TraceART 2.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

TraceART 2.1

24. července 2001, 00.00 | Vektor tracerů na převod výkresů jsme na Grafice On-line představili už několik, TraceART je dalším z nich.

Vektorizace klasických ručně kreslených výkresů, které nejsou k dispozici v elektronické podobě, zpravidla není nic jednoduchého. Ruční převod s pomocí trasování či jiného druhu snímání předloh s digitalizací do vektorů je zdlouhavá a u rozměrově velkých výkresů i obvykle dost nepohodlná práce. Naštěstí lze celý výkres naskenovat či jiným způsobem digitalizovat do podoby bitové mapy a tu pak s pomocí vhodného programu převést do vektorů. TraceART pro Windows 95/98/ME/NT/2000 je jedním z těchto programů, jejichž cena se v závislosti na zaměření, funkcích, preciznosti a částečně i na jménu autora pohybuje od několika desítek až po několik tisíc dolarů. TraceART firmy FreeFire Studio je program takříkajíc "za lidovku", jeho cena je totiž 80 USD.TraceART o sobě může právem tvrdit, že je jeden z nejrychlejších vektor tracerů pro Windows srovnatelné cenové kategorie. Nemáte-li s převodem bitmapových obrázků respektive výkresů do jejich vektorové podoby žádné zkušenosti, nevadí, TraceART Vás sám při celém procesu provede. Naskenovaný obrázek můžete do programu importovat ve formátech BMP, JPEG, PCX, TARGA a TIFF, výstupem je pak čistě vektorová podoba zdrojového obrázku, kterou lze uložit ve formátech DXF, WMF nebo HPGL. U kvalitně naskenovaného obrázku s relativně konstantní tloušťkou čar umí TraceART poměrně precizně rozpoznat všechny čáry a křivky (kružnice a oblouky) včetně jejich případných obrysů a dokonce i výplně.Před vektorizačním procesem se opět objeví náhled s lupou, na kterém si můžete vyzkoušet účinnost jednotlivých parametrů a dalších nastavení souvisejících s přesností a typem vektorizačních postupů, což je užitečná vlastnost, kterou nabízí jen málokterý vektor tracer. U hotové vektorové kresby jsou dále k dispozici funkce pro měření vzdáleností a informace o jednotlivých styčných bodech ve zvoleném výběru, mezi bitmapovou předlohou a její vektorovou podobou lze samozřejmě přepínat podle potřeby. Zdrojové rastrové obrázky můžete po importu vyhladit, obvykle ale tato funkce nepřinese právě dobré výsledky a zhorší přesnost rozpoznávání kontur.

Preference programu jsou poměrně spartánské a mimo měřících jednotek a spacingu si už můžete vybrat pouze barvu vektorů a pozadí. Na dalším velkém obrázku je už převedený výkres, na kterém jsou dobře vidět detailní křivky, ale nepříliš dobře rozpoznané písmo u kótování, se kterým ale mají problémy prakticky všechny vektor tracery. Máte-li naskenovaných výkresů víc, nemusíte je všechny do programu importovat a převádět manuálně, nýbrž můžete využít dávkové konverze "Batch Trace" (viz další obrázek).

TraceART je rychlý a kvalitní vektor tracer, který se hodí všude tam, kde je zapotřebí převést menší či větší množství ručně kreslených technických výkresů do jejich elektronické vektorové podoby, stejně jako u prakticky každého vektor traceru je ale nutno počítat s tím, že převedený výkres je téměř vždy nutno ručně upravit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: