Velkoformátový tisk: Co si kdo kupuje a od koho? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Velkoformátový tisk: Co si kdo kupuje a od koho?

lfp

23. srpna 2002, 00.00 | Všechno nasvědčuje tomu, že producenti velkoformátového tisku prosperují docela dobře. Stačí se jenom rozhlédnout, abyste zjistili, kde všude na nás velkoplošná reklama útočí. Přesnější čísla přinesla nejnovější studie TrendWatch Graphic Arts, nazvaná Large Format Graphics: Supersizing the Market?

Velkoformátový tisk je jednou z mála tiskařských aplikací, kterou nemůže dělat každý "na koleně", je potřeba poměrně vysoká počáteční investice. Předpokládám ale, že se to vyplatí, protože trh velkoplošné venkovní reklamy, CLV a interiérových posterů, pro který dnes majitelé těchto technologií hlavně vyrábí, vykazuje všude ve světě stálý růst. Aktuální výzkum TrendWatch Graphics Arts se soustřeďuje na zmapování trhu velkých formátů, tedy nerozlišuje mezi ofsetovým a digitálním tiskem. V minulých letech TrendWatch uskutečnil na toto téma ve Spojených státech několik podobných výzkumů, nová zpráva se navíc ještě opírá o výsledky dotazování v segmentech tiskáren, reklamních firem a vydavatelů. Celkem bylo k sestavení studie použito 1433 rozhovorů.

Kdo kupuje…
Asi i vás bude především zajímat odpověď na zásadní dotaz, uvedený v titulku článku: Kdo vlastně kupuje velkoformátové technologie a od koho? Nejpravděpodobnějším kupcem by se v příštích dvanácti měsících mělo stát pre-press studio. Čtrnáct procent respondentů, kteří plánují nákup velkoformátových zařízení pocházelo z této profesní skupiny. V těsném závěsu sprintují zástupci rychlotiskařů (13%), komerční tiskárny jsou čtvrté s deseti procenty. Další zajímavý trh představuje skupina profesionálních kreativců a komerčních fotografů (11%). U nich zvýšený zájem o velkoformátové tiskárny plyne - podle vyjádření dotazovaných - z pozvolného snížení cen zařízení a dalšího zlepšení kvality. Nezajímavý se tento poměrně nový trh zřejmě jeví vydavatelům, jen 4% respondentů připustilo možnost nákupu během následujícího roku. Za povšimnutí stojí, že hovoří-li pre-press firmy, rychlotiskárny a další segmenty tiskařského průmyslu o plánovaných investicích, mají na mysli úplně jiné (nižší) finanční objemy než dříve. Na vině je současná nevalná ekonomická situace a postupné zlevňování zařízení.

…od koho…
Prodejci nabízejí širokou škálu velkoformátových tiskáren. Komu dávají zákazníci přednost? Na to není jednoznačná odpověď. Například 57% zástupců komerčních tiskáren by zařízení koupilo přímo u výrobce, kdežto 24% uvedlo, že by oslovilo prodejce grafických PC. Pre-press firmy by zase využili svůj vyzkoušený kanál, tedy prodejce (64%) a od výrobců by nakupovaly asi jen v pětině případů. Drtivá většina (86% komerčních tiskáren a 72% pre-press studií, které uvažují o koupi) by volila nové stroje, nikoli second hand. To jim umožňuje poslední vývoj na trhu, kde ceny pomalu klesají. Většina zájemců uvažuje o zařízeních o šíři 90 cm a více, hlavně s ohledem na očekávanou flexibilitu a možnost splnit různá zákaznická přání.


Zdroj: TrendWatch Graphic Arts

… a proč?
Velkoformátové tiskárny lze využít mnoha rozličnými způsoby - od nátiskového zařízení, přes výrobu transparentů a grafiky až po prostředek digitální umělecké tvorby. Většina dnešních výstupů pochází ze sféry komerčního tisku, realizace plakátů a venkovní reklamy. Tvoří až polovinu zakázek firem, které se orientují na pre-press, sign-making a výstavnictví. Přestože se hodně mluví o tom, že by v budoucnu mohly velkoformátové tiskárny sloužit jako nátisková zařízení, studie TrendWatch ukázala spíš opak. Zpráva hovoří o tom, že jen 22% komerčních tiskařských provozů a 27% firem, spjatých s předtiskovou přípravou, využívá velký formát jako nátisk. Tam, kde se velkoformátové tiskárny tímto způsobem využívají, děje se tak z důvodu dílčích úprav, nikoli aby se na nich vytvořil finální barevný proof.

Taky digitální stroje oznamují růst trhu
Další zajímavá data je možné čerpat z výzkumu, který na přelomu roku uskutečnily společně CAP Ventures a Digital Output. Firmy oslovily potenciální uživatele digitálních velkoformátových zařízení ze všech vertikálních segmentů, avšak hlavně ty, kteří se specializují na grafiku. Výsledky vycházejí z více než 350 odpovědí, které poskytly profesionální tiskařské provozy na východním pobřeží USA. Podle dostupných údajů proběhl v Americe rok 2001 spíše ve znamení vyčkávání. Asi nenávratně pryč už jsou roky, kdy se dodavatelé velkých formátů chlubili dvoucifernými nárůsty tržeb. Soudě podle příznaků v tomto roce trh opět zaznamená oživení. Více než 40% uživatelů velkoformátových digitálních strojů uvažuje ještě letos o dalším novém hardware. Důvod k dodatečnému nákupu je různý případ od případu - sahá od nedostatečné kapacity až k potřebě nových vlastností. Dobrou zprávou je zmínka, že 10% uživatelů plánuje náhradu starých zařízení novými typy. Jiných 33% respondentů ankety odpovědělo, že si nákup velkoformátových zařízení v tomto roce teprve rozmýšlejí, 27% je zcela proti. Většina rozhodnutých firem (85% z nich) je rozhodnuta investovat do inkjet tiskárny. Méně než 10% preferuje digitální fotografický printer, minimální je zájem o jiné technologie (2%).
V rámci dotazování se autoři také zeptali, jaký je dnes podíl velkoformátového tisku na celkových tržbách firem a jaký poměr očekávají během dvou let. Průměrná tiskárna vyprodukuje dnes asi 33% tržeb ve velkoformátovém tisku. Za dva roky očekávají respondenti nárůst na zhruba 44%. Pokud bude trh opravdu nadále růst, přijdou si na své dodavatelé hardware, software a spotřebních materiálů. Uživatelé nijak neprotestují proti cenové hladině v prvních dvou kategoriích, ale chtěli by ušetřit především na běžném provozu. Skoro dvě třetiny (63%) dotazovaných očekává už letos zlevnění náplní - inkoustů, tonerů - a médií. Na druhé straně pesimismus vyjádřilo 30% zástupců tiskařských firem: ceny spotřebního materiálu spíš porostou.

Budoucnost
Nehledě na převládající optimismus, který dokladují uvedené studie, je velkoformátový tisk odborníky řazen spíš do kategorie "velkých příležitostí". Nacházíme se ve stádiu poznávání trhu - a to nejen mezi profesionály, ale taky v oblasti spotřebitelské, která může do byznysu přinést rozhodující finanční injekci. Postupné snižování cen hardware je určitě správným krokem, který oddělí na straně finální výroby zrno od plev, jak už se stalo i v jiných případech (DTP, scan). Většina jednoduchých zakázek se přesune ze specializovaných studií do marketingových oddělení, grafických dílen nebo domácností. Skuteční profesionálové se soustředí na opravdu odbornou práci a "poloprofesionálové" půjdou s největší pravděpodobností od válu…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: