Virtuální pracovní stůl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Virtuální pracovní stůl

Adobe Acrobat Praxe

15. února 2002, 00.00 | Už dávno není nezbytné, aby spolupracovníci na jednom projektu seděli na tomtéž pracovišti. V době internetu nepřekvapí, když návrh z Austrálie přepracovává norský grafik podle připomínek klienta z Japonska. Podívejme se nyní, jak může vypadat virtuální "pracovní stůl" z dílny Adobe a Groove.

Nejjednodušším způsobem, jak spolupracovat přes Internet, je posílat si soubory a připomínky mailem, případně kombinovat email a FTP. Rozhodně to ale není možnost nejpohodlnější a nejpřehlednější - zejména pokud se na projektu podílí více lidí. Nemluvě o komplikacích, pokud je rozpracovaný soubor o velikosti mnoha MB.

Proto se záhy začaly objevovat systémy umožňující efektivně spolupracovat přes Internet. Mnohé z nich jsou primárně směrované na obchodní a kancelářské využití (strategie, smlouvy...). Nás v tuto chvíli zajímají především aplikace či služby využitelné pro práci na grafických projektech.

Oba systémy, o kterých bude dnes řeč, umožňují efektivní spolupráci především menším tvůrčím týmům. Zásadní rozdíl mezi nimi je především v tom, jak zacházejí se soubory - Groove je platformou, pracující na principu "peer-to-peer", zatímco Adobe Studio´s Design Team je zpoplatněnou službou, provozovanou na serveru, kde se také soubory nacházejí.

Groove
Požadavky na to, abyste mohli provozovat Groove, nejsou nijak závratné (i když poněkud jednostranné, pokud jde o operační systém). Procesor by měl být minimálně Pentium 233, 64 MB RAM, 16bitové barvy, MSIE minimálně čtyřkové verze (vyšší se velmi doporučuje) pod Windows (podporovány jsou už Windows 95, tahle podpora ale s Groove verze 2.0 skončí). Podpora pro jiné operační systémy (Linux, Mac) zatím není dostupná, ale pracuje se na ní. Pokud jde o připojení - rozhodně neuškodí pevná linka, ale pokud budete na 56 kbps modemu, kupodivu se to na výkonu neprojeví nijak dramaticky (aspoň podle tohoto testu).

Tím, že data nejsou na žádném serveru, se otázka bezpečnosti soustředí především na ochranu společného "pracovního území" - aby se do virtuálního týmu nedostala žádná nepovolaná osoba. Účastníci (které ke společnému projektu vyzvete mailem nebo messengerem) mají v každém okamžiku přehled o tom, kdo je právě online, kdo offline, kdo právě co dělá - a kde. Samotná data jsou šifrována - jak na disku, tak i v okamžiku přenosu. Nevýhodou ale je, že pokud některý z počítačů "vypadne" (ať už v důsledku opožděného přichodu na virtuální poradu nebo kvůli fatální havárii disku), jsou data na něm obsažená pro ostatní nedostupná.

Pro komunikaci (která je základem spolupráce) slouží členům hned několik kanálů - "soukromě" se mohou domlouvat pomocí neveřejného chatu, oblíbená je i funkce umožňující skrze stisk jediného tlačítka domluvu "naživo" - tj. přes mikrofon. K organizaci práce slouží celá řada nástrojů, které si účastníci mohou modifikovat a vytvářet podle vlastních přání a potřeb (jak to může vypadat v praxi si uděláte představu po přečtení scénářů). Vlastní práce na souborech může probíhat i offline - veškeré změny jsou pak k ostatním přeneseny v okamžiku, kdy se účastník znovu připojí.

Možnosti domlouvání mezi účastníky v pracovním prostoru Groove
Možnosti komunikace mezi účastníky v pracovním prostoru Groove

Jak Groove funguje, si můžete vyzkoušet, pokud si stáhnete preview verzi. Pozor - stažení a vyzkoušení je zapovězeno v případě, že se nacházíte na území ovládaném Talibanem, v Severní Koreji či jiných "rizikových" místech anebo máte v plánu výrobu biologických či jaderných zbraní (to není legrace, ale skutečný obsah varování, které se vám objeví v okamžiku, kdy se instalační program pokusí o download instalačních souborů.

Adobe Studio´s DesignTeam
Na rozdíl od Groove je Adobe Studio´s DesignTeam doma na webu. Určen je především menším pracovním týmům a jeho cílem je zajistit maximálně efektivní spolupráci všech účastníků tak, aby za všech okolností měl každý přehled o tom, v jaké fázi projekt je, jak jsou či nejsou dodržovány termíny a jakým směrem se má práce ubírat.

Základním a nutným vybavením je pochopitelně kvalitní připojení na Internet - modem v tomto případě nepostačí. Doporučuje se minimálně 128 kpbs pevná linka. Dále je nutný browser - MSIE 5.0 nebo 5.5, případně NN 4.77 - vyšší verze nejsou prozatím podporovány. Vzhledem k tomu, že je produkt určen především pro severoamerický kontinent, jsou mnohé funkce šité na míru anglické (US) verzi browseru. Nezbytností je také zapnutá podpora Javascriptu a cookies.

Podle velikosti týmu, předpokládaného objemu práce a podobně si lze zvolit jeden z možných programů. Malý tým zabývající se především webdesignem má na počet přizvaných kolegů i na prostor pro soubory na webu jiné nároky, než grafické studio konzultující se zákazníky podobu tištěného katalogu. Lze si vybrat ze tří hlavních možností - od minimální, kdy si můžete přizvat jednoho spolupracovníka a místo pro soubory dosahuje pouhých 100 MB (do konce února za necelých 20 USD měsíčně) až po variantu, kdy můžete přizvat 15 spolupracovníků a na webu máte 1,5 GB volného prostoru (224,98 USD). Pokud jde o MB prostoru, lze je v případě nutnosti volně dokupovat po 100 MB balíčcích. Službu si lze samozřejmě vyzkoušet - po registraci máte nárok na 30denní trial. Tedy až na to, že je DesignTeam prozatím poskytován pouze zákazníkům ze severoamerického kontinentu.

Práce na jakémkoliv projektu začíná tím, že administrátor přizve spolupracovníky - pozvánka je doručena mailem, je nutné, aby měl každý spolupracovník vlastní přístupový "účet" u DesignTeam, aby se ke svému týmu vůbec dostal.

Soubory, na kterých se pracuje, jsou dostupné na webu. Aktuálně rozpracované jsou "rezervované", aby nedošlo k přemazání hotové práce. Automaticky se generují nové verze, které se ukládají na web - proto má každý člen týmu přehled o tom, v jaké fázi projekt je a na čem se právě pracuje. O termínech, dokdy má být práce hotova, informují položky pod záložkou "Deadlines". Jde však o oddíl ryze informativní - překročení limitů funkci DesignTeam-u nijak neovlivňuje. Připomínky k projektu jsou shromážděny v oddíle "Notes". Poznámky a připomínky jsou prolinkovány s příslušným projektem a archivovány. Je rovněž možné nastavit jejich zasílání mailem, aby byl každý účastník projektu v každý okamžik informován o aktuálním vývoji.

Důležitou částí projektu je proces připomínkování. V okamžiku, kdy je dílko hotovo a připraveno k revizím, informuje administrátor mailem všechny, kteří se mají připomínkování účastnit. Jejich počet přitom není nijak omezen.

nalepovací lístečky s připomínkami
"Nalepovací" lístečky s připomínkami k jednotlivým částem obrázku či projektu.

Samotné připomínkování ulehčuje především nástroj Poznámka - jakási obdoba nalepovacích lístečků. Jednotliví připomínkující komentují části obrázku (stránky, návrhu), přičemž lísteček s komentářem mohou umístit přímo na místo, kterého se to týká. Administrátor má pod kontrolou, kdo jakou poznámku vidí. V případě, že je poznámek až příliš, má každý možnost lístečky "vypnout". O změnách (tj. o nových připomínkách v tomto online "připomínkovém řízení") může informovat každého účastníka mail.

Po zdárně dokončené práci je soubor připraven k doručení zákazníkovi - v tomto případě se dbá především na to, aby duševní vlastnictví nedošlo při transportu na síti nějaké úhony a bylo přepraveno co možná bezpečně. Zásilka (PDF soubor) je opatřena 128bitovým šifrováním a zajištěna tak, aby se k obsahu nemohl dostat nikdo jiný, než předpokládaný příjemce. O tom, že čeká na serveru, jsou příjemci informováni e-mailem. Nechybí ani přehled o tom, kdo a kdy si vyzvedl jaký soubor - a jaké teprve na vyzvednutí čekají.

Závěr
Groove i Adobe Studio Design Team jsou příjemnými nástroji, které mohou spolupráci mezinárodním tvůrčím týmům velmi ulehčit a zjednodušit. Lze předpokládat, že čím více se bude Internet rozvíjet, tím rozšířenější bude i tento typ spolupráce. U nás většímu rozšíření podobných služeb brání mimo jiné i to, že uživatelů připojených pevnou linkou o dostatečné kapacitě je přece jen méně, než na severoamerickém kontinentě. Na druhou stranu jich není (obzvlášť pak v komerční sféře) tak málo, aby byly podobné projekty odsouzeny k nezájmu. Proto lze jen s napětím očekávat, jak se bude situace v oblasti spolupráce přes internet vyvíjet v budoucnosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: