Změní Tablet PC publikační průmysl? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Změní Tablet PC publikační průmysl?

14. listopadu 2002, 00.00 | Blíží se doba, kdy budeme v dopravním prostředku pohodlně číst ranní vydání novin na elektronickém tabletu? Dokáže Microsoft nastartovat éru "eReaderů"? Tablet PC by mohl být začátek.

Rozmach obliby "tiskovin" publikovaných, distribuovaných a konzumovaných v elektronické podobě je přímo závislý na dostupnosti a rozšířenosti vhodných zobrazovacích zařízení, které zprostředkují čtení elektronických dokumentů v komfortu, blízkém čtení informací vytištěných na papíře. Zařízeních schopných zobrazovat informace uložené v elektronické podobě je dnes samozřejmě celá řada - od běžného počítače, přes specializované prohlížeče (viz náš článek eKnihy: čtecí zařízení neboli e-book readers) po různé handheldy, nicméně všechny mají různá "ale", zabraňující skutečně masovému nahrazení klasické tiskoviny. Velká pozornost nejrůznějších vydavatelství se proto ubírá k vývoji zařízení, specializovaných pro práci s elektronickým dokumentem. Jedním takovým je i Tablet PC, který minulý týden konečně (po letech "nažhavování" potenciálních uživatelů) v oficiální verzi představila v New Yorku společnost Microsoft.


Tablet PC firmy Acer

Zařízení samo o sobě není nijak převratné. Vzhledem k tomu, že se mu v dlouhých měsících postupných příprav věnovalo spousta mediálního prostoru, popišme si jej pouze krátce. Jde o plnohodnotný tenký počítač s dominující plochou LCD obrazovkou - na první pohled větší PDA. Nicméně jednou z hlavních výhod oproti jiným specializovaným prohlížecím zařízením je univerzálnost daná běžným operačním systémem - Windows XP s doplňky pro rozpoznávání písma. To píše uživatel perem na dotykový displej, kterým jsou všechna zařízení Tablet PC vybavena.
Tím základní charakteristika Tablet PC končí. Konkrétní vzhled a technické parametry se mohou u jednotlivých Tablet PC velmi lišit - vyrábí je totiž hned několik výrobců, kteří někdy stylizují Tablet PC více do podoby klasického notebooku s odklopným displejem, jindy do podoby jen několik centimetrů tlustého LCD displeje. Konkrétně můžete Tablet PC nalézt například u Fujitsu, Acer, Hewlett-Packard a dalších výrobců.


Tablet PC firmy Fujitsu

Minimálně pojetím a vzhledem míří Tablet PC do oblasti, kde je dnes stále převážně zastoupen papír - nadstandardního bloku umožňujícího pořizování, digitální zpracování a prohlížení poznámek, nákresů a textů. To vše lze však provádět dnes i s klasickými notebooky (nebo s omezením malého displeje i PDA zařízeními), a tak Tablet PC jsou v současné době především pracovním šperkem, který by se však mohl díky masivní marketingové podpoře časem přeměnit (v dalších generacích zařízení) v zajímavý fenomén elegantního zařízení určeného pro práci s elektronickými dokumenty. Přeci jen se Tablet PC již pomalu začíná v některých konfiguracích blížit typu zařízení, které lze pohodlně používat například v dopravním prostředku pro čtení novin nebo publikací.


Tablet PC firmy HP

Pokud si říkáte, že by stálo zato vyzkoušet a používat podobné zařízení již dnes, pak je zde bohužel hned několik špatných zpráv, vracející Tablet PC z roviny praktického pomocníka do roviny technického šperku. Hlavní je cena, která je v současné době přeci jen příliš vysoká - na americkém trhu se pohybuje od 1600 do 2200 dolarů. Pro české zájemce je pak smutný fakt, že hlavní funkce programu - rozpoznávání psaných textů - není pro náš jazyk zatím vůbec podporována.

Změní podobná zařízení publikační průmysl? V krátkém horizontu - např. v průběhu příštího roku - jistě ne. Zařízení se budou postupně dostávat na trh a uchytí-li se, budou představovat spíše exkluzivního pomocníka, se kterým se budeme setkávat na schůzkách úspěšných managerů. V delším časovém horizontu však podobná zařízení nabízejí vydavatelstvím ohromné možnosti, jak alternativně a levněji distribuovat obsah především periodik. Tím se pomyslná smyčka utahuje, neboť bude-li k dispozici dostatek atraktivního obsahu, lidé začnou podobná zařízení používat pro čtení informací stále více. Výhodou Tablet PC je navíc zázemí Microsoftu, jehož silný marketing jistě dokáže éru "eReaderů" minimálně výrazně popostrčit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: