Ulead GIF Animator 5.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Ulead GIF Animator 5.0

23. dubna 2001, 00.00 | Dlouho, předlouho si u Uleadu dávali načas s uvedením nové verze nekorunovaného krále animačních programů určeného zejména na výrobu animací pro web. Co je nového ve verzi 5, si můžete přečíst dále...

Nestor GIF animátorů, Ulead GIF Animator dospěl do své páté verze a protože takovou novinku prostě nelze nechat jen tak bez povšimnutí, podíváme se, co se v programu všechno změnilo a zda se vyplatí upgrade na novou verzi. Program stále stojí 40$, zkušební verze má už více než 10 MB a funguje pod Windows 95/98/ME a Windows NT4/2000.Okamžitě po spuštění programu se možná zděsíte, proč sakra Ulead UŽ ZASE prakticky kompletně předělal grafické rozhraní a změnil umístění většiny nástrojových palet. Za pár minut zjistíte, že nové GUI je výrazně lepší a prostorově úspornější než to minulé (tedy alespoň podle mého názoru). Kreslící a editační funkce jsou nyní dostupné přímo z hlavního okna bez nutnosti přepínat do grafického editoru a nazpátek. Záložky s jednotlivými sekcemi ale přesto v programu jsou - sekce "Compose" a "Edit" ve verzi 4 jsou v nové pětce sloučeny do "Edit", která jak už bylo uvedeno výše obsahuje i kompoziční funkce. Velmi užitečnou vlastností nové verze je KONEČNĚ možnost práce v truecoloru, což dává zcela nové možností v použití stínů za objekty, definice průhlednosti a mimo jiné také výrazně rozšiřuje možnosti finální optimalizace animace. GIF Animator 5 nově pracuje s reálnými vrstvami pro každý snímek, v preferencích programu si můžete nastavit import PSD formátu včetně vrstev a import snímků do jednotlivých vrstev.

Z nových editačních nástrojů patrně nejvíce využijete přepracovaný textový nástroj, eyedropper neboli kapátko a Pick tools, upraveny byly i transformační nástroje pro změny velikosti snímků a jejich rotaci. S možností práce v truecoloru souvisí i zcela nové vyhlazování schopné využít mnohem větší paletu barev pro stíny a všeobecně jakýkoliv antialiasing. O něco lépe a řekl bych, že přehlednějším způsobem lze vytvářet animační sekvence, v čemž pomáhá nový nástroj respektive okénko Tweening, které dokáže generovat "přechody" mezi snímky, přičemž inteligentně pracuje s průhledností - stačí si tedy vybrat počáteční a koncový snímek s jejich vlastnostmi a o zbytek se postará funkce Tween. Stávající transition efekty byly rozšířeny jen nepatrně, a to o efekty "Color Replace" a "Color Shift" využívající především změny barvové palety.

Přepracovány byly i možnosti optimalizace animace, u kterých je nyní k dispozici náhled jednotlivých snímků podobně jako například u Ulead SmartSaveru. Mírně upravena byla práce s barvovou paletou, která je u páté verze programu dostupná jako samostatné okno v optimalizačním modulu a zbytečně nezabírá místo na obrazovce (ve verzi 4 samozřejmě bylo možné barvovou paletu vypnout). S tím souvisí i nová funkce představovaná Index Editorem, ve kterém můžete manipulovat s barvami dle libosti (včetně historie už provedených optimalizací) a v případě potřeby optimalizovat obrázek přímo s nastavením jeho maximální požadované velikosti.Stejně jako nabízí GIF Animator 5 nové možnosti stínování objektů, máte k dispozici "staronové" funkce v některých efektových modulech. Největší výhody programu se schopnostmi pracovat interně v truecoloru má zřejmě mírně předělaný efektový modul pro tvorbu scrollujících bannerů, ke kterým můžete s pomocí vrstev přiřadit některý z nabízených efektů (stín, glow apod.) nebo jednoduše efekty zkombinovat a výsledek pak převést / optimalizovat do indexových barev. Pokud nechcete bannery a vlastně i jakoukoliv jinou grafiku editovat přímo v prostředí GIF Animatoru, můžete si nově nadefinovat libovolné množství externích editorů a snímky editovat přímo v nich.

Práce s textem nabízí stejně jako definování měkkých či tvrdých stínů (opravdu VELMI významný rozdíl oproti předchozím verzím GIF Animatoru) zajímavé možnosti ve formě editace už vloženého textu (vkládaného pochopitelně do vrstev) a jeho možné separaci na jednotlivé znaky. Další novou funkcí je "Synchronize", která v podstatě nahrazuje předchozí funkce pro změnu globálních parametrů snímků a navíc umí jednotlivé části animace upravit - konkrétně se opět jedná o změnu velikosti snímků, jejich umístění v ploše animace apod.


GIF Animator měl už ve verzi 4 relativně slušné exportní funkce, které byly v páté verzi dále rozšířeny o export UFO souborů (formát Photo Impactu), formátu PSD, u animací pak o formát SWF (Shockwave / Flash) a MPEG, zachovány zůstali další animační formáty AVI, MOV (QuickTime) a FLI/FLC.

Závěr stručného představení Ulead GIF Animatoru 5 je poměrně jednoznačný. Jedná se o špičkový GIF animátor, který ve své nejnovější verzi patrně nemá na platformě Windows žádnou, nebo jen velmi malou konkurenci a nezbývá než se opět těšit na další verzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: