XMLdocs: skupinová editace XML dokumentů prostřednictvím Internetu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

XMLdocs: skupinová editace XML dokumentů prostřednictvím Internetu

xml

21. února 2003, 00.00 | Řešení společnosti Veridocs nabízí nový a vysoce zajímavý způsob tvorby a zpracování XML
dokumentů přes World Wide Web. V současnosti lze přitom daný produkt využívat zcela
zdarma.

Využití XML v publikačním průmyslu dnes naráží na nejednu obtíž. Produkty určené pro tvorbu a zpracování obsahu v uvedeném formátu nebývají právě nejlacinější, jejich provoz bývá náročný na systémové zdroje a značně závislý na intervencích odborníků, a v neposlední řadě zatím ani neexistuje příliš mnoho nástrojů či workflow řetězců, které by garantovaly skutečně bezproblémový a atraktivní výstup XML dokumentů. V současných publikačních provozech (o jiných oblastech nasazení XML se vzhledem k zaměření našeho serveru nebudeme zmiňovat) bývá tedy XML používán především coby meziformát, usnadňující publikování výstupu z pre-pressových aplikací na World Wide Webu (např. Adobe využívá k uvedenému účelu XML coby prostředníka mezi InDesignem a GoLive, obdobné nasazení předpokládá avenue.quark, extenze QuarkXPressu). S postupem času se nicméně začínají v uvedené oblasti objevovat náznaky vývoje k lepšímu. Konkrétně zde máme na mysli řešení typu Atomik Roundtrip na straně jedné a podporu XML v nové verzi Microsoft Office na straně druhé. Určitý pozitivní vývoj lze sledovat i v případě systémů pro správu obsahu či skupinovou spolupráci, u kterých lze předpokládat nejuniverzálnější nasazení, od profesionálního publikování až po kancelářskou výměnu dokumentů. Právě v této skupině produktů se objevil před nedávnem produkt, zajímavý svou koncepcí, snadností využití i nenáročností na systémové zdroje. Hovoříme zde o produktu dosud nepříliš známé společnosti Veridocs, označený jako XMLdocs. Toto řešení je v současnosti dostupné v beta verzi zcela zdarma. Využili jsme tuto nabízenou možnost, abychom XMLdocs otestovali, a přiblížili jeho schopnosti našim čtenářům.

K vlastnostem produktu

XMLdocs je systém pro tvorbu, editaci a správu dokumentů ve formátu XML. Jedná se o řešení typu klient-server, kde uživatelé z klientského počítače přistupují pomocí standardního internetového prohlížeče do depozitářů dokumentů, sdružených v podobě tzv. workspace. S dokumenty lze na úrovni workspace manipulovat obdobným způsobem jako v běžném souborovém systému, to jest za pomocí třídění do složek a s pomocí operací jako je kopírování, přesun či mazání. K uvedenému typu manipulace lze využít jednoduchý manažer souborů, zobrazující stromovou strukturu uložených dokumentů. Pomocí klientské aplikace Document Viewer je možno zobrazit obsah zvoleného XML dokumentu s využitím určeného XSL stylu. Modul Exporter umožňuje stáhnout zvolené dokumenty nebo složky do klientského počítače k off-line zpracování. K dispozici je rovněž funkce prohledávání dokumentů podle řady podmínek.

xdocs1f.gif

Prostředí XMLdocs.

K tvorbě a úpravám XML dokumentů slouží specializovaný XML editor. Dokumenty se v něm vytvářejí na základě šablon, spojených s určeným XML schématem. V prostředí editoru lze vkládat obsah a ten poté značkovat odpovídajícími tagy z daného schématu - práce je tu obdobná využití odstavcových a znakových stylů v textových procesorech. Prohlížení dokumentu je možno ve třech pohledech: Normal View nabízí pseudo-WYSIWYG prostředí, ve kterém jsou indikovány tagy vložené do dokumentu. XML View ukazuje zdrojový text dokumentu v hierarchické struktuře. Konečně Preview zobrazuje dokument s použitím XSL transformací. Mimo uvedených funkcí je k dispozici kontrola validity proti danému schématu s indikací nalezených chyb, funkce pro vkládání textu přes schránku a prohledávání dokumentu.

xdocs2f.gif

XML editor v módu Normal.

Zvláštní pozornost zaslouží u XMLdocs způsob využití výše zmíněných šablon. Nejedná se zde o jeden, ale hned několik souborů ovlivňujících strukturu, vzhled i způsob editace dokumentů. Základem je soubor schématu (XSD) určující elementy s jejich atributy a vzájemnými vazbami, dále pak lze použít soubor kaskádových stylů (Cascading Stylesheet - CSS) pro formátování dokumentu v prostředí prohlížeče, jeden nebo více souborů s rozšiřitelnými styly (eXtensible Stylesheets - XSL) obdobného poslání, hints file, čili soubor pravidel pro kontrolu vkládaného obsahu při jeho editaci (je rovněž kódován v XML) a soubor s ikonou dokumentu (ve formátu GIF). V rámci XMLdocs je nabízeno několik šablon pro běžné použití (Standard, Press Release, FAQ aj.), pro tvorbu dalších slibuje výrobce speciální aplikaci, která by měla být uvedena s ostrou verzí produktu.

xdocs3f.gif

Každá šablona je vlastně sadou souborů.

Systém nabízí poměrně jednoduché, ale vcelku účinné prostředky skupinové spolupráce. Ta je založena na možnosti sdílení téže workspace skupinou uživatelů. Ti tedy mohou v rámci svých práv prohlížet či upravovat samotné dokumenty nebo strukturu depozitáře. Funkce check-out/check in poskytuje možnost upravovaný dokument před editací uzamknout a po úpravách opět zpřístupnit. Odpovídající nástroje dále umožňují komunikaci mezi jednotlivými členy týmu pomocí e-mailu a přizvání dalších osob ke spolupráci na určeném projektu.

K registraci a využívání produktu

Jak jsme již předeslali výše, lze produkt v současnosti využívat zdarma. Za tímto účelem je třeba se registrovat s pomocí tohoto formuláře . Po vyplnění a odeslání získá uživatel na e-mail obratem přístupový kód, po jehož zadání se stává uživatelem systému. Při prvním přihlášení je provedeno stažení odpovídajících komponent do klientského počítače, které zajišťují správu dokumentů a jejich editaci, to vše v prostředí internetového prohlížeče. V současnosti jsou přitom podporovány pouze Internet Explorer ve verzi 5.5 a 6 pro MS Windows, bližší informace o minimální a doporučené systémové konfiguraci jsou uvedeny zde. Samotná registrace (doporučujeme rovnou vyplnit všechna pole formuláře) i stažení komponent probíhaly svižně, totéž lze říct i o provozu systému. Připojení jsme testovali pouze na pevné lince, ale podle všeho by neměl být problém ani při pomalejším připojení modemovém.

Na samotném systému nás mimo vlastností popsaných výše zaujala především poměrně dobře vyřešená nápověda, ke které bylo možno přistupovat jednak z jednotlivých částí workspace, tak přes odpovídající webovskou stránku. Zejména na nápovědě a vůbec uživatelské dokumentaci byla nicméně stejně dobře znát určitá nedopracovanost systému, v základu ale vše fungovalo podle popisu i intuice. Bohužel jsme ale narazili i na problémy s korektním zpracováním české diakritiky - v systému založeném na XML, podporujícím Unicode, by měly být nicméně (přinejmenším v budoucnosti) poměrně snadno řešitelné.

Závěrem

Veridocsu se podařilo svým systémem dostat poměrně šťastně někam mezi mamutí systémy, které nabízí velmi výkonné funkce pouze za cenu značných nároků na provozní vybavení i finance a aplikace, využitelné obvykle spíše pouze off-line (zmíněné funkce pre-press aplikací). Je ovšem samozřejmě otázkou, za jakých podmínek bude nabízena ostrá verze. Výrobce zde zřejmě přijde se systémem cenově výhodného předplatného a možná nabídne za odpovídajících cenových podmínek k prodeji i samotnou serverovou technologii.

Své využití by mohl XMLdocs najít zejména na pracovištích jako jsou redakce periodik či vydavatelství - zde jsou unifikované vkládání a skupinové zpracování obsahu a v neposlední řadě i možnost přístupu z internetového prohlížeče odkudkoli na světě velmi žádoucími funkcemi. Jinou významnou uživatelskou skupinu by mohly představovat například obchodní, softwarové či právnické firmy nebo státní instituce. Systém přitom řeší pouze tvorbu XML obsahu, jeho další vazby na publikační workflow daného subjektu je třeba zajistit vlastními prostředky. Problémem při nasazení XMLdocs může být současná výhradná orientace na platformu Windows, která limituje uživatelské skupiny, pracující ve smíšených prostředích. Na zmíněné operační platformě se přitom rýsuje velmi vážná konkurence XMLdocsu, kterou může být již zmíněná podpora XML v nové verzi Microsoft Office.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: