Stříhat video přes FireWire řadič? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Stříhat video přes FireWire řadič?

24. června 2003, 00.00 | Tuto otázku nám položilo již několik čtenářů a nejen proto jsme se vše rozhodli vyzkoušet. Článek odpovídá nejen na tuto jednu otázku.

Již několik čtenářů se mě ptalo, jaká je nejlevnější možnost zpracování videozáznamů z DV kamery na domácím počítači řady PC a jestli by se k tomu dal použít nějaký FireWire řadič. Odpovídal jsem jim, že teoreticky v tom problém nevidím, ale praxe je mnohdy od teorie odlišná. Proto jsem uvítal možnost zápůjčky jednoho takového FireWire řadiče na PCI a to konkrétně Kouwell KW-582V2, který pořídíte za méně než 1000 Kč i s DPH. Jak jsem se ovšem dozvěděl, není řadič jako řadič. Přesněji řečeno s některým řadičem (většinou s obvody od někoho jiného než je Texas Instrument, ale nechci pomlouvat) se mohou při připojení videokamery jako DV zařízení vyskytnout problémy. Přitom například externí disky či scanery na tom řadiči fungují bez problémů. O tomto konkrétním řadiči firmy Kouwell jsem měl ale dobré reference, takže jsem nepředpokládal žádné problémy. To se také potvrdilo, i když se problémy vyskytly. Ty ale byly způsobeny něčím jiným než tímto řadičem (viz.níže).


Klikněte pro větší snímek

Balení:
V balení obdržíte 1,8 m dlouhý FireWire kabel, krátkou PCI kartu, 2x CD se softwarem a uživatelský manuál. Tam se dozvíte, že na malé desce existují celkem 4 FireWire porty, ovšem sdílené, 3 externí a 1 interní. A taktéž dva obvody od firmy Texas Instruments, které mají na starost fyzickou (ten menší obvod) a linkovou (ten větší) vrstvu řadiče 1394. Pak se zde na pár stránkách z obrázků dozvíte, jak instalovat řadič do systému Win98 a Win2000. Jedná se o naprostou klasiku při přidávání zařízení s plug&play. Win2000 si dokonce ani nepoví o instalační CD s Windows a rovnou vám řadič přidají do systému. I když o tom není nikde zmínka, předpokládám, že by neměly být problémy ani s WinMe či WinXP.
A ještě snad pár poznámek - z krabice, která je, jak je u Kouwellu zvykem, z tvrdého pěkně pokresleného kartonu se spoustou informací, se mimo jiné dozvíte, že se jedná o kartu PCI rev2.2, která vyhovuje IEEE 1394-1995 a je kompatibilní s návrhem 1394A. Tudíž podporuje přenos dat v rychlostech 100/200/400 Mb/s. Minimální doporučená konfigurace je PC s Pentium II 266MHz, 64 MB RAM. A samozřejmě se dozvíte i www adresu firmy www.kouwell.com.tw ,na které naleznete informace a drivery i další produkty firmy.

Dodávaný software:

  • CD Ulead VideoStudio v5.0 DV Edition v několika jazycích a s manuálem v PDF a s různými utilitkami. AcrobatReader, MediaPlayer 6.4 a 7.0, QuickTime, RealPlayer, Windows98SEDVPatch a další.
  • CD MovieXone od AIST MediaLab AG.

Instalace:
Po instalaci řadiče, ke které nepotřebujete žádné "externí" ovladače a vystačíte si s CD Windows, můžete připojit DV zařízení. Toto zařízení je okamžitě detekováno systémem a vyžaduje pro něj ovladače. V mém případě při připojení videokamery Sony DCR-TVR310E s povolenými vstupy jsem byl pod Win98SE požádán o jejich CD a poté se kamera připojila jako Zařízení pro digitalizaci obrazu - Microsoft DV Camera and VCR. Jsou ovšem potřeba instalované DirectX 8.0 či vyšší. Informace o DirectX ovladačích naleznete pomocí prográmku dxdiag, který spustíte z příkazové řádky. Instalaci jsem vyzkoušel i ve Win2000. Systém ale nemohl najít správné ovladače a když jsem mu podstrčil soubory, které požadoval ze systémového adresáře Win2000, tak se kamera připojila jako Řadič zvuku, videa ... - 1394 DV Camcoder (Non DirectShow). Problém byl ovšem v tom, že kamera nebyla funkční a program pro nahrávání videa psal chybové hlášení "The DV device is unavaible for device control.". Zkusil jsem tedy reinstalovat DirectX 8.1, ale vůbec to nepomohlo. Ale při reinstalaci jsem si uvědomil, že instalační soubor je oproti verzi pro W98 podstatně menší a že tam tedy bude nejspíš něco scházet. Nebudu vás dlouho napínat (a ty zkušenější nudit). Opravdu tam schází zrovna to, co teď potřebujeme. Stačí si tedy stáhnout dx80bda.exe (1,1MB) Update for DirectX8.0 z www.microsoft.com/windows/directx/downloads/default.asp (funguje i pro 8.1) a nainstalovat ho. Pak instalace proběhne asi takto. Vložíte kartu do PCI, nastartujete Win2000, připojíte kameru a pracujete. Aniž by po vás chtěl systém nějaké ovladače či restart.

Možnosti:
K řadiči můžete připojit mimo jiné i kameru s rozhraním FireWire a za pomocí jakéhokoliv softwaru na zpracovávání videa můžete nahrávat video do i z počítače. Možnosti a komfort plně zajišťuje software. Takže záleží pouze na něm, co vám nabídne. Ruční, automatické či dávkové nahrávání, možnost ovládat videokameru přes počítač a podobně. Osobně jsem vyzkoušel nahrávání videa téměř jedné hodiny v kuse a zjistil jsem, že pokud máte dostatek místa na disku (3.6 MB/s) a stabilní systém, tak nehrozí žádné problémy typu rozsynchronizace videa se zvukem ap. či vypadlé snímky.

A/D a D/A převodníky kamery:
Typ tohoto produktu jsem se rozhodl testovat nejen pro zkoušku zpracovávání videa přes FireWire řadič. Chtěl jsem také vyzkoušet, jestli by se kamera dala použít jako A/D a D/A převodník. A co se mi podařilo zjistit? Z pohledu počítače představuje řešení bez problémů D/A on-line převodník. Když pustíte z počítače do kamery přes FireWire nějaké video (samozřejmě ve správném DV formátu), tak se vám on-line objeví i na TV, která je připojena na analogové konektory kamery. Bohužel to tak nefunguje v opačném směru. Pokud připojíte například videorekordér na analogové vstupy kamery, objeví se vám obraz na LCD kamery a můžete ho i se zvukem začít nahrávat na pásek kamery pomocí speciálního nahrávacího tlačítka. Jakmile však připojíte FireWire kabel do kamery, videosignál se přeruší a na LCD se vám zobrazí, že pracujete v DV IN módu. Takže A/D převodník máte k dispozici pouze v off-line verzi přes pásek kamery. I když to není úplná pravda, pokud totiž přepnete kameru do REC módu (vše bylo doposud v PLAYER módu), tak si vytvoříte poněkud drahou webkamerku. V REC módu kamery tedy můžete nahrávat do počítače "přímý přenos" přes videokameru. Dejte si však pozor na zpětnou vazbu u zvuku.
Upozorňuji však na to, že jsem zkoušel videokameru Sony DCR-TVR310E, což není zrovna nový model. U novějších videokamer Sony (a zřejmě nejen u nich) již převodníky fungují plně oběma směry, což jsem si nechal předvést v jednom obchodě této značky. Prodavač mi sice tvrdil, že si myslí, že i tato moje starší kamera by to měla umět, ale já opravdu nevím jak. Pokud by někdo věděl, tak to prosím napište do komentáře pod článek. Určitě nebudu sám, kdo to ocení.

Závěr:
Pokud budete mít problémy s připojením kamery, znovu nainstalujte DirectX 8.0 či vyšší i s updatem pro video. Pokud ani to nepomůže, zkuste si sehnat jinou verzi a celou instalaci proveďte od začátku.
Pokud tedy chcete zpracovávat vaše natočené video na počítači a máte kameru s FireWire výstupem, tak vám mohu tento řadič doporučit. Dostanete k němu i jednoduchý SW pro zpracování videa nebo si můžete vybrat nějaký jiný z řad freeware či shareware SW. Po zpracování videa si můžete pomocí různých SW vytvořit vlastní VCD či použít populární DivX nebo dokonce pokud vlastníte DVD vypalovačku, vlastní jednoduché DVD. Nebo v případě, že máte u kamery i DV vstup a analogové konektory, nahrát přes kameru vaše dílko na obyčejnou VHS kazetu. To vše díky tomuto produktu, který na mě udělal dojem a stojí necelých 1000 Kč i s DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: