SilverFast DC v5.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

SilverFast DC v5.x

25. června 2001, 00.00 | Profesionální skenovací balík SilverFast budou určitě někteří znát. Dnes se podíváme na variantu DC určenou pro zpracování fotografií z digitálních fotoaparátů.

SilverFast DC je bratříček profesionálního skenovacího software SilverFast Ai a s jeho pomocí můžete poměrně rychle a efektivně provádět základní optimalizaci digitálních fotografií. Program je k dispozici ve verzích pro Apple Macintosh a Windows 95/98/ME/NT4/2000 - jako plug-in pro Adobe Photoshop a také v samostatné TWAIN verzi a stojí 5980 Kč bez IT-8 nebo 9760 Kč s IT-8 kalibrací (ceny bez DPH), limitovaná verze DC SE (bez IT-8 kalibrace) pak stojí 1980 Kč bez DPH. Koupit si můžete i verzi s JobManagerem pro dávkové zpracování libovolného množství obrázků, pak jsou ovšem ceny v závislosti na kalibraci od cca 20 000 Kč výš.Na první pohled vypadá SilverFast DC podobně jako některé programy pro skenování obrázků a podobně se i ovládá. Obrázky můžete podle verze SilverFastu DC otevírat z disku nebo je importovat přes rozhraní TWAIN, následný výběr požadované části obrazu a optimalizace pak provádíte přímo v prostředí programu. Okamžitý přepočet lpi a velikosti obrázku je samozřejmě opět možný přímo v prostředí SilverFastu DC, stejně jako kvalitní LAB-unsharp masking pro ostření fotografií bez nárůstu šumu v jednotlivých barvových kanálech, kdy prakticky nedochází ke ztrátě kvality obrazu. Už v základní konfiguraci programu můžete provádět jednoduché dávkové operace týkající se výběru několika částí a jejich importu třeba do Photoshopu, s volitelným Job Managerem (za tučný příplatek) pak lze celkem pohodlně zpracovávat i větší množství fotografií současně.Bohaté jsou možnosti barvových korekcí, které si můžete zkontrolovat nebo "navrhnout" s pomocí histogramu a poté se vrhnout na úpravy a konverze barev v klasických barvových profilech nebo speciálních nástrojích "Graduation Curves" a na první pohled poněkud záhadného, avšak jednoduše řečeno skvělého nástroje či spíše nástrojové palety "Selective Color Correction" určené pro korekce a nahrazování barev přímo v náhledovém okně SilverFastu DC.


Mezi základní operace s načteným či importovaným obrázkem patří již zmíněné ostření alias "Unsharp Masking", často používaný a v řadě případů užitečný "Descreening", pro opravdové profíky vyžadující "nekompromisní" barvy je k dispozici verze SilverFastu DC s integrovanou IT-8 kalibrací vyhovující všem nejpoužívanějším barvovým prostorům s možností poměrně snadného generování ICC profilů. S ICC profily úzce souvisí i intuitivní preference programu rozdělené do čtyř skupin podle jednotlivých kategorií nastavitelných operací, u kterých můžete ovlivnit většinu z hlavních funkcí programu, přičemž největší pečlivost je jaksi logicky opět věnována správě barev, interpolacím apod.SilverFast DC nesporně může být užitečným nástrojem pro všechny majitele digitálních fotoaparátů, kteří vyžadují precizní preprocessing fotografií, dokonalou správu barev a případně i možnost hromadného zpracování fotografií. Protože SilverFast DC existuje v několika verzích s odstupňovanými cenami podle rozsahu funkcí a také ve finančně poměrně zajímavé verzi SE, může si podle svých potřeb vybrat opravdu každý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: