Apple možná začne nabízet matné displeje pro více Maců - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Apple možná začne nabízet matné displeje pro více Maců

17. července 2009, 00.00 | Zhruba před dvěma roky počal Apple vybavovat Macy obrazovkami s lesklou povrchovou úpravou a skleněnými kryty a dnes již nedodává téměř žádné jiné, teď se však objevily náznaky, že zvažuje, zda by přece jen neměl zpřístupnit matné zobrazovače pro více modelů Maců.

Společnost Imation nedávno uvedla novou řadu 2,5" a 3,5" pevných disků s kapacitou 250 GB až 1 TB. Jedná se o HDD zařízení řady Apollo, vyznačující se kompaktním provedením a stylovým designem. Mezi další praktické prvky disku patří např. integrovaný kovový stojan (umožňující provoz jak v horizontální, tak i vertikální poloze), dále napájení přes USB rozhraní nebo příjemně řešený čelní panel - signalizující všechny důležité operace.

Řada Apollo Expert zahrnuje jak HDD určené pro desktopy (s označením "Pro UX"), které disponují kapacitou až 1 TB a velikostí vnitřního disku 3,5", stejně jako kompaktní stylovou řadu "Expert UX" s kapacitou až 500GB a velikostí disku 2,5", určenou pro laptopy. Právě druhý model - Apollo Expert UX 500 GB jsme měli k dispozici na testování. HDD Apollo Expert UX 2.5 byl mj. oceněn na 8. výroční konferenci Storage Visions Conference 2009 v Las Vegas (cena za nejlepší estetický vzhled ve své kategorii, jednoduchou obsluhu a průmyslový design).

Základní popis
Externí pevný disk se vyznačuje skutečně velmi příjemnými rozměry (142 x 75 x 16mm), díky nimž se vám pohodlně vejde například i do kapsy. Velikostně zhruba odpovídá větší peněžence, přičemž kapacita, kterou disponuje (čítá až 500GB) pojme skutečně velké množství dat. Vzhledem k vlastnostem produktu, se Apollo Expert UX přímo nabízí coby přenosné, flexibilní médium pro zálohování a ukládání videa, audia, či fotek. Nedílnou součástí disku je integrovaný, masivní kovový stojánek, který lze otáčet v rádiusu 360° a díky němu tedy lze HDD postavit horizontálně i vertikálně. Šasí produktu je chráněno celokovovým bytelným pláštěm, barevné provedení - černé. Součástí výbavy Apollo Experta UX je také gumový "návlek", který disk dobře ochrání při cestách - proti nárazům nebo nepřízni počasí (obojí samozřejmě jen do jisté míry).

Vybavení
Apollo Expert UX vybavil výrobce indikačními diodami (umístěnými na předním panelu) pro signalizaci provozu (On/Off), dále činnosti disku nebo nízké kapacity.
Bliká-li ikonka "On/Off" - disk je v režimu spánku. Svítí-li dvojice šipek v kruhu - zařízení je připraveno, při přenosu dat tato ikonka bliká. Třetí signalizace upozorní na plné místo na disku (zaplněno na 95% kapacity). Pro efekt nechybí ani stylové blikající logo výrobce.
Na zadním panelu nelze přehlédnout tlačítko "Sync", pomocí něhož je možné zálohovat data v režimu jednoduchého i automatického zálohování. Disky Apollo jsou vybaveny též režimem automatické úspory energie. Napájení i samotná konektivita probíhá pomocí USB rozhraní - verze 2.0 (kompatibilní s verzí USB 1.0). Kromě právě USB slotu a tlačítka pro synchronizaci již na těle disku nenalezneme nic. Trochu nás zamrzela absence FireWire (1394), vzhledem k zacílení produktu se to však dalo očekávat. HDD Apollo jsou vybaveny řadičem od firmy Imation, který (dle slov výrobce) přináší vyšší míru spolehlivosti. Součástí zařízení je též integrovaný driver (ovladač) - pro snazší komunikaci s vaším počítačem. Disky Apollo Expert UX jsou kompatibilní jak s OS Windows (XP/Vista), tak i MAC (10.4 a vyšší verze) a navíc též spolupracují se specifickými aplikacemi včetně Apple Time Machine.

Praxe
Apollo Expert UX je díky své bytelné (leč kompaktní) konstrukci odolný proti přepravě obecně (tj. otřesy, nárazy, výkyvy počasí atd.), navíc jej můžete chránit gumovým "návlekem". K vyšší bezpečnosti přispívá též fakt, že výrobce vypustil veškeré ovládací prvky či výstupky. Na druhou stranu, nikde nejsou ani žádné šroubky, či jiný způsob uchycení. Což sice opět snižuje riziko poškození, zároveň to však znamená (pro kutily) nemožnost případné výměny "střev" zařízení, v případě selhání samotné čtecí/zapisovací jednotky (disku).

V praxi jsme testovali zařízení jak na PC (Procesor AMD Turion 2 jádrový, 1,6 GHz, RAM 1918MB, OS Windows Vista), tak i s Macem (Procesor: IntelCore 2 jádrový, 2.2 GHz, RAM 1024 MB, OS X 10.5). Na PC fungoval hardisk korektně ihned, nicméně na Macu jsme měli zpočátku malé problémy s kompatibilitou. Zde je třeba klást důraz na správné zformátování. Námi testovaný disk byl standardně naformátován pro systém souborů NTFS (používaný pouze pro Windows Vista a XP), tudíž bylo nutné jej přeformátovat ve FATu (což je univerzální a funguje na obou platformách), poté jej samozřejmě lze použít i s Macem, případně můžete provést ještě dodatečně formátování určené přímo pro Mac OS. To nelze než doporučit, protože FAT systém, ač funguje korektně i v Macu, zpomaluje práci externího disku v daném operačním systému, a to až o cca 1/3 výkonu (rychlosti).

Pracovní rychlosti
Pojďme se nyní podívat na nejsledovanější parametr a sice - pracovní rychlosti. Co se týče odezvy HDD - po připojení funguje vzájemná konektivita velmi rychle a disk je připraven k použití téměř okamžitě. Stejně tak je tomu při vypínání, kdy se nám disk "uzavře" také velice pružně. V případě měření rychlosti zápisu i čtení, jsme v rámci co nejvyšší objektivity pracovali s běžnými soubory a jejich nejpoužívanějšími objemy. Testování rychlosti jsme rozdělili celkem do tří fází, přičemž v každé z nich jsme měřili čtení/zápis vždy konkrétního souborů/souborů. V té první jsme přenášeli soubor o velikosti 600MB - obsahující 14 skladeb v CD kvalitě (což odpovídá konvenčnímu hudebnímu CD). V druhé fázi jsme kopírovali film v DVD kvalitě o velikosti 4,35 GB (32 souborů). A v poslední fázi jsme se zaměřili na kopírování velkého množství souborů - konkrétně 600 MB složky - obsahující 1149 podsložek a souborů (fotografie a běžná kancelářská data - dokumenty, tabulky, prezentace ap.).
Rychlost zápisu Apollo Experta UX se pohybuje v průměru okolo 9 MB/s, rychlost čtení je cca 13 MB/s! Jak se dalo očekávat, časově nejnáročnější je kopírování velkého množství (stovky až tisíce) malých souborů, kde spadla rychlost zápisu/čtení až na poloviční časy (vzhledem ke zbývajícím - dvěma operacím). Přenos videa i hudby probíhal relativně svižně a téměř 2x rychleji než v předešlém případě. Nutno zdůraznit, že rychlost je hodně závislá jak na použitém HW, tak momentální vytíženosti procesoru (samozřejmě jsme testovali s minimálně zatíženým procesorem), tak i právě na množství přenášených souborů. Pokud chcete znát přesné hodnoty jednotlivých měření, najdete je v tabulce níže.Apollo Expert UX - výsledky:

Audio CD (600MB)

  • rychlost zápisu - 8,69 MB/s (celkový čas - 69s)
  • rychlost čtení - 18,8 MB/s (celkový čas - 33s)
DVD film (4350MB)
  • rychlost zápisu - 11,82 MB/s (celkový čas - 368s)
  • rychlost čtení - 12,43 MB/s (celkový čas - 350s)
Data - velké množství souborů (600MB/1149 složek)
  • rychlost zápisu - 6,52 MB/s (celkový čas - 92s)
  • rychlost čtení - 8,57 MB/s (celkový čas - 70s)Závěrem
Apollo Expert UX je kompaktním a designově povedeným externím diskem (HDD), který zaujme příjemně malými rozměry a odolným tělem, při současném zachování malé hmotnosti a relativně vysoké úložní kapacity. Pracovní rychlosti jsou v rámci možností a využití zařízení dostačující. Napájení je řešeno pomocí USB rozhraní, tudíž nepotřebujete ani další zdroj, zařízení je tak ideálním doplňkem (vysokokapacitním úložištěm, paměťovou pojistkou, či zálohovací jednotkou) na dlouhé pracovní cesty. Apollo Expert UX od Imationu již je na pultech prodejen. K dostání je ve třech modifikacích - 250 GB, 320 GB a 500 GB, za prodejní ceny od 2.673 Kč do 3.753 Kč (bez DPH a v závislosti na zvolené kapacitě).


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: