uložení vymazat rychlou kolekci. A klepneme na Uložit.

lightroom6-5f.jpg

lightroom6-6f.jpg

V panelu Katalog naskočí nyní u rychlé kolekce číslo 0 (přeci jsme ji odstranili), naopak v panelu Kolekce, který rozbalíme, máme jednak název uložené kolekce a také počet snímků v ní obsažených.

Práce s filmovým pásem

Filmový pás ve spodní části pracovní plochy Lightroomu nabízí ve všech modulech a režimech zobrazení stálý přístup ke snímkům ve vybrané složce nebo kolekci. Stejně jako v zobrazení Miniatury můžeme i na filmovém pásu pomocí kláves šipek rychle přecházet mezi jednotlivými snímky. Pokud filmový pás obsahuje více miniatur, než je schopen zobrazit na šířce monitoru, použijeme k procházení posuvník na dolním konci, popotáhneme filmový pás za horní okraj rámečku miniatur, nebo klepneme na některou miniaturu na jeho koncích.

lightroom6-7f.jpg

Nemusí nám samozřejmě vyhovovat velikost filmového pásu, případně nám tam může občas vyloženě překážet. Nic z toho není neřešitelné… Klepnutím na trojúhelník u spodního okraje pracovní plochy skryjeme nebo zobrazíme filmový pás. Klepnutím pravám tlačítkem myši s klávesou Ctrl na trojúhelník si zobrazíme místní nabídku, vníž nastavíme automatické skrývání a zobrazení.

lightroom6-8f.jpg

Pokud umístíme ukazatel na horní okraj filmového pásu, změní se na dvojitou šipku. Tažením okraje filmového pásu nahoru nebo dolů zvětšíme, případně zmenšíme velikost miniatur. Čím filmový pás nastavíme nižší, tím více miniatur se v něm zobrazí.

lightroom6-9f.jpg

Použití filtrů na filmovém pásu

Pokud máme málo fotografií, není problém je na filmovém pásu zobrazit. Pokud však pracujeme se složkou, která obsahuje velké množství snímků, může být poměrně neefektivní procházet filmový pás pomocí posuvníku a hledat na něm snímky, které potřebujeme. Prostřednictvím filtrů omezíme počet zobrazených snímků na filmovém pásu jen na ty, které jsou označeny například vlajkou či mají nastavené určité hodnocení, barevnou visačku nebo libovolnou kombinaci těchto atributů.

lightroom6-10f.jpg

V nabídce filtru na pravém horním konci filmového pásu zvolíme volbu S vlajkou. Na filmovém pásu zůstanou zobrazeny pouze snímky s bílou vlajkou. Zároveň za nápisem Filtr uvidíme zvýrazněnou ikonu bílé vlajky. Klepnutím na ovládací tlačíka příslušných filtrů v nabídce Filtr můžeme zapnout nebo vypnout libovolný z filtrů, který je v nabídce. Můžeme dokonce nastavit libovolnou kombinaci filtrů a uložit ji jako vlastní přednastavení. Klepnutím na volbu Vypnout filtry z nabídky Filtr můžeme zpětně kdykoliv deaktivovat všechny zvolené filtry. Na filmovém pásu tím pádem uvidíme opět všechny snímky.

lightroom6-11f.jpg

Změna směru řazení miniatur

Pomocí ovládacího prvku Směr řazení a nabídky Kritéria seřazení z panelu nástrojů můžeme změnit pořadí v kterém se nám miniatury fotografií na ploše miniatur a na filmovém pásu zobrazují. Pokud není na panelu nástrojů zobrazen ovládací prvek Směr seřazení, zvolíme v nabídce voleb na pravém konci panelu nástrojů volbu Seřazení. Klepnutím na tlačítko Směr seřazení obrátíme směr seřazení miniatur našich fotografií.

lightroom6-12f.jpg

Seskupení snímků do balíčku

Další poměrně efektivní metodou snížení počtu zobrazených snímků je seskupení podobných snímků do tzv. balíčků… Tento postup považuji za užitečný v případě, že pracuji se složkou obsahující stovky fotografií z téhož fotografování (divili byste se, ale stává se mi to poměrně často…). Do balíčku totiž můžeme seskupit fotografie se stejným námětem, nebo série snímků u nichž testujeme různá nastavení fotoaparátu (i to je můj případ). Aby filmový pás a zobrazení nebyly zaplaveny nepřehlednou změtí snímků, zobrazí se nám na každém balíčku jen horní snímek… Ikony symbolizující balíček fotografií se nám v levém horním rohu miniatury zobrazí současně s počtem snímků v balíčku. Takže jak balíčkuji? V zobrazení miniatury vybereme dva až n snímků. Zvolíme příkaz Fotografie - Seskupit - Seskupit do balíčku. Klepnutím na ikonu balíček rozbalíme nebo zabalíme. Jak jednoduché.

lightroom6-13f.jpg

Lightroom samozřejmě nabízí mnohem víc možností jak uspořádat a vybírat fotografie, které jsme naimportovali. Další techniky budou námětem pokračování tohoto seriálu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: