Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Širokoúhlé objektivy v digitální fotografii

Radíme DF

26. června 2001, 00.00 | Jak je to s možností záznamu širokoúhlých záběrů v digitální fotografii? Proč na trhu chybí fotoaparáty s krátkým ohniskem a jak tento problém obejít?

A opět zde máme jeden dotaz týkající se digitální fotografie. Pan Šimek nás požádal o tip na dobrý digitální fotoaparát do 40.000 Kč, který by umožňoval pořizovat širokoúhlé záběry. Pracuje ve stavebnictví a je zvyklý na objektiv 28-80 mm, který používá u klasického fotoaparátu. A naše odpověď?

Bohužel v současné době není na trhu prakticky žádný digitální fotoaparát v uvedené cenové kategorii, který by byl vybaven objektivem s uvedenou ohniskovou vzdáleností. Výrobci dávají přednost modelů s delším ohniskem a to z důvodů technickým a zejména obchodních. Přesto existuje poměrně snadné řešení v podobě použití předsádkových čoček, o kterém si povíme v druhé polovině článku. Nejprve si odpovězme na otázku, proč se běžně nenabízejí digitální fotoaparáty se širokoúhlými objektivy?

Z čistě technického hlediska není problém vyrobit širokoúhlý objektiv pro digitální fotoaparát. Dokazuje to i několik modelů, se kterými jsme se v minulosti měli možnost setkat. Nicméně výroba těchto optických soustav je výrazně náročnější a dražší v porovnání s klasickou fotografií. Důvodem je malá plocha dnes masově používaných CCD snímačů, která je často poloviční ve srovnání s kinofilmovým políčkem. Tento nepoměr se pochopitelně promítá jak v nárocích na kvalitu zpracování čoček, tak i v konstrukci objektivu. Výroba je náročnější a tím pádem i dražší.

Nicméně výrobce zřejmě neodrazuje od výroby širokoúhlých objektivů jen náročnější výroba. Zřejmě ještě silnějším důvodem je relativní nezájem trhu o objektivy s ohniskem menším než 35 mm. Většina uživatelů si buď potřebu širokoúhlých objektivů neuvědomuje, nebo ji nepovažuje za zásadní. Naopak "zoom" se stal zaklínadlem doby, možná i pod tlakem videokamer, a obecně se proto preferují objektivy s "tele" zaměřením. Fotoaparát s transfokátorem, který by nenabízel ohnisko alespoň 100 mm, na současném trhu bude považován za méně cenný a za objektivy s více jak trojnásobným rozsahem se platí pochopitelně mnohem víc. Situace prostě není širokoúhlým objektivům v základní výbavě nakloněna. Výjimku pochopitelně tvoří modely s výměnnými objektivy, jejichž cena je zase trochu jinde.

A řešení, pokud širokoúhlý záběr opravdu potřebujeme? Řešením jsou předsádkové širokoúhlé čočky. Nejčastěji se nabízí s faktorem 0,6x až 0,75x, což z ohniska 32 mm udělá kýžených 24 mm i méně. Z objektivu s rozsahem 32 - 102 mm se tedy s použitím vhodné předsádkové čočky může stát například objektiv s ohniskem 24 - 77 mm. Teoreticky lze použít libovolnou čočku, kterou na objektiv dokážete upevnit, ale můžete narazit na značné problémy s kvalitou fotografií a funkcí autofokusu. Proto vřele doporučujeme používat výhradně předsádky určené pro konkrétní digitální fotoaparát, i když nemusí nutně pocházet od stejného výrobce.

A jak tedy vybírat vhodný fotoaparát? První podmínkou úspěchu je skutečnost, že přístroj předsádky vůbec podporuje. To není nutnou samozřejmostí, i když jde v podstatě pouze o to, aby výrobce opatřil fotoaparát patřičným závitem. Dále je vhodné se předem ujistit, zda je možné použít předsádky přímo, či je nutný ještě speciální adaptér. Po technické stránce je to v podstatě jedno, ale cenově je většinou řešení s adaptérem dražší.
A pochopitelně do třetice si před nákupem pro jistotu zkontrolujte cenu originálních předsádek. Někteří výrobci si z tohoto příslušenství udělali doslova zlatý důl a shánění předsádek od třetích výrobců je úkol nesnadný.

A na úplný závěr dvě technické poznámky:
1) U digitálních fotoaparátů se uvádějí dvě ohniskové vzdálenosti. Kromě reálné, která vychází z konstrukce objektivu a velikosti snímače, se ještě uvádí hodnota přepočítaná na 35 mm políčko. Druhá varianta má výhodu v tom, že hodnoty jsou porovnatelné s tím, na co jsme zvyklí z klasiky. Proto pokud je uváděn transfokátor 7 - 21 mm, tak vězte, že nejde o super širokoúhlý objektiv!
2) Nároky na kvalitu použitých čoček jsou zejména u fotoaparátů s rozlišením nad 3Mp opravdu extrémní, proto před nákupem předsádkové čočky se ujistěte praktickým testem o její vhodnosti.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: