Složte si digitální fotoaparát nebo kameru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Složte si digitální fotoaparát nebo kameru

10. srpna 2001, 00.00 | Pod označením Panasonic NV-EX21 se na trhu objeví modulární digitální "MEGA" kamera, která umožňuje oddělit modul s kazetou a stát se tak běžným digitálním fotoaparátem.

Není to tak dávno, co jsme informovali o dvou konkurenčních digitálních kamerách nabízejících poměrně zajímavé fotografické funkce. Ano, jde o videokamery s "MEGA" rozlišením od společností Sony a Canon. Nicméně digitální videokamery s vysokým rozlišením nabízejí i další výrobci, což dobře dokumentuje i novinka od společnosti Matshushita. Ta pod značkou Panasonic připravila poměrně unikátní mega digitální videokameru NV-EX21.

Panasonic NV-EX21
Tato dlaňová digitální videokamera se může pochlubit rozlišením přesně 1 mil. bodů, což jí sice zařazuje do MEGA kategorie, ale na trhu jsou již i kamery s rozlišením 1,5 mil. bodů, takže v tomto směru žádný převratný pokrok. Mnohem zajímavější je zcela nová modulární koncepce. Vývojářům se u tohoto modelu podařilo velice elegantně vyřešit ergonomii přístroje. Přeci jen požadavky na videokameru a fotoaparát jsou odlišné a zejména očekávání zákazníků jsou různá. Proto je EX21 vlastně jakousi skládačkou, ze které si můžete složit jak digitální fotoaparát, tak i videokameru. Základem je "tělo" kamery, které obsahuje prvky společné pro obě zařízení. Jde tedy o objektiv s 10x optickým zoomem, snímač, elektroniku, slot pro SD paměti, ovládací prvky a výklopný LCD displej. Samotné tělo tedy slouží jako digitální fotoaparát s příjemně malými rozměry. Druhý blok v sobě obsahuje mechaniku pro DV kazetu a konektor pro velkokapacitní akumulátor. Třetím dílkem skládačky je blesk, který je možné použít pouze v režimu digitálního fotoaparátu.
Výsledkem modulární konstrukce je to, že pokud budete používat EX21 jako digitální fotoaparát, můžete odpojit kazetový blok a získat tak výrazně kompaktnější zařízení, s tvarem běžným u digitálních fotoaparátů. Naopak při filmování vám nemusí překážet blesk a máte klasickou dlaňovku.

Hodnocení
Společnost Matsushita nedávno oznámila zahájení spolupráce s Leicou na vývoji a výrobě digitálních fotoaparátů. Podle tiskové zprávy se již na vývoji NV-EX21 Leica podílela, což by mohlo znamenat, že kvalita fotografií nemusí být špatná. Na druhou stranu jde o 1Mp přístroj, od kterého v oblasti fotografie nelze očekávat zázraky. Na japonském trhu se bude prodávat od 1. září za v přepočtu cca 1600 USD.
Myšlenka modulárního řešení není ani nová a rozhodně není ani špatná. Je pouze otázkou, zda si v tomto konkrétním provedení najde své příznivce mezi potenciálními kupci. Výrobce plánuje pro začátek produkci 5.000 kusů kamer měsíčně, což je poměrně realistické. Přeci jen zejména pozice Sony v této oblasti je výrazně lepší a Matsushita zatím hledá cesty, jak tento stav zvrátit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: