Recenze softwarového balíku PhotoTOOLS: PhotoCLAMP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Recenze softwarového balíku PhotoTOOLS: PhotoCLAMP

komprese

26. června 2002, 00.00 | Novinkou na českém trhu mezi programy pro práci s bitmapovými obrázky ve Windows je balík PhotoTOOLS obsahující čtyři specializované nástroje, ze kterých se dnes podrobněji podíváme na PhotoCLAMP, program na komprimaci JPEG/ePIC obrázků. Jak funguje program nabízený v ČR za velmi příznivou cenu?

Ačkoliv je balík PhotoTOOLS (k dispozici je pouze verze pro Windows) z dílny firmy 3D ROAD na našem trhu novinkou, některé jeho části představované samostatnými programy PhotoCLAMP, PhotoIRON, PhotoMAGNIFYPhotoROADSTER možná budou čtenářům Grafiky On-line připadat důvěrně známé, neboť se s jejich obdobně zaměřenými konkurenčními produkty mohli setkat hned v několika recenzích. Přesto je celý balík PhotoTOOLS do jisté míry unikátní a nabízí velmi zajímavé nástroje pro specializované retuše/rekonstrukci obrázků s JPEG kompresí (PhotoIRON) stejně jako samotnou komprimaci JPEG obrázků (PhotoCLAMP) a fotografií plus neméně zajímavý program na zvětšování bitmapových obrázků (PhotoMAGNIFY, což je dle autorů programu něco na způsob Genuine Fractals se neméně kvalitními algoritmy). Posledním z rodiny produktů PhotoTOOLS je program PhotoROADSTER kombinující možnosti PhotoIRON a PhotoMAGNIFY s možností adaptabilní kombinace jednotlivých algoritmů použitých v PhotoIRON a PhotoMAGNIFY a několika novými nastavitelnými parametry při zpracování bitmapových obrázků respektive digitálních fotografií.

Podrobnější popis nejprve věnuji "nejjednoduššímu" a také nejlevnějšímu programu z celého balíku PhotoTOOLS, kterým je PhotoCLAMP, specializovaný kompresor obrázků a fotografií ukládaných v grafických formátech JPEG a ePIC. Efektivní komprese JPEG obrázků může být totiž v některých případech až "příliš efektivní", takže u vysokého stupně komprese mohou vzniknout nežádoucí obrazové artefakty, čemuž se právě PhotoCLAMP snaží celkem přehledným způsobem s pomocí odděleného řízení luminance a chrominance zabránit. Program tak může v řadě případů poskytnout lepší výsledky než klasické grafické editory, které tato nastavení nemají nebo ho jednoduše řečeno nepodporují. PhotoCLAMP stojí 199 Kč při downloadu z internetu nebo 299 Kč při distribuci na cédéčku (k dispozici je česká, slovenská a anglická verze), zakoupit ho můžete u DTP Studia, které nám oba produkty z rodiny PhotoTOOLS zapůjčilo k otestování. PhotoCLAMP je také k dispozici ve formě 30denní zkušební verze, po zaplacení výše uvedeného registračního poplatku budete v programu moci využívat i ePIC kompresi. PhotoCLAMP funguje pod Windows 95/98/NT4 sp 4/2000/XP a jeho hardwarové nároky jsou zcela minimální - vystačí si totiž s cca 90 MHz Pentiem či jeho ekvivalentem, 64 MB RAM, 5 MB místem na HD a rozlišením 800x600 bodů, doporučené nároky na systém pak jsou procesor s rychlostí alespoň 300 MHz, RAM dle velikosti obrazů a rozlišení 1024x768 bodů ve 24 bitech.

Uživatelské prostředí PhotoCLAMP je velmi prosté a maximálně tak vlastně slouží svému jedinému účelu, kterým je již zmíněná komprimace obrázků a fotografií ukládaných ve formátech JPEG a ePIC. Zatímco formát JPEG není nutné představovat, u formátu ePIC se na chvilku zastavíme. Formát ePIC (má příponu "PIC") poskytuje o něco větší a tedy účinnější kompresi při stejném nastavení v PhotoCLAMP jako u formátu JPEG, ePIC ale zdaleka není tak rozšířený a většina shareware i profesionálních grafických editorů včetně Adobe Photoshopu 6/7, CorelDRAW/PHOTO-PAINT 9 či PaintShopu Pro 7 tedy nepodporuje nebo si ho vzhledem k mírně řečeno stupidnímu rozpoznávání typů souborů ve Windows dle jejich přípony plete s formátem souborů MacPaintu popřípadě s jinými formáty souborů používajících též příponu PIC. Načíst a správně identifikovat ho neumí ani spousta kvalitních image browserů jako například IrfanView nebo XNview, naopak ACDSee a další produkty od ACD Systems využívající stejné plug-iny jako ACDSee ho identifikují jako formát Pegasus PIC a bez problémů ho zobrazí.


Do PhotoCLAMP lze samozřejmě importovat mimo formátů JPEG (vyjma verzí JPG 2000 a lossless) a ePIC také další grafické formáty, konkrétně se jedná o formáty BMP, PCX, PNG, TARGA a nekomprimovaný TIFF, ukládat pak lze výše uvedené formáty JPEG a ePIC (včetně hesla) buď ve 24 bitech (RGB) nebo ve stupních šedé. Program podporuje obrázky s maximálním rozlišením 8000x8000 bodů, už z principu se tedy nehodí pro kompresi obrázků či fotografií určených pro velkoformátové tisky. Při kompresi obrázků ve vysokém rozlišení budete potřebovat dostatek volné paměti, například pro komprimaci fotografie z 2 megapixelového fotoaparátu s rozlišením 1600x1200 bodů je zapotřebí 1600 * 1200 * 8 bytů paměti = cca 14,6 MB paměti, u fotek s rozlišením 2048x1600 bodů pak už 27 MB. Práce s programem je opravdu velmi jednoduchá. Změnu uživatelského prostředí můžete ovlivnit výběrem barvy pozadí (bílá, černá, tmavě šedá, tmavě modrá, tmavě zelená), což se hodí pro práci s fotkami a obrázky s různým pozadím, kdykoliv lze také PhotoCLAMP přepnout do režimu prohlížení včetně možnosti prohlížet zaheslované ePIC obrázky. Importovaný obrázek lze kdykoliv zvětšit či zmenšit, příslušné volby pro úpravu velikosti obrázku jsou ale značně spartánské (viz ukázka) a neposkytují žádným přehled o tom, jaké algoritmy jsou používány při přepočtu velikosti daného obrázku - v manuálu se ale naštěstí dozvíte, že PhotoCLAMP používá kvalitní bikubickou iterpolaci podobně jako například Photoshop a další profesionální grafické editory. Po importu obrázku si hned můžete začít hrát s oběma nejdůležitějšími slidery ovlivňujícími nastavení luminance a chrominance (v rozsahu 1 až 255) a v bohatě dimenzovaném náhledovém okně sledovat reálný výsledek komprese v porovnání s původním obrázkem. Obě volby přímo ovlivňují velikost výsledného komprimovaného obrázku, přičemž nastavení chrominance ovlivňuje barevnost a luminance především známé JPEG "mapy" kolem hran a rovněž známé čtverečkování alias mozaiku danou principem JPEG komprese.


V souvislosti s principy JPEG komprese máte ještě na výběr typ vzorkování (1:1:1, 2:1:1 nebo 4:1:1), což opět ovlivňuje výslednou kompresi i kvalitu obrazu, navíc máte možnost přepnout program do módu odstínů šedé (8 bitů). Poněkud nepříjemnou chybou při práci s PhotoCLAMP (verze 1.02.0002 testovaná na českých Windows XP) je nemožnost program minimalizovat (roztažení na celou obrazovku i v rámci okénka ale funguje), po pokusu o minimalizaci se totiž objeví chybové hlášení a po jeho odkliknutí se program sám ukončí. Ukázky výstupu z PhotoCLAMP jsou v tomto případě zbytečné, na malých obrázcích by stejně nebyly účinky a kvalita komprese příliš patrné a také velikost obrázků nelze v případě nutné optimalizace pro web posoudit. Obecně lze říci, že PhotoCLAMP má navrch proti klasickým grafickým editorům podporujícím ukládání grafiky ve formátu JPEG (což jsou snad úplně všechny grafické editory) právě v možnosti samostatného nastavení chrominance, luminance a také v nastavení vzorkování, což umožňuje v řadě případů docílit o něco lepšího kompresního poměru při zachování srovnatelné či v některých případech i vyšší vizuální kvality u výsledných JPEG/ePIC obrázků či fotografií.

Možnosti nabízené PhotoCLAMP pro JPEG/ePIC kompresi jsou i přes relativní jednoduchost programu poměrně slušné, také cena PhotoCLAMP není nijak přehnaná a odpovídá levnějším shareware programům. Doufám také, že zmíněná chyba při pokusu o minimalizaci programu bude (nebo možná už je) odstraněna co nejdříve. Funkce nabízené programem při kompresi JPEG/ePIC obrázků či fotografií sice nelze nijak podceňovat a i když se jedná o užitečný komprimační nástroj, žádné zázraky od PhotoCLAMP nečekejte. Pro upřesnění je ještě třeba dodat, že programů tohoto typu nabízejících samostatné nastavení chrominance a luminance u JPEG komprese je hned několik a najdete je hlavně v oblasti nástrojů pro optimalizaci webové grafiky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: