SysTrayX, TraySaver, Startup Control Panel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

SysTrayX, TraySaver, Startup Control Panel

30. ledna 2001, 00.00 | Chcete mít kontrolu nad tray ikonkami a programy spouštěnými při startu Windows? Pak Vám snad přijdou vhod tři systémové utilitky, které umí přesně to, co potřebujete.

První utilitkou, kterou můžete využít k managementu tray ikon často zbůhdarma zabírajících drahocenné místo v toolbaru, je SysTrayX celkem známé firmy XDESK Software. Jedná se o shareware s cenou 10 $, zkušební verzi si můžete stáhnout například zde. SysTrayX umí manipulovat s tray ikonkami, které můžete podle potřeby schovat do menu SysTrayX. Druhou funkcí je refresh tray ikon po eventuálním pádu Exploreru integrovaného ve Windows, což je sice velmi nepříjemný, ale pro Windows poněkud překvapivě :-))) většinou nijak zvlášť nebezpečný stav. Když se Explorer odporoučí, zmizí i jím zpřístupněné ikonky v toolbaru a k programům tak nemáte přístup - a právě to umí SysTrayX spravit. V konfiguračním okně vidíte přehledné zobrazení všech dostupných tray ikon, u každé z nich můžete zapnout či vypnout zobrazení v toolbaru nebo ji "přesunout" do menu SysTrayX, které je pochopitelně také v toolbaru.SysTrayX je sice šikovná utilitka, ale za registraci je nutno platit. Pokud tedy nechcete obětovat 10 $, můžete vyzkoušet další podobný prográmek TraySaver, který je zdarma a umí prakticky totéž. Autorem TraySaveru je Mike Lin, program si můžete stáhnout zde. Preference TraySaveru jsou o něco složitější než u SysTrayX, ale umožňují stejně jako konfigurace u SysTrayX zapnout či vypnout libovolnou tray ikonku, navíc lze ovlivnit minimalizaci okének a podle potřeby lze i některé "nepohodlné" ikonky respektive prográmky či utilitky s pomocí TraySaveru zcela ignorovat. Spadne-li někdy Explorer, nic se neděje, v okénku TraySaveru stále najdete "své" tray ikonky. Program umí tray ikonky v toolbaru obnovit, samozřejmě pokud je to v dané situaci a stavu Exploreru/toolbaru vůbec možné.

Obě dvě předchozí utility sice umí s tray ikonami pracovat, ale nelze s jejich pomocí ovlivnit, které prográmky se spustí při startu Windows, pro tyto účely je zapotřebí nějaký vhodný startup manager. Jedním z nejlepších startup managerů pro Windows (prosím neplést s boot managery) je freewarový Startup Control Panel, jehož autorem je opět Mike Lin. Jedná se o klasický ovládací panel, ve kterém můžete zakázat/povolit spuštění libovolného programu, služby či utility nacházející se ve složce Startup (Po spuštění) nebo v příslušných registrech "Run", "RunOnce", "RunServices" apod., další možností je pak položku s programem přesunout jinam nebo ji odstranit. Chcete-li tedy mít dokonalou kontrolu nad programy spouštěnými při startu Windows popsaným způsobem, nemusíte už spouštět RegEdit a zdlouhavě se proklikávat registry, ve Startup Control Panelu můžete provést totéž a nesrovnatelně komfortněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: