Revoluce v barevném tisku od Xeroxu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Revoluce v barevném tisku od Xeroxu?

6. září 2001, 00.00 | Společnost Xerox dnes oficiálně představila tiskárnu Phaser 7700 se zcela novým tiskovým mechanismem typu Single-Pass. Tiskárna dokáže produkovat 22 stran za minutu a to jak černobíle, tak i barevně!

Minulý týden sezvala společnost Xerox do švédského Stockholmu vybrané evropské novináře, kterým v předstihu předvedla svojí žhavou novinku - barevnou laserovou A3+ tiskárnu Phaser 7700. Na akci jsme samozřejmě nemohli chybět, takže jsme měli možnost ještě před oficiálním představením tiskárnu krátce testovat. K dnešnímu dni bylo oficiálně uvolněno tiskové embargo uvalené na tento produkt, a proto vám přinášíme exkluzivní informace a fotografie této novinky.

Originální single-pass engine
Bez ohledu na všechny ostatní technické parametry je nový Phaser unikátní už tím, že po delší době technologického klidu v tomto segmentu přichází se zcela přepracovaným tiskovým mechanismem. Xerox využil svojí zkušenost z oblasti digitálních tiskových strojů a implementoval do nového Phaseru vylepšenou technologii Single-Pass, kterou vyvinul a nevyužil, tedy OEM dodávek od třetích výrobců. Tiskárna je vybavena čtyřmi samostatnými tiskovými hlavami pro jednotlivé barvy (CMYK), do kterých je přiváděn laserový paprsek z jednoho centrálního zdroje. Díky tomu dochází paralelně k přípravě tištěného motivu na jednotlivých hlavách a během jediného otočení přenosové fólie je kompletní obraz přenesen na potiskované médium.
Jak je patrné na fotografii, jsou jednotlivé hlavy umístěny horizontálně vedle sebe a nad nimi je přenosová jednotka, které zajišťuje přenos toneru na papír. Ten navíc tiskárnou putuje pouze vertikálně v levé části tiskárny, což výrazně zkracuje jeho dráhu. Výsledkem je velice rychlý tiskový mechanismus, který je navíc poměrně robustní, takže doporučená maximální zátěž nového modelu je úctyhodných 100.000 stránek za měsíc.


Princip technologie Single Pass Laser

Technické parametry
Celý tiskový mechanismus pracuje s fyzickým rozlišením 600x1200dpi, které navíc doplňuje "photo režim" optického vylepšování obrazu. Minimální formát potiskovaného média je A6, maximální A3+. Jak jsme již konstatovali, podávací mechanismus i tiskový engine jsou velice rychlé, čemuž je uzpůsoben i kontrolér. I díky použití procesoru PowerPC G4 500Mhz, se kterým se zcela běžně můžete setkat ve stolních počítačích Apple, tiskárna dokáže produkovat 22 stran za minutu bez ohledu na to, zda se tiskne černobíle či barevně. Zpracování takto velkého množství dat odpovídá i zbývající výbava tiskárny. V základu budou tiskárny přicházet se 128 MB operační paměti, které je možné rozšířit až na 0,5 GB. Navíc tiskárna disponuje interním diskem s kapacitou 5GB používaným jak pro spooling, tak i rozšířené funkce zpracování. Kontrolér má implementován originální Adobe PostScript 3 včetně podpory přímého tisku PDF, vektorové grafiky či certifikovaných Pantone barev. Nechybí ani technologie původně vyvíjené Tektronixem pro řadu Phaser. Jmenujme například TekColor Dynamic Colour Correction, PhaserMatch či CentreWare, který je novým web rozhraním tiskárny.
Podle slov přítomných vývojářů byl kladen velký důraz na to, aby maximální část zpracování tiskové úlohy byla přesunuta do tiskárny a nezpomalovala tak práci obsluhy počítače.

Rychlost i přesnost?
V oblasti laserového tisku výrobci vždy museli volit mezi rychlostí a kvalitou tisku. Tiskárny vybavené technologií LED již nabízejí rychlý barevný tisk, ale nedosahují špičkových parametrů tisku. Naopak klasické laserové tiskárny sice dokáží produkovat vysoké rozlišení a velmi dobrou barevnou přesnost, ale rychlost byla zatím v adekvátní cenové relaci poměrně nízká. Díky použití Single-Pass technologie v kombinaci s extrémně výkonným procesorem se Xeroxu podařilo prolomit rychlostní limity. Phaser 7700 dokáže vytisknout první stránku již po 13 sekundách. Navíc i čas zahřívání tiskového mechanismu na pracovní teplotu se podařilo zkrátit, takže tiskárna opravdu velmi rychle reaguje.
Nicméně každé řešení má i své stinné stránky. V případě vertikální cesty média je to výrazné snížení rychlosti tisku při oboustranném tisku. Při duplexním tisku papír z poloviny "vyjede" z tiskárny s tím, že následně dojde k překlopení mechanismu a zpětnému vtažení papíru do duplexní jednotky. Výsledkem je snížení rychlosti na "pouhých" 6 stran A4 za minutu.

Hodnocení
Nová tiskárna bude na trh dodávána ve třech verzích. 7700DN jakožto základní model by měl stát cca 10.500 EUR. Model 7700GX s rozšířenou pamětí, PhaserMatchem a přídavným podavačem bude stát cca 12.400 EUR a nejvyšší model 7700DX, který je vybaven finisherem a maximální sestavou podavačů bude stát cca 14.000 EUR.
Tiskárny jsou pochopitelně unikátní svou vysokou rychlostí a konstrukcí. Navíc jsou vybaveny novými ovladači, web rozhraním i funkcemi. Z pohledu grafických studií je otázkou zda nezvolit raději pomalejší, ale kvalitou tisku lepší Phaser 790. Z pohledu pracovních skupin, reklamních agentur a dalších pracovišť s požadavkem rychlého, levného a kvalitního barevného tisku je však Phaser 7700 velmi zajímavý. Jakmile bude tiskárna fyzicky k dispozici v ČR, přineseme podrobný test.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: