Trendy v systémech pro tvorbu katalogů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Trendy v systémech pro tvorbu katalogů

technologie formuláře

6. srpna 2003, 00.00 | Jak vypadají produkty, předznačující dnes vývoj v oblasti publikování katalogů? A jaké
vlastnosti z nich činí řešení typu high-end?

V rámci našich občasných exkurzí do "high-end zákoutí" dnešního publikačního průmyslu (viz. např. naše články o produktech 3B2, Exstream Dialogue či Kytek Autopage) jsme nemohli opomenout ani oblast tvorby katalogů. Tyto publikace představují díky své složité struktuře, vysokým nárokům na typografii a barvu, velkým nákladům, častým obměnám a různorodým edicím (různé jazykové mutace apod.) značný publikační oříšek. Není proto divu, že pro řešení skutečně náročných projektů v uvedené oblasti (na low-end řešení uvedeného typu jsme se nedávno podívali zejména v našich recenzích produktů společností Em Software, Banta Integrated Media a WoodWing Software) vznikla poměrně dlouhá řada odpovídajících systémů. K tomu, aby si naši čtenáři mohli udělat představu o tom, co svět dnešního katalogového publikování ve své nejsofistikovanější podobě obnáší, jsme připravili stručný přehled několika progresivních řešení z uvedené oblasti. Zahrnout jsme se pokusili jak systémy zavedené, tak ty, které na trh vstoupily teprve nedávno, různorodé jsou i oblasti nasazení a od toho se odvíjející cenové podmínky. Mimo informací dostupných na serverech výrobců jsme využili především článek "Catalogers Deal With Complexity; Their Vendors Adjust to Reality" G. Alexandera z časopisu Seybold Report Vol. 3, No. 6 (jedná se o placený zdroj).

Mycatt

V nabídce společnosti Mycatt lze v současnosti nalézt dva rozdílné typy systémů pro katalogové publikování. První je postaven na databázovém základě, přičemž jeho aplikace jsou napsány v jazyce Java a ovládání je řešeno přes webovský prohlížeč. Coby formátovací engine je použit sázecí program QuarkXPress, jehož činnost při sestavování katalogu z položek databáze se řídí šablonami, vytvořenými v jazyce XML. Obsah automaticky generovaných stránek lze pak dále doplnit prvky, uloženými v podobě EPS souborů. Po nastavení odpovídajících šablon a vazeb funguje systém vysoce automatizovaně.

Druhý typ systému je primárně určen k tvorbě vícejazyčných podob téhož katalogu v prostředí QuarkXPressu. Publikace přitom nejsou sestavovány z databází, ale na základě prototypu v "základním" jazyce, majícím podobu dokumentu XPressu. Textový obsah tohoto dokumentu je příslušnými prostředky extrahován k překladu prostřednictvím překladačů provozovaných přes Web, přeložený obsah je zpětně převeden na odpovídající dokument XPressu. Podporovány jsou přitom i dvoubytové asijské jazyky. Systém je dnes využíván tak významnými subjekty, jako jsou Quelle, Nike či Philips.

Cena instalací obou systémů je závislá na rozsahu jejich nasazení, integrátoři jejichž prostřednictvím jsou systémy distribuovány, si navíc účtují náklady, spojené s implementací odpovídajících šablon a katalogových struktur. Pořízení se tedy může pohybovat v poměrně širokém intervalu od 15000 do 60000 euro, mimo to je možný rovněž subskripční systém platby, při kterém je systém provozován na prostředcích dodavatele.

Katalogový systém společnosti Mycatt lze využít v různorodých prostředích. (Schema převzato ze serveru výrobce.)

Flow Systems

Katalogové řešení společnosti Flow Systems je, více než jiné systémy, zaměřeno především na oblast inzertních a promo prodejů, a tomu odpovídajících publikací (katalogy, letáky), sestavovaných z nabídek více komerčních subjektů. Základem systému je proto Promo Connect Module, umožňující přes Web odpovědným marketingovým pracovníkům umísťovat v jednoduchém WYSIWYG rozhraní (diagram s náhledy jednotlivých stránek katalogu volitelného layoutu) na požadovanou pozici v katalogu či letáku prezentaci zvoleného produktu. Jednotlivé oblasti stránek jsou v systému jednoznačně identifikovány a přiděleny jednotlivým inzerujícím subjektům - vlastníkům dané stránky či její části. Vlastníkovi části je k dispozici náhled jejího layoutu, možné je i využití více verzí (jazykových, cenových apod.), mezi kterými se lze ve zmíněném náhledovém systému snadno přepínat. Poté, co je stránka naplněna obsahem, lze přistoupit k jejímu automatickému vysazení v QuarkXPressu, přičemž se předpokládají finální úpravy, prováděné designerem. Paralelně lze rovněž generovat "e-flyer" určený pro Web.

Obsah katalogů a letáků je ukládán v databázi, spravované přes tzv. Content Factory. K výstupu z této databáze je možno mimo zmíněného Promo Content modulu použít rovněž moduly Print Connect (automatizovaná sazba rozsáhlých katalogů), Web Connect (webovské katalogy) a Bussines Connect (propojení do systémů pro e-procurement).

Rozhraní modulu Promo Connect. (Převzato z výše zmíněného článku v časopise Seybold Report.)

Systém lze zakoupit různým způsobem: k dispozici je možný jak nákup odpovídajících softwarových komponent, tak provoz stylem ASP (Application Solution Provider). Základní modul, tedy Content Factory, je nabízen za cenu začínající na 150000 USD, Promo Connect a Web Connect začínají na 100000 USD. Náklady na integraci jsou minimálně stejně vysoké jako samotný software, někdy mohou být dokonce dvakrát až třikrát vyšší.

Stibo

Společnost Stibo nabízí pro tvorbu katalogů systém označený jako Stibo Enterprise Publisher (STEP). Ten je v podstatě rozdělen do dvou produktů, odpovídajících jednotlivým fázím tvorby katalogů. První komponenta, Product Information Manager, je určena ke správě databáze ve formátu Oracle. K datům spravovaným v této databázi mohou uživatelé přistupovat různým způsobem, neboť Manager nabízí odlišné typy hierarchického členění (podle výrobce, typu produktu aj.) - to lze využít jak pro přehledné procházení databází, tak snadné vyplňování údajů, společných pro určitou skupinu záznamů atd. V rámci databáze lze spravovat více verzí téhož katalogu (různé produkty, ceny, jazyky apod.), odvíjejících se od základní master verze. Pro tvorbu vícejazyčných verzí je podporován překladový systém Trados. Product Information Manager dále nabízí nejrůznější funkce pro workflow, jako jsou například možnost kontrolované online editace informací v databázi přes webovské rozhraní - tzv. Supplier Port (vhodné pro kontakt s dodavateli), sledování změn v systému či správa projektů, spojených s daným katalogem.

Pro druhou fázi tvorby katalogu, tedy jeho sestavení do podoby papírové či elektronické publikace, je určena komponenta Publication Manager. Coby formátovací engine pro sazbu lze využít různých produktů, mimo InDesignu či XPressu to jsou rovněž FrameMaker či CCI NewsDesk. Modul Autoflow nabízí dávkovou sazbu založenou na pravidlech, jiné moduly pak umožňují například výstup do systému pro elektronickou Web komerci či na CD-ROM.

Mimořádné výkonnosti odpovídá mimořádná cena: základní podoba systému, sestávající v podstatě pouze z Product Information Managera, stojí nejméně 100000 USD, enterprise podoba, vybavená většinou výše popsaných modulů, může cenou překročit i hranici jednoho milionu USD. V potaz je navíc třeba brát cenu za integraci a podobné úkony, které se mohou takřka vyrovnat pořizovací ceně samotného softwaru.

Schema naznačující tok dat v systému STEP. (Převzato ze serveru výrobce.)

RR Group

Produkt Catalog Compose společnosti RR Group je určen pro křížové publikování katalogů v menších objemech. Jeho systém je vystavěn ze čtyř modulů. Pro správu databáze, ve které jsou uložena publikační data, je určen Media Master, určený k provozu s Microsoft SQL Serverem či Microsoft Data Engine. K sazbě dat z databáze v prostředí InDesignu slouží plugin tohoto programu Print Publisher. Propojení mezi databází a dokumentem InDesignu zůstávají živé a lze je aktualizovat po změnách v databázi. Ke zveřejnění katalogu na Webu prostřednictvím Microsoft Commerce Serveru slouží Web Publisher, CD Publisher umožňuje obdobně publikování na CD-ROM.

Velmi atraktivní je na Catalog Composeru jeho cena: ta začíná na 4000 USD, za které zákazník obdrží moduly Media Master a Print Publisher, doplněné o editorské rozhraní. Při uvedené ceně může být atraktivní i pro menší provozy, které dosud publikování provozují na základě víceméně manuálního propojení databáze a sázecí aplikace.

Závěrem

Systémy pro tvorbu katalogů nepatří svou komplexností ani cenou k řešením, s kterými by běžní uživatelé přicházeli častěji do styku. Přesto jsme považovali za vhodné přiblížit našim čtenářům jejich vlastnosti, neboť, stejně jako v případě jiných high-end publikačních řešení, demonstrují různorodé přístupy, použitelné i při podstatně méně rozsáhlých publikačních projektech. Návratnost výše představených i dalších, zde neuvedených, systémů uvedeného typu pak spočívá především v dokonalé kontrole podkladů a výrazné automatizaci publikačního procesu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: