Vstane Ventura z mrtvých? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Vstane Ventura z mrtvých?

22. července 2002, 00.00 | Corel ohlásil na září uvedené nové verze DTP programu Ventura 10. Co můžeme čekat od programu, jehož nová verze přichází po 4 letech? Jaký byla historie softwaru, který spolu s PageMakerem odstartoval revoluci DTP?

O plánech společnosti Corel na znovuoživení legendárního programu Corel Ventura určeného pro sazbu a zlom jsme krátce psali již několikrát. Nyní se rýsují konkrétní podrobnosti - Corel ohlásil uvedení programu Ventura 10 na září letošního roku (pro USA).

Corel Ventura 10 bude prvním upgradem kdysi velmi úspěšného programu po čtyřech dlouhých letech! Aktuálně, stále prodávanou, verzí je tak Corel Ventura 8, který je přes všechny své možnosti, již skutečně zastaralý (byl vytvářen pro platformu Windows 95 nebo NT 4.0). Co si tak uživatelé mohou od nové verze Ventury slibovat? Informací není zatím příliš mnoho - většinu jich můžete nalézt na www.corel.com/ventura10. Zde jsou základní technologie, kterými chce Ventura 10 zaujmout:

  • XML Import - Pravděpodobně nejzásadnější novinkou by měla být vyspělá podpora XML (připomeňme, že Corel loni koupil společnost SoftQuad a její XML editor, takže oblast XML by měl mít pokryt solidním know-how)
  • Značky pro tvorbu tabulek - Corel slibuje u Ventury 10 rozsáhlé a robustní možnosti ve formátování tabulek pomocí "tagů" - formátovacích značek
  • Publikování do PDF - Corel bude mít podporu přímého publikování stránek do formátu PDF
  • Integrovaný preflight - Nejčastěji používané funkce pro výstup dat z programu (Print, Publish to PDF a Publish to the Web pro ukládání dat v HTML) budou obsahovat možnost "preflight" kontroly - tedy kontroly na nejčastější chyby, které si může uživatel sám nadefinovat nebo použít ve formě předem připraveného nastavení. Preflight nejčastěji kontroluje např. správné rozlišení obrázků, použité fonty atd.
  • Integrace funkcí grafických editorů - Ventura 10 bude podle Corelu obsahovat přes 50 nových bitmapových efektů a vylepšenou podporu pro import a export různých grafických formátů (včetně nativního formátu brzy uvedeného software CorelDRAW 11)
Z popsaných technologií lze Venturu 10 těžko jakkoliv hodnotit a s konkrétními soudy o použitelnosti programu budeme muset počkat na jeho uvedení. Jedno se však Ventuře odepřít nedá - jednoznačně jde o jeden z programů, na který řada fandů i dnes vzpomíná jako na zlatý nástroj, který spustil éru desktop publishingu (DTP). Pojďme si tedy alespoň stručně zavzpomínat na to, jakou historii má Ventura za sebou.

Zcela na začátku byl program nazývaný Ventura Publisher - jeden z prvních programů pro desktop publishing, který vyvinula tehdy nově založená společnost Ventura Software Inc a poprvé jej představila v roce 1986. Mimochodem - stejně jako v případě Adobe, také tři zakládající společníci firmy Ventura Software byli bývalí zaměstnanci Xeroxu, kteří svého zaměstnavatele nemohli přesvědčit o svých vizích desktop publikování a tak si založili vlastní novou společnost. Ventura Publisher byl od počátku velmi úspěšný program, kterého se od roku 1986 do roku 1989 prodalo přes 200 000 kopii, dohnal starší PageMaker společnosti Aldus, a společně s ním představovala tato dvě řešení hlavní software pro desktop publishing - proces, který začal praktickou digitalizaci v polygrafii.

Ventura Software udržovala s Xeroxem úzké kontakty a tato společnost brzy po vytvoření první verze programu Ventura Publisher zakoupila exkluzivní práva na marketing a prodej programu a zavázala se k jeho technické podpoře. V roce 1989 zakoupil Xerox i zdrojový kód programu, čímž jej defacto získal. Ještě později zakoupil Xerox od Ventura Publisher také jméno Ventura a tak přešel celý projekt jednoznačně pod Xerox, který jej oddělil do samostatné divize Ventura Software Incorporated. Ta nabízela nejen program Ventura Publisher, ale i další navazující programy - Ventura Database Publisher, Ventura Scan, Ventura ColorPro, Ventura AdPro a Ventura Separator. Účel jednotlivých programů je velmi patrný z jejich názvů - vše se točí okolo sazby, skenování a publikování. Nicméně již v té době programu začaly chybět vize a začal ztrácet oproti svým konkurentům.

A co Corel, který vlastní Venturu dnes? Ten původně začínal jako systémový integrátor Ventury. Posléze začal programovat vlastní balík grafického software Draw, který následně na podzim roku 1993 rozšířil o Venturu a další zmiňované programy zakoupené od Ventura Software. Ta koncem roku 1993 oficiálně ukončila svoji činnost.

Corel zakoupil od Xeroxu Venturu 4.11 a první verzi (obsahující malé změny a rozšířenou o fonty a cliparty) začal nabízet pod název Corel Ventura Publisher 4.2. Mimochodem všechny starší verze Ventury (1.0 až 4.x) byly programovány v assembleru a Corel přebral Venturu právě v okamžiku, kdy docházelo k jejímu přeprogramování do C++. Převod do C++ probíhal v Corelu až do podzimu roku 1994, kdy byla uvedena na trh Ventura 5. Po ní se Corel rozhodl Venturu celou přepracovat jako 32-bitovou aplikaci pro Windows a zde již začal celý projekt nabírat časové ztráty - úplně přepracovanou Venturu uvedl Corel na trh až v roce 1996 pod označením Ventura 7 (šestka byla zcela přeskočena kvůli konzistenci s číslováním aktuální verze balíku Draw, jehož vývoj šel rychleji) a poslední aktuální verze 8 byla poté uvolněna na trh v roce 1998. Od té doby se uživatelé dočkali ještě několik desetinných upgradů, nicméně sláva programu rychle uhasínala.

Podaří se jí nyní Corelu s verzí 10 Venturu vzkřísit? To lze jen těžko soudit. Každopádně je jisté, že Ventura dnes již nemůže plnohodnotně soutěžit s programy typu InDesign nebo Quark. Šanci by však mohla na poli přípravy složitějších strukturovaných dokumentů, kde v současné době kraluje Adobe FrameMaker. O tom, že Corel bude směřovat svůj produkt patrně do této oblasti, svědčí velký důraz kladený na XML. Avšak zda-li se může Ventura s FrameMakerem vůbec poměřovat však rozhodnou až první recenze po uvedení Ventury 10 na trh. To by mělo v USA přijít, jak jsme psali již v úvodu, v záři 2002. Corel Ventura 10 bude pak prodávána za cenu cca 700 dolarů, případně jako upgrade pro uživatele programu Ventura 7 nebo Ventura 8 za cenu 249 dolarů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: