Softillion: poštovský panáček ve světě PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Softillion: poštovský panáček ve světě PDF

PDF Softilion

4. října 2001, 00.00 | Pokud potřebujete zkonvertovat PDF do HTML nebo automaticky vytvářet v PDF dokumentech bookmarky a nechcete kupovat Acrobat s příslušnými pluginy, zkuste samostatné aplikace
prezentované na stránkách společnosti Softillion.

Jednoduchost, účelnost a překvapivá flexibilita, ale také určitá nedotaženost a protichůdné informace - tak lze hodnotit dvě aplikace pro zpracování PDF dokumentů, nabízené společnosti Softillion. (Web společnosti není v tomto ohledu příliš sdílný, ale podle všeho máme co do činění s firmou, zaštiťující (ukrajinské?) výrobce vystupujícími pod jmény IntraPDF a AVAProTools - viz licenční soubory u dále popsaných produktů). V obou případech se jedná o nástroje určené pro platformu Windows. Patří do třídy shareware, jejich cena ovšem není nijak přemrštěná a odzkoušení formou trial verzí je možné.

Recastor čili PDF2HTML (24.95 $ verze Lite, 49.95 $ verze Pro)

Aplikace prezentovaná na stránkách výrobce pod názvem Recastor, je určena k převodu PDF dokumentů do HTML souborů. Její instalační soubor je ke stažení zde. Jedná se o soubor ve formátu ZIP, který je třeba rozbalit do přechodné složky. Poté stačí spustit příslušný .exe soubor, za několik málo sekund je Recastor nainstalován do vašeho počítače, a je možno s ním začít okamžitě pracovat. Určitě vás přitom překvapí fakt, že nainstalovaná aplikace nenese jméno Recastor, ale pdf2html.

Pdf2html lze používat dvěma způsoby: prostřednictvím průvodce nebo příkazové řádky. My se budeme podrobněji věnovat pouze nasazení průvodce, z příkazové řádky lze využít stejné parametry, jaké si popíšeme dále.

Úvodní obrazovka průvodce požaduje volbu PDF dokumentu k převodu. Poté, co provedeme příslušnou volbu, můžeme zvolit, zda se vygenerované HTML má uložit do stejné nebo jiné zvolené složky. Tlačítko Options nyní umožňuje nastavit řadu dalších parametrů, jejichž nabídka je závislá na obsahu převáděného souboru.

Lze takto provést zpracování bookmarků řízených případně Java-appletem, nepřevádět obrázky, celý převod uskutečnit do jednoho souboru, nastavit vizuální velikost převedeného dokumentu, zvolit kódování (zde lze kromě ISO 8859-1 zvolit také pro češtinu podstatně použitelnější ISO 8859-2), vložit navigační odkazy a nechat spustit příslušný prohlížeč po provedení převodu. Stiskem tlačítka Save se provede samotný převod.

Pokud se podíváme na převedené stránky, zjistíme, že převodník využívá kaskádových stylů a obrázky převádí do formátu PNG. Obojí svědčí o "moderním" přístupu tvůrců aplikace, na druhou stranu by přece jen nebylo špatné, pokud by při převodu byly nabídnuty i jiné formy (verze HTML) kódu i formát grafiky.

Na aplikaci se nám celkově líbila její jednoduchost, poměrně dobře provedený převod a možnost volby kódování umožňujícího (omezenou, ale přece jen nějakou) práci s češtinou. Hlavním mínusem je podle našeho názoru nemožnost podrobnější specifikace parametrů převodu. Kritičtí rovněž musíme být k "informačnímu šumu", kterého je kolem produktu poměrně hodně: rozdílná označení výrobce i aplikace (viz výše), jen kusá zmínka o jakési Pro verzi, netrpící omezeními, co se týká vektorových ilustrací, a skutečně pouze velmi základní nápověda, bez které se nicméně lze dobře obejít.

Zmatků je tedy hodně, ale pokud se někomu bude zdát ukázková verze zajímavá, může se obrátit na zástupce společnosti a udělat si ve věci jasno, bez toho, že by musel za něco dopředu platit.

PDF AutoBookmarkWizard (24.95 $)

Jak již název produktu naznačuje, jedná se o aplikaci určenou k automatizované tvorbě bookmarků v PDF dokumentech. Myšlenka, na které je produkt založen, je jednoduchá, ale poměrně účinná: vychází z toho, že v nadpisech jednotlivých úseků textu bývá použita rozdílná velikost písma.

Instalační soubor je opět ve formátu ZIP, a o instalaci platí v podstatě totéž, co o předchozím produktu. Nápověda je tentokrát podstatně lepší, v ní popsané spouštění aplikace z příkazové řádky nám nicméně nefungovalo, takže jsme produkt využívali pouze prostřednictvím průvodce.

Na úvodní obrazovce průvodce se vybere soubor k úpravám. V dalším okně je zobrazena podrobná statistika o všech velikostech fontů použitých v dokumentu. Pomocí kontextové nabídky může nyní uživatel určit celkem čtyři různé velikosti písma, odpovídající bookmarkům příslušné úrovně. Přiřazení je možno používat opakovaně v podobě tzv. layoutu. Následující okno umožňuje prohlédnout bookmarky a případně provést jejich editaci (odstranění, úprava názvu). Poté se již spustí konverze, po které jsou do původního souboru vloženy příslušné bookmarky.

Produkt nepracoval v názvech bookmarků korektně s češtinou, uvedený problém je nicméně možno řešit editací (viz výše), případně se lze spokojit s ne tak hezky vypadajícím, ale přece jen fungujícím bookmarkovým stromem. Celkově se jedná o poměrně zajímavou aplikaci, která by po dopracování mohla s nástroji typu Ghostscript tvořit poměrně výkonného konkurenta Adobe Acrobatu všude tam, kde potřebujeme rychle vygenerovat PDF dokument s bookmarky bez dalších větších požadavků na interaktivitu (formuláře apod.).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: