Tools for Television PRO 1.2, video v Adobe Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Tools for Television PRO 1.2, video v Adobe Photoshopu

8. prosince 2003, 00.00 | Postprodukce videa včetně grabování jednotlivých snímků a příprava titulků pro video přímo v Adobe Photoshopu? A proč vlastně ne? S doplňkem Tools for Television PRO je to možné.

Tools for Television PRO je trochu netradiční doplněk pro Adobe Photoshop, který umožňuje zpracovat v Adobe Photoshopu libovolný snímek z videa. Ke grabnutému snímku můžete přidat grafiku, efektově ho upravit, přidat titulky a uložit soubor ve formátu vhodném pro různé video editory a postprodukční programy. Výraz doplněk uvádím záměrně, neboť se nejedná o klasický plug-in, nýbrž o samostatnou aplikaci, která s Adobe Photoshopem spolupracuje přes interní skriptovací jazyk Photoshopu. Tools for Television PRO existuje ve verzích pro Windows i Macintosh s Mac OS X a prodává se za 179 USD. Celý doplněk je dodáván ve dvou různých verzích s jiným číslováním pro Adobe Photoshop 7.0.1 a Photoshop CS. Nezbytnou nutností je instalace plug-inu pro skriptování (nebo jeho updatu), který je ke stažení zdarma na stránkách společnosti Adobe.

Tools for Television PRO má svoji vlastní paletku, ze které můžete ovládat všechny funkce doplňku přímo v prostředí Adobe Photoshopu. Základem všeho je nabídka různých televizních rozlišení, které si tak nemusíte pamatovat (nemyslím si ale, že to hraje zásadní roli), a to včetně různých poměrů pixelů pro normy NTSC, PAL a různé anamorfní videoformáty. V několika záložkách paletky doplňku najdete filtry pro úpravy obrazu, tvorbu a mazání alfakanálů a další funkce pro znázornění viditelného obrazu apod. Image processingových filtrů je celkem pět a najdete mezi nimi filtry pro automatický ořez obrazu (klasický letter box podle vybraného rozlišení), úpravu barev u NTSC videa, jemné vyhlazení obrazu (v několika stupních) a dva filtry pro odstranění prokládání v grabnutém snímku.


S pomocí Frame Grabberu si můžete v Adobe Photoshopu grabnout libovolný snímek z videa, kamkordéru či jiného zařízení včetně zařízení připojených přes rozhraní FireWire nebo zařízení ovládaných přes sériový port. Zachycený snímek je otevřen v Photoshopu s automatickou korekcí stranového poměru pixelů a znázorněním "bezpečné" editační plochy představující viditelnou část obrazu (ve vrstvě). Protože původ Frame Grabber zřejmě pochází z prvních verzí Tools for Television pro Macintosh, jsou jeho funkce designovány pro QuickTime kompatibilní videokarty a může se snadno stát, že mnoho z běžných "neprofesionálních" video grabberů nebude s Frame Grabber korektně fungovat.

Pro přípravu titulků nabízí Tools for Television PRO nástroj Title Builder, který umí najednou pracovat s až pěti textovými vrstvami Adobe Photoshopu. Poměrně bohatě dimenzované pracovní okno titulkovacího nástroje může obsahovat řadu dopředu napsaných či importovaných titulků, které pak lze jedním kliknutím aplikovat na textové vrstvy Photoshopu.


Tools for Television PRO 1.2 - typické použití doplňku při titulkování


Tools for Television PRO 1.2 - integrovaný Frame Grabber umožňuje zachytávat snímky z videa a automaticky je otevírat v Adobe Photoshopu


Tools for Television PRO 1.2 - Title Builder usnadňuje vkládání titulků do obrazu


Tools for Television PRO 1.2 - výběr ze tří nabízených formátů před uložením hotové práce

Jak už to u podobných doplňků a plug-inů bývá, neumí Tools for Television PRO až výjimky téměř nic, co by nešlo manuálně udělat přímo v Adobe Photoshopu. Jedinou výhodou doplňku je tedy urychlení práce, neboť některé akce prováděné doplňkem přes skripty mohou usnadnit některé častější postprocessingové operace videa. Frame Grabber je určitě šikovným doplňkem, jeho funkce bohužel nelze garantovat a díky proprietárnímu systému grabování videa zřejmě nebude Frame Grabber s řadou levnějších grafických karet s video vstupem fungovat. Celý doplněk Tools for Television PRO míří takřka výhradně do profesionální oblasti práce s komerční televizní grafikou (čemuž odpovídá i jeho cena), celková nabídka funkcí doplňku je ale trochu sporná. Nakolik může být takový typ doplňku pro Adobe Photoshop užitečný už můžete posoudit sami, 10-denní zkušební verzi Tools for Television PRO si můžete stáhnout zdarma.

Jako nezávislý doplněk pro postprodukci videa v Adobe Photoshopu nabízí společnost Pixel Post Studios ještě balík tipů a výukových kurzů Tools for Television Photoshop Toolbox s cenou 199 USD. Tento balík kurzů a postprocessingových technik je určený pro Adobe Photoshop 5.x a vyšší verze a jeho součástí je i několik desítek akcí, dropletů, textur a obrázků ve vysoké kvalitě a rozsáhlý přehled nejrůznějších klávesových zkratek pro ovládání různých verzí Photoshopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: