Tally T9412 - malá a tichá - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Tally T9412 - malá a tichá

Tally T9412

9. října 2001, 00.00 | Nejen velkými tiskárnami živ je grafický průmysl. Na některé úkoly úplně stačí malé laserové tiskárny.

Firma Tally je známa zejména jako výrobce barevných laserových tiskáren, nicméně vyrábí také tiskárny laserové a dokonce i jehličkové, i když to už je úplně mimo náš obor. Přesto většina čtenářů uzná, že i do grafického studia se černobílá laserová tiskárna "šikne". Můžete ji použít například na vytváření faktur nebo upomínek…


Jak už z předchozího odstavce vyplynulo, Tally T9412 je černobílá laserová tiskárna s rychlostí 12 stránek za minutu a možností připojení po síti. K recenzi nám ji zapůjčila firma Tecoma, které tímto děkujeme.

Technické parametry
Tiskárna pracuje rychlostí 12 stránek A4 za minutu, fyzické rozlišení 600 x 600 dpi, ale může používat rozlišení až 1200 dpi (technologie EET). Základním tiskovým jazykem je PCL6 (a Epson), nicméně ji lze rozšířit i o PostScript 3.

Jádrem tiskárny je 32bitový procesor RISC o frekvenci 66 MHz. V základní výbavě má tiskárna 4 MB RAM, ale lze ji rozšířit až na 64 MB.

Maximální měsíční zatížitelnost je udávána na 15 000 stránek (v manuálu ovšem pouze 12 000), celková životnost je potom 150 000 stránek nebo 5 let. Výdrž tonerové kazety je 6000 stránek (základní toner vydrží pouze 3000 stránek) při obvyklém 5% pokrytí. Do podavače tiskárny se vejde 550 listů, multifunkční podavač pojme dalších 100 listů. Kromě toho lze přístroj vybavit dalším podavačem na 550 listů, což už je opravdu úctyhodné. Rozsah gramáží papíru je 75-200 g/m2.


Rozměry tiskárny jsou 360 x 409 x 290 mm, váha 11 kg. Základně se tiskárna připojuje přes USB nebo přes paralelní port, ovšem volitelně ji lze vybavit také síťovou kartou pro FastEthernet.

Zkušenosti
K dispozici jsme měli pouze variantu se síťovým rozhraním a základním množstvím paměti, ale bez PostScriptu. Proto jsme zkoušeli pouze jednoduchý tisk, tedy zejména text. Malé množství paměti způsobovalo, že složitější stránky nešlo vytisknout, ale to se stávalo až u extrémně složitých stránek.


Při tisku je možné nastavit spoustu různých parametrů, přičemž většina je poměrně standardní. Pokud nemáte mnoho paměti, určitě oceníte volbu nižšího rozlišení a volby pro vylepšení textu (Text Enhance) nebo grafiky (Image Enhance), i když je jejich vliv poměrně malý. Volba vylepšení textu vytváří ostřejší text, který je čitelný i v malých velikostech, naopak volba vylepšení grafiky vyhlazuje obrázky, ale také text (takže v malých velikostech je mírně rozostřený).

Ovšem pokud nebudete tisknout složité grafiky, nebudete mít problémy a můžete s klidem použít rozlišení 1200 dpi. Toto rozlišení (respektive tiskový mód) poskytuje jednoznačně nejlepší výsledky tisku obrázků, ale i při tisku textu je lepší než režim Text Enhance při 600 dpi.


Zajímavostí tiskárny je tlačítko Reprint na panelu tiskárny. Díky němu lze vytisknout poslední stránku dokumentu pouhým stiskem tlačítka. Protože to může být někdy na škodu, lze tuto volbu také vypnout, a to přímo v ovladači tiskárny. Dále jsou na panelu dvě další tlačítka: Demo a Toner Save. Jak už napovídá název, Demo vytiskne demonstrační stránku tiskárny, tlačítko Toner Save přepne tiskárnu do režimu úspory toneru. Tato volba se uplatní, když máte v ovladači zaškrtnuté Printers Default, v opačném případě se použije nastavení ovladače (vidíte na předchozím obrázku ovladače).

Závěr
U tiskárny je nepříjemná absence PostScriptu v základní sestavě, takže je hůře použitelná jako náhledová tiskárna. Ale po doplnění o tuto volbu a po přidání alespoň 16 MB paměti už nic nebrání dalšímu využití.

Na rozdíl od HP je tato tiskárna mírně dražší, na druhou stranu má větší vstupní zásobník a je tišší. Když máte tiskárnu vedle sebe na stole, tak ji téměř neslyšíte startovat, což musíme ocenit.

Základní varianta tiskárny stojí 17 110 Kč, emulace PostScriptu vás přijde na další 6 969 Kč a síťová karta na 7 834 Kč. Nový toner, respektive procesní jednotka, přijde na 4303 Kč - udávaná výdrž je 6 000 stran A4 při 5% pokrytí tonerem. Pokud toužíte po rozšíření paměti, tak 16 MB vás přijde na 2872 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: