Seybold Seminars Amsterdam 2003: JDF na postupu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Seybold Seminars Amsterdam 2003: JDF na postupu

jdf

13. června 2003, 00.00 | Jak vypadá současný vývoj platformy pro řízení a kontrolu produkce v publikačním průmyslu JDF? Na tuto otázku se pokusil odpovědět úvodní den Seybold Seminars a my byli při tom.

Jak jsme před nedávnem přislíbili, přinášíme našim čtenářům exkluzivní zpravodajství přímo z dějiště Seybold Seminars, probíhajících v těchto dnech (11-13. 6.) v holandském Amsterdamu. I když je akce zaměřena zejména na formát PDF (série těchto seminářů, označená jako PDF Summit, probíhá 12-13. 6.), patřil úvodní den poněkud odlišnějším tématům. Konkrétně to byly tzv. content management, tj. správa obsahu digitálními prostředky a nastupující formát pro publikační průmysl JDF. Semináře věnované této problematice probíhaly bohužel paralelně, a tak pro nás bylo nezbytné jedno z témat preferovat. Zvolili jsme JDF, neboť ten je jistě svým posláním našim čtenářům bližší (Content management je nicméně rovněž zajímavý, a tak se o něm pokusíme referovat v některém z našich příštích článků). Jak tedy vypadá současnost uvedeného formátu, a co se dá od něj očekávat v blízké budoucnosti?

Charakteristiky JDF

JDF čili Job Definition Format, je formát, založený na standardu XML, určený k řízení a kontrole produkce v publikačním průmyslu formou tzv. job tiketu. Svým posláním tedy rozšiřuje dřívější možnosti obdobných standardů PJTF a CIP3. Za vývojem JDF stojí organizace CIP4 (zakládajícími členy jsou Adobe, Agfa, Heidelberg a Man Roland). JDF je otevřeným standardem, jehož specifikace je volně dostupná. Co je ovšem pro jeho nasazení ještě významnější, je fakt, že se zainteresované subjekty mohou podílet na jeho formování. Má-li tedy zástupce některé z dnešních oblastí publikačního průmyslu pocit, že ve formátu chybí jím požadované funkce, může si (poté, co se stane členem CIP4) vyžádat jejich doplnění.

jdfsum2f.gif

JDF umožní kontrolovat tiskovou zakázku ve všech jejich fázích. (Schéma nám poskytl p. J. Harvey.)

Co by mělo JDF konkrétně do publikačního průmyslu přinést? Především automatizovanou a dokonale sledovanou produkci v nástrojích, které uvedený formát podporují. Vize je zde taková, že jednou například zákazník tiskárny pouze vypíše job tiket popisující zakázku, ke kterému připojí potřebné podklady a veškeré operace, od sestavení publikace přes tvorbu náhledu až po vytištění a dokončovací zpracování, a třeba také vyčíslení nákladu a fakturaci, provedou příslušné nástroje v podstatě automatizovaně. Takováto možnost je ovšem hudbou až velmi vzdálené budoucnosti. Již dnes se každopádně setkáváme s reálnou podporou zejména v pre-pressových aplikacích a zařízeních (důležitou složkou JDF je JMF - Job Messaging Format, jazyk pro komunikaci mezi zařízeními a procesy). Neudiví přitom, že hlavními implementátory jsou dnes především velcí výrobci, kteří JDF zabudovávají do svých workflow řešení. (Podrobněji jsme o JDF psali dříve na Grafice zde.)

JDF v Amsterdamu

Amsterdamský seminář probíhal po celý den a byl rozdělen do několika tématických bloků. Konkrétně to byly Intensive Overview (základní představení JDF), What You Will Take Away (jak lze JDF využít v dnešních publikačních provozech), The JDF Vision (co bude JDF znamenat v blízké budoucnosti), JDF Interoperability (jak využít JDF k propojení různorodých produktů a workflow), Print CTO Forum on JDF (strategie pro zavádění JDF do provozu) a Seven Minutes with a JDF Vendor (představení konkrétních produktů podporujících JDF jejich výrobci). Podrobný výčet jednotlivých přednášejících by zde byl samoúčelný, sluší se nicméně zmínit moderátorku akce Margaret Motamed (EFI), která v závěru dne rovněž prezentovala způsob, jakým dnes EFI přistupuje k JDF, a dále zejména Jamese Harveye (Executive Director CIP4) a Martina Baileye (Global Graphics Software), kteří dnes patří k nejdůležitějším osobám, stojícími za vývojem JDF. Z jednotlivých firem nám přišel, co se prezentace týče, nejaktivnější Heidelberg, který dnes JDF skutečně komplexně integruje do mnoha svých produktů.

jdfsum1f.gif

Snímek z JDF semináře.

O čem se tedy na semináři nejvíce hovořilo? Mimo "povinného" představení JDF a motivací, vedoucích k jeho zavedení, byl celý program zaměřen především na mapování současného stavu implementací JDF v publikačních produktech a workflow, a dále na postupy, jakými by výrobci i jejich zákazníci měli postupovat při zavádění JDF do praxe.Co se reálných řešení týče, zaujal nás vedle Heidelbergu především přístup společnosti Best, která JDF v současnosti využívá zejména při vzdáleném natiskování. JDF je rovněž jedním z ústředních formátů, stojícím za Networked Graphics, strategií společnosti Creo pro automatizované publikování. Rozmanitost nasazení JDF pak ilustruje například použití tohoto formátu v internetových řešeních serveru Printcafe či produktech Esco Graphics pro obalový průmysl, své místo pak má JDF i ve workflow produktech Agfy, zejména jejím řešení pro management publikačních provozů Delano. Ve výčtu by zde bylo možno ještě poměrně dlouho pokračovat, i když u mnoha výrobců je poměrně otázkou, nakolik je pro ně JDF primární a nakolik se pouze jedná o úlibu módním trendům. Zvídavý čtenář si může každopádně seznam současných implementací podrobněji prostudovat na serveru CIP4.

Závěr

Amsterdamský JDF seminář naznačil, že se JDF dostává z fáze vývoje do fáze reálného nasazení. Většina přednášejících ovšem neopomněla zdůraznit, že tvorba, implementace i reálné nasazení tohoto formátu jsou dlouhým a komplikovaným procesem, na jehož konkrétní výsledky si ještě nějaký čas počkáme. Idea, stojící za tímto standardem, je nicméně velmi žádoucí a může i v tuzemských publikačních provozech přinést hodně užitku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: