Se zrním se roztrh' pytel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Se zrním se roztrh' pytel

24. listopadu 2003, 00.00 | Šaráda zadání soutěže na nové logo Ministerstva zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství je vyřešena. Podívejme se blíže, jak.

Jistě mnozí zvědavě očekávali (www.grafika.cz/art/design/mzplvh.html), jak bude naloženo s ministerským zadáním soutěže žádajícím „…výtvarný návrh na logo Mze ČR, které by vystihovalo hlavní odvětví tohoto resortu (zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)“.

Minulý týden, 18. 11., jsme se dočkali. Pan ministr Palas na tiskové konferenci představil vítězné logo. Při prezentaci mimo jiné pravil: „Ministerstvo zemědělství ČR chce být moderní institucí, prezentovanou ve svých výstupech a informacích přátelským logem s moderní grafikou.“

Obrazová složka loga na mne v tomto provedení a velikosti působí příjemně. Arabeskový ornament a lomená až pastelová barevnost je, věru, libá. Jiná věc je, jak to jde dohromady se symbolikou českého Mze. Bez nápisu by to byla hezká značka i pro „Orientální zahradnictví tisíce a jedné noci“. Nicméně po formální stránce ve srovnání se značkou pro kvalitní českou potravinu, KLASA, je nové logo o grafice. Sláva, nazdar!

Způsob, jakým autor loga vyřešil rozlišení (požadované vystižení je přece jen něco trochu jiného) hlavních odvětví resortu lze považovat za elegantní až decentní. Čtyři hlavní oblasti, které spadají do správy Ministerstva zemědělství, jsou symbolizovány pouze barvou: hnědá – zemědělství, modrá – vodohospodářství, zelená – lesy a oranžová – potraviny.

Barevné plošky lze interpretovat jako listy, které tvoří keř či strom (byť s nakloněným kmenem!) s různobarevnými lístky. Tvar lístků může být vnímán také jako zrno nebo granule, všechno to jsou odkazy správným směrem. Když si budu hodně vymýšlet, celkový tvar mohu vidět jako lipový list s jednotlivými buňkami…I tato interpretace zhruba pokryje ministerské zadání.

Až potud dobře, dokonce bravo, sláva vítězům! Návrh je z agentury B.I.G. (Business Information Group) s.r.o., Praha 1. Autorem je pan Pavel Rakušan.

Oproti jiným stromům – je-li to strom?! – (např. nedávné logo jedné partaje nebo logo Ministerstva životního prostředí) je nové logo Mze výrazně pestré. Musí být, aby splnilo podmínku zadání soutěže – vyjádření čtyř oblastí resortu.

JENŽE!..V praxi se značky a loga z velké části objevují v aplikacích malých rozměrů a v jednobarevné, především černobílé verzi. Takto je k vidění první případ na webové stránce ministerstva:

V této velikosti to vidím jen jako nakloněný stromek na podzim nebo poďobaný list. Rozlišit čtyři barvy lze obtížně.

Z nauky o vizuální komunikaci není zde od věci připomenout poznatek o omezené kapacitě lidského zraku. Bylo zjištěno, že sedm prvků je maximum, které jsme schopni naráz odlišně vnímat. Pro zkoumané logo z toho vyplývá, že je vnímané jako celý stromeček, v kterém jednotlivé lístky či zrna v prvním plánu nerozlišuji, nevnímám. Je nutno se soustředit, aby člověk zjistil, kolik různých barev obrázek obsahuje. A přiznávám se, že mi dělá potíže spočítat všechny listy. Pokaždé, když dojdu k násobku sedmi, začnou se mi dělat mžitky před očima. A podle jaké úvahy přidělil autor potravinářské oblasti nejmenší počet lístků – 3, zemědělské 5, vodní 11 a lesní nejvíc – 15, se mohu jen matně dohadovat

Jednobarevná verze, kterou jsem pro porovnání zhotovil – a jiná než černobílá nepřipadá zde do úvahy – pak je už jen sadařským piktogramem, byť s přátelským kukučem.

Ústy p. ministra je nám však ještě slibována moderní grafika. Snad to nebude ten černý nápis Gillem vedle pestrého obrázku blízkovýchodního charakteru, aspoň doufám!

Zpráva Mze na ministerském webu o představení nového loga dále uvádí, že výběr loga vyšel z průzkumu trhu a dvoukolového výběrového řízení a že členem komise, která rozhodla o konečném výsledku, byl mimo jiné i docent Vysoké školy umělecko-průmyslové.

To je jistě chvályhodný postup. Důvěryhodnosti by uvedenému prohlášení dodalo upřesnění, který z několika docentů na oborech VŠUP spojených s grafikou to byl. Ze znění ministerské zprávy rovněž explicitně nevyplývá, že i zmíněný, byť neznámý docent, hlasoval pro vítěznou značku. Docentovo zdůvodnění výběru vítězného loga by pro odbornou veřejnost bylo zajímavější, než obecnosti páně ministra o moderní grafice…

Vzhledem k výše vyjádřeným výhradám bych u moderní instituce, jakou Mze chce být, očekával větší míru otevřenosti a transparentnosti, což v našem případě by znamenalo třeba zveřejnění ostatních soutěžních návrhů. Žádal jsem o to kompetentního úředníka Mze ještě před vyhlášením výsledků. Sdělil mi, že se s tím nepočítá. Tečka. Škoda.

Mám k dispozici jeden z dalších soutěžních návrhů. Není sice tak líbivý jako vítězné logo, ale řeší členění oblastí resortů Mze přehledněji, a to především pro jednobarevné provedení včetně zmenšení. Kdo je příznivcem přítomnosti iniciál v logu, tak písmeno Z = zemědělství v obrazové části loga uvítá.





Budu povděčen dalším účastníkům soutěže, poskytnou-li své návrhy pro vytvoření virtuálního Salonu odmítnutých mně osobně nebo přímo redakci časopisu FONT, pro kterou materiál zpracuji. Předem děkuji.

Součástí soutěže byla též nabídková cena za návrh, za grafický manuál a za postoupení autorských práv. O těchto náležitostech veřejné soutěže ministerská zpráva neříká vůbec nic. Investigativci z oboru jistě brzy zjistí, co a jak, a připomenou tak ministerstvu, zač je té modernosti loket.

A to jsme byli celé teplé léto strašeni, že to s obilím bude letos moc špatné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: