Robustní barevný tisk - Tally T8406 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Robustní barevný tisk - Tally T8406

Tally T8406

14. srpna 2001, 00.00 | Do redakčního testu jsme dostali nejvýkonnější barevnou laserovou tiskárnu formátu A3+ společnosti Tally. Co všechno tato tiskárna může nabídnout potenciálním uživatelům stolního barevného tisku?

Do redakčního testu jsme dostali nejvýkonnější barevnou laserovou tiskárnu formátu A3+ společnosti Tally, za jejíž zapůjčení děkujeme společnosti Tecoma. Co všechno tato tiskárna může nabídnout potenciálním uživatelům stolního barevného tisku?

V oblasti barevných stolních laserových tiskáren se toho relativně příliš mnoho neděje. Tisková technologie je dobře známá a značně propracovaná. Přesto přicházejí na trh nové modely tiskáren nabízející zejména vylepšené kontroléry, zvýšenou výkonnost a zejména robustnost. Přesně taková je i Tally T8406, která již na první pohled přesvědčí uživatele o tom, že dokáže spolehlivě vytisknout plnobarevný dokument formátu A3+. Přestože v základní konfiguraci tiskárna přichází pouze se spodním podavačem na 250 listů, její rozměry a hmotnost jsou úctyhodné. 615 x 540 x 420 mm a 54 kg sice stále ještě odpovídají "stolnímu" řešení, ale přeci jen to již není žádný drobeček. A co se ukrývá uvnitř?

Tiskové parametry
Tiskárna je vybavena tiskovým mechanismem s fyzickým rozlišením 600dpi, nicméně nabízí i interpolovaný režim 600 x 1.200dpi, ve kterém výrazně jemněji rastruje. Konstrukčně pochopitelně tiskárna příliš zasvěcené nepřekvapí. Řešení s OPC jednotkou a čtyřmi plochými tonery vertikálně uloženými v přední části tiskárny se již opakuje nějaký rok u většiny barevných laserových tiskáren jak formátu A4, tak i A3+. V případě tohoto modelu jsou jednotlivé díly adekvátně zvětšeny tak, aby umožňovaly pracovat s médiem do formátu 13 x 19 palců, či chcete-li DIN A3+. Podporovány jsou gramáže od 60 do 163 g/m2 v poměrně bohaté škále alternativních formátů.
Jak již bylo řečeno v základní výbavě je jediný vstupní zásobník s kapacitou 250 listů, k jehož dobru je potřeba přičíst velmi snadnou výměnu různých formátů. Dokoupit je dále možno přídavný podavač na dalších 500 listů či duplexní jednotku, která není standardní výbavou žádného dodávaného modelu a vyžaduje současné použití přídavného podavače. Jako výstupní podavač slouží horní stěna tiskárny a výrobce pro něj udává kapacitu 250 listů.

Kontrolér
Základem řadiče je příjemně výkonný procesor PowerPC 740 taktovaný na 200 MHz. Ten využívá od 64 do 256 MB operační paměti tiskárny. Díky tomu je tiskárna potenciálně schopna tisknout až 6 plnobarevných stran za minutu či 24 černobílých stran za minutu. Výrobce navíc udává doporučenou měsíční zátěž 75.000 černobílých stran a 18.750 plnobarevných stran.
S vnějším světem je tiskárna schopná komunikovat buď prostřednictvím paralelního rozhraní či 10/100MB ethernetu. V druhém případě není problém tisknout jak z platforem podporujících přímý TCP/IP tisk ( Windows NT/200, MacOS), tak i Windows 95/98 s adekvátním programovým vybavením. Dokonce je tiskárna kompatibilní s Web JetAdminem, což je u konkurenční tiskárny poměrně nezvyklá vlastnost.
Z běžných protokolů tiskárna podporuje jak tisk v režimu PCL 5C, tak i v Adobe PostScriptu 3. Díky poslední verzi PostScriptu nechybí ani podpora přímého tisku z formátu PDF, či přímý tisk Pantone barev. V základní výbavě tiskárny nechybí ani systém pro základní správu barev s podporou ICC profilů či Tally Web Panel pro vzdálenou správu tiskárny po síti.

Instalace
Instalace tiskárny je poměrně jednoduchá za předpokladu, že postupujete přesně podle přiloženého anglického manuálu a průvodce, který se automaticky spouští po vložení CD. Pokud budete používat tiskárnu pod operačními systémy Windows 95/98 a tisknout prostřednictvím TCP/IP protokolu po síti, nainstaluje se vám takzvaný Print Server Port, ve kterém je nutné vytvořený virtuální port pojmenovat "PASS". To je skutečnost uvedená v manuálu, leč snadno přehlédnutelná.
Celkově je instalace opravdu velmi jednoduchá a neměla by dělat problémy ani mírně zkušenějším uživatelům z kancelářského prostředí. Je škoda, že nejsou k dispozici ani ovladače s českým prostředím, ani podrobný český manuál.

Ovladače
Tiskárnu jsme testovali jak v prostředí MacOS 9, tak i Windows 98. V obou případech je grafické rozhraní ovladačů tradiční a zachovává všechna pravidla daného operačního systému. Zejména PCL ovladač pro Windows se vyznačuje extrémně jednoduchým rozhraním s minimem nastavení. Zde návrháři dali zcela jasně přednost jednoduchosti a přehlednosti před maximální možností kontroly vzniku dokumentu. Jak můžete sami posoudit z ilustračního screenshotu, je velmi těžké něco v ovladači špatně nastavit.
S použitím Web JetAdminu či firemního Tally Web Panelu lze tiskárnu spravovat i na dálku. Jedná se zejména o informace o stavu tiskárny, stavu tiskové fronty apod. Totu funkci ocení zejména správci systému u větších pracovních skupin.
Pokud shrneme možnosti ovladačů, tak jednoznačně dominuje jednoduchost a přehlednost rozhraní. Na trhu jsou jak tiskárny s větším množstvím uživatelských funkcí, tak i tiskárny s lepší možností kontroly tiskového systému, nicméně jednoduchost se prostředí ovladačů od Tally opravdu upřít nedá. Z toho pramení i nejvhodnější cílová skupina uživatelů - pracovní skupiny v kancelářském prostředí.

Praktické zkušenosti
Při testování tiskárny jsme se jako již tradičně snažili zaměřit na všechny aspekty kvality tisku a uživatelského komfortu. Kvalitativní testy jednoznačně prokázaly, že tisk v interpolovaném rozlišení 1.200dpi nabízí řádově lepší rastrování. Tiskárna sice i v nižším rozlišení dokáže překvapivě dobře reprodukovat barevné přechody (s ohledem na technologii tisku), přesto však u některých odstínů barev výrazně rastruje. Interpolované rozlišení tento nepříjemný jev eliminuje ve většině případů.
Nicméně vše má i své nevýhody. Ve srovnání s tiskárnami s plným fyzickým rozlišením 1.200dpi si T8406 nedokázala poradit s vlasově tenkými čarami a to zejména u světlejších barevných tónů.

Co se týče barevnosti a možností barevné kalibrace, ty odpovídají spíš kancelářskému prostředí. V režimu "Perfect tone", což je v podstatě automatické nastavení barev, mají ovladače tendenci tisknou velmi syté pastelové barvy odpovídající spíš "americkému" pojetí kancelářských dokumentů. Po přepnutí do "manuálního" režimu a volbě jednoho z pěti přednastavených režimů se naštěstí tato vlastnost ztrácí. Tiskárna používá poměrně hodně zapékacího oleje, takže tisk je hodně lesklý, což opět ale platí pro většinu tiskáren této kategorie.

Testy rychlosti prokázaly zejména skutečnost, že mnohem důležitější než maximální rychlost podávací mechaniky je rychlost přenosu a zpracování tiskové úlohy. Při použití paralelního portu nemá smysl uvažovat o rychlostech udávaných výrobcem. Při síťovém tisku jednodušších dokumentů či více kopií jsme se již k udávaným hodnotám přiblížili. Přesto je potřeba počítat s tím, že náročnější post skriptové úlohy dají zabrat i tak výkonnému řadiči, kterým je tato tiskárna vybavena.

Co se týče uživatelského komfortu, tak zde je potřeba rozdělit pohled na dvě části. Pokud ovládáte tiskárnu přímo z panelu, tak je nutno počítat se standardní dávkou systémových menu. Zde Tally nic nezměnilo a ovládání z panelu je shodné s ostatními modely této značky. Pokud však pracujete v rozhraní ovladače či ještě lépe v jednom ze dvou Web rozhraní, pak je práce mnohem pohodlnější. Přesto je nutné počítat s tím, že například změna orientace papíru v zásobníku se prostě na dálku udělat nedá.

Hodnocení
Na českém trhu je tiskárna k dispozici ve dvou základních verzích. Pod označením T8406 je dodávána tiskárna se 64MB operační paměti. Tu jsme měli možnost v redakci testovat a její doporučená koncová cena je 162.000 Kč bez DPH. Dále je možné zakoupit i lépe vybavenou verzi T8406Plus se 128MB paměti a instalovaným interním diskem. V tom případě si však musíte připlatit dalších 27.000 Kč.
Ve srovnání s konkurencí jsou oba modely spíš jednodušší a levnější alternativou. Zejména v kancelářském prostředí však mohou nabídnout adekvátní funkčnost za rozumný peníz. Jen je škoda, že nejsou k dispozici české ovladače, které by uživatel v kanceláři jistě ocenil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: