Xerox DocuColor 6060 - nový digitální tiskový stroj na našem trhu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Xerox DocuColor 6060 - nový digitální tiskový stroj na našem trhu

Xerox 6060

15. října 2003, 00.00 | Mnoho indicií naznačuje, že trh s digitálními tiskovými stroji začíná i v naší zemi po několika letech poměrně viditelné stagnace opět ožívat. Potvrzuje to mj. zajímavá instalace, kterou představilo studio Proxima - to investovalo do nového barevného digitálního tiskového stroje DocuColor 6060.

Mnoho indicií naznačuje, že trh s digitálními tiskovými stroji začíná i v naší zemi po několika letech poměrně viditelné stagnace opět ožívat. Nejen, že víceméně všichni výrobci hlásí na nejbližší měsíce plány instalovat nové stroje, ale již nyní můžeme opět po odmlce referovat o instalaci stroje, který lze rozhodně mezi produkční digitální tiskové stroje zařadit. Pražské studio Proxima zahájilo nedávno provoz stroje Xerox DocuColor 6060.

Jde o barevné tiskové zařízení, které koncepčně vychází z řady DocuColor 20xx (což je velmi oblíbený stroj mající i v ČR řadu instalací), je však zejména robustnější a nabízí řadu technologických inovací. Jednou ze zásadních charakteristik stroje je robustní vnitřní konstrukce, která umožňuje tisknout na média až do plošné hmotnosti 300 g/m2. Co se rychlosti týče, tiskne stroj na média do 135 g/m2 rychlostí 60 stran A4 za minutu při rozlišení 600 dpi a 256 úrovních šedi pro každý barevný kanál. Na média o vyšší plošné hmotnosti tiskne model 6060 o 10 stran za minutu rychleji než DocuColor 2060 - celkem 30 stran A4 za minutu.

Přenos obrazu na potiskovaný materiál probíhá v novém stroji DocuColor 6060 podobně, jako ve strojích série 2000 - nepřímou cestou přes speciální pás tzv. Digital Blanket. Práškový toner jednotlivých čtyř barev CMYK je tedy nejprve nanesen na pás - Digital Blanket - a až z něho jsou všechny barvy jedním otiskem přeneseny na cílovou podložku. Maximální formát potiskovaného papíru činí 317 x 480 mm a tiskárna tiskne jak jednostranně, tak duplexně.

Ve studiu Proxima byl DocuColor 6060 instalován s RIPem Creo Spire, dodávaný nejčastěji právě pro komerční tisk. Počítač je vybaven Dual Xeon procesorem na 2.4 GHz, 512 MB RAM pamětí, 2x 36 GB diskovým prostorem na SCSI, monitorem a denzitometrem X-Rite DTP 34 pro kalibraci tiskových výstupů stroje. Investice do podobného zařízení se pohybuje v řádech okolo 4-5 milionů korun.

Jak nám řekl Jiří Jindra, ředitel studia Proxima, s digitálním tiskem mají ve firmě již poměrně dlouhé zkušenosti - Proxima pro své klienty nabízela již přes dva roky barevný digitální tisk na stroji Xerox DocuColor 12, což je z dnešního pohledu zařízení pro skutečně nízkonákladové tisky. Přesto na tomto stroji s tiskovou rychlostí 12 stran za minutu A4 dokázala společnost vyrábět mezi 7 - 10 000 archy za měsíc. Podle slov pana Jindry stoupla již první měsíc po instalaci výrobní vytíženost nové 6060 na přibližně 30 000 archů za měsíc a z produkčního pohledu má studio stále kam růst - stroj tohoto typu má od výrobce doporučenou měsíční zátěž na úrovni 200 000 archů.

Komentář
Instalace tiskového zařízení DocuColor 6060 je podle našeho názoru dobrým příkladem technologického růstu firmy, nabízející digitální tisk jako přidanou hodnotu ke svým službám. V prostředí studia Proxima je pak vidět, že úspěšné provozování digitálního tiskového stroje možné je, ale je nutné investovat nejen do samotného zařízení. Ve studiu zaujme nejen zařízení pro dokončovací zpracování (bigování, řezačka, zařízení pro vazbu V1 včetně oček a zařízení pro kalendářovou vazbu), ale i velká nabídka potiskovaných médií, jejichž výčet naleznete i na webu společnosti. Se strojem 6060 Proxima nabízí potisk nejen nejrůznějších papírů, ale také samolepek a PET folií. Pozornost věnovaná potřebám marketingových pracovníků a různých studií, které ve firmě tisk zadávají, je vidět na skutečně špičkově připraveném rozsáhlém manuálu, který by mohl být pro leckoho vzorovou inspirací. Co se samotného stroje DocuColor 6060 týče, jde o vyspělou technologii, jejíž přednost vidíme především v možnosti potisku vyšších gramáží, která se používá k výrobě různých desek, vizitek, pohlednic atd. Toto nám potvrdil i pan Jindra, který vidí právě v tomto segmentu zvýšenou poptávku ze strany tiskových zadavatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: