Recenze: Aver TV Studio - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Recenze: Aver TV Studio

26. června 2003, 00.00 | Televizních karet je na trhu opravdu hodně. AverTV Studio od firmy AverMedia je dle specifikace TV karta stereofonní (A2), umí přehrávat rádio FM, teletext a nedělá jí problém ani kabelová televize, v níž jsou jak kanály v BG, tak v DK normě. Jak kvalitní tato karta je a jaké má další vlastnosti, se dozvíte v následujícím článku.

{Základní popis}

Televizních karet je na trhu opravdu hodně. My jsme se rozhodli přiblížit vám jednu z těch lepších. AverTV Studio od firmy AverMedia, kterou nám zapůjčila společnost Alzasoft. Dle specifikace je tato TV karta stereofonní (A2), umí přehrávat rádio FM, teletext, nedělá jí problém ani kabelová televize, v níž jsou jak kanály v BG, tak v DK normě. Jak kvalitní tato karta je a jaké má další vlastnosti, se dozvíte dále.

Celý balíček Aver TV Studio
Klikněte pro větší fotografii

Balení a instalace:
A co všechno dostanete v pestrobarevné krabici? Televizní kartu v provedení malé PCI karty, dálkové ovládání se dvěmi microtužkovými bateriemi AAA. Kraťoučký stereo kabel pro externí propojení TV karty se zvukovkou, FM anténu, infra čidlo a rozdvojovací kabel pro připojení vstupního S-Videa a zapojení infra čidla. Samozřejmě nechybí ani instalační CD a multijazyková příručka pro rychlou instalaci s podrobným popisem dálkového ovládání. V českém jazyce najdete návod ve formátu PDF na dalším CD od distributora Ben International.
Instalace probíhá bez problémů, stačí se držet instalační příručky a po jednorázové instalaci tří INF souborů pro Audio, Tuner a Crossbar restartovat počítač. Pomocí menu, které na vás vyskočí díky autorunu si pak jen nainstalujete potřebný software. Jedná se o AverTV Studio a AverTeletext popřípadě ještě další přiložené utilitky (MPEG decoder, DirectX 8.1, AcrobatReader 5.0).

PCI karta Aver TV Studio
Klikněte pro větší fotografii

Hardware:
Nejsem odborník na hardware, takže zde jen napíši, že tím hlavním čipem je BT878A od firmy Conexant. Dálkové ovládání by sice cenu v soutěži za design a vlastně i funkčnost určitě nevyhrálo, ale rozhodně není nekvalitní a je přínosem. Jen mě trošku mrzí, že bylo nutné celkem přesné zaměřování na infra čidlo. Možná, že to měly na svědomí dodávané baterie, které nemusely být zrovna nejčerstvější.
V tomto odstavečku vás především seznámíme s počítačem, na kterém proběhlo testování, což je důležité, neboť nahrávání FM a především TV je silně závislé na výkonu počítače. Jedná se o Pentium 4 2,4GHz, 512 MB DDR333, Matrox G450, HDD 7200 ot./min. To vše připojeno na desce Asus s čipsetem i845PE a provozováno na OS Windows 2000. A jelikož si uvědomuji, že ne každý má takto výkonný počítač, provedli jsme i menší test na PC s Windows 98SE. Jedná se o AMD Thunderbite 900MHz, 256 MB PC133, Geforce MX-440, HDD 7200 ot./min a základní desku Abit KT133E s čipsetem VIA.
Jako TV zdroj nám sloužila přípojka na kabelovou televizi společnosti TES Media, která v našem případě rozhodně neposkytuje krásně čistý obraz (i když v době psaní tohoto článku je vidět viditelná změna k lepšímu :-) ). Některé kanály jsou sice velmi kvalitní, některé však naopak. Pro video vstup jsme použili kameru SONY DCR TRV310E, kde se dá výstupní signál považovat za velmi čistý.
A snad jen pro úplnost dodáme bez komentáře potřebné minimum, které se vyskytuje na krabici produktu. Pentium III 450MHz, 128MB RAM, grafickou kartu s podporou DirectX a OS Windows XP/2000/98SE/98/95/NT4.0.

A co tedy tato karta umí?

TV panel

TV mód:
Hlavní funkce této karty je sledování televize. Jak jsme se již zmiňovali, TV tuner obsáhne rozsahem i kabelovou televizi a nemá problémy ani se zvukem v normě BG a DK či s duálním vysíláním. Všechny stanice, které poskytuje vaše TV přípojka se pomocí funkce Autoscan automaticky naladí. Ze 37 televizních kanálů se sice dva nenaladily a některé z nich nebyly vůbec ke koukání, ale všechny důležité (české) televize byly dle mých měřítek a zkušeností na velmi slušné úrovni (TV Prima, Nova, Eurosport - jeden z těch horších, Spectrum - jeden z mála nesledovatelných; JPG komprese tomu subjektivně vůbec neublížila). Například Nova byla dokonce i lepší než na televizi. Většinou byla kvalita shodná s obyčejnou televizí, ale na monitoru se drobné zrnění či jiné neduhy mé TV přípojky mnohem více zvýraznily. Kvalita TV příjmu je však velmi subjektivní pojem a také velmi závislý na kvalitě vstupního signálu.

TV okno ve standardním skinu
Klikněte pro větší fotografii

Automaticky naladěné kanály lze pomocí, ne zcela přívětivé, funkce Remap přerovnat podle vašich požadavků na pořadí. Mimochodem, ruční ladění byste v dodaném SW hledali marně.
Další, ne zcela domyšlenou záležitostí, je funkce pro vytvoření skupiny programů. Založíte si vlastní skupinu, do které přidáte vybrané programy buďto z hlavní skupiny Air či z hlavní skupiny Cable. Myšlenka je sice velmi pěkná, například si vytvoříte skupinu jen ze sportovních kanálů či jen ze vzdělávacích. Problém však je, že nelze míchat kanály ze skupiny Air a Cable. Do těchto skupin jsou kanály automaticky přiděleny při autoscanu. Toto pevné rozdělení má pak fatální následek při použití plánovače. Ale o tom až níže.

Okno pro nastavení TV
Klikněte pro větší fotografii


Jak je z obrázku patrné, jednotlivé kanály lze vypnout či zamknout heslem. V setup okně si pak také můžete zvolit video standard pro video vstup, vybrat si z pěti dodaných skinů či upravit parametry obrazu. Úprava se provede pro všechny kanály a je možno měnit světlost, kontrast, odstín a saturaci. Také si zde můžete nastavit mód zobrazování. Pokud nemáte zrovna nejmladší grafickou kartu, tak si nastavte mód Primary. Aver pak bude pomáhat vaší grafické kartě při zobrazování. Lepší je však zapnout mód Overlay, který funguje pokud ve zvoleném rozlišení podporuje vaše grafika DirectX 8. Já jsem s tím měl v rozlišení 1280 x 1024 problémy, a proto jsem zkusil přepnout na Primary. TV sice fungovala bez potíží, ale občas se mi při zvolení funkce nahrávání zobrazilo chybové hlášení Connect video decoder Filter and overlay mixer Filter failed! A tak jsem kartu raději nepokoušel a přepnul jsem si na 1024x768 a mód Overlay. A mimochodem po přepnutí rozlišení za běhu TV se občas objevila černá obrazovka v okně TV. Po znovuspuštění programu bylo ale vše v pořádku.
Než se pustíme do popisu všech těch funkcí, co karta podporuje s dodávaným SW, tak snad jen maličkost. Přepínání kanálu TV či FM trvá cca 3,5sec, takže si předem rozmyslete, který kanál chcete vidět či slyšet. Pokud však použijete funkci LOOP, tak dojde k přepnutí okamžitě. Tato funkce přepíná mezi posledníma dvěma kanály. Mezi další funkce patří Audio Switch, což je přepínání zvuku mezi Stereo a Mono či mezi Dual A a Dual B. Pomocí 16-Channel Preview se vám začne v 1/16 full screenu postupně přehrávat 16 kanálů od aktuálního, lze si vybrat jiný či se vrátit k původnímu kanálu.
Bylo by smutné, pokud by SW nenabízel i možnost uložení obrázku z TV. K tomuto účelu poslouží funkce Capture a to nejlépe po funkci Freeze, abyste viděli, co ukládáte. Funkce Freeze, jak asi tušíte, jednoduše zastaví právě zobrazovaný snímek. Pokud vám nestačí jen jeden obrázek, můžete si sejmout celou sekvenci. Image sequence Capture uloží celkem X snímků po Y sekundách (1-60). Nastavení provedete v setup okně. U obou funkcí se snímky "ukládají" do alba. Jednotlivé snímky se pak musejí samostatně uložit na disk, což je opravdu velice nešťastné řešení. Při uložení lze volit cestu, velikost 160x120 až 1600x1200 či vlastní, barevnost 8 či 24-bit a formát BMP,TIF,JPG nebo PCX.
Jediná nahrávací funkce v TV módu je TimeShift. Jedná se o funkci pro časově posunuté sledování TV. Potřebujete si uvařit kávu, připravit si večeři či vás někdo vyruší od právě běžícího programu? Žádný problém, zapnete funkci Time Shift a o všechno je postaráno. Bohužel takto krásně to nefunguje. Vlastně ano až na to, že dle mého subjektivního dojmu je zvuk zastřený a mírně rozostřený obraz bez čtverečků má rozhodně méně než 3000 kb/s, ale koukat se na to rozhodně dá. A jak to tedy funguje? Na disku, který je nastaven pro nahrávání ve VCR módu se vytvoří 3,75GB velký soubor TimeSlip a obraz zamrzne. Po stisknutí tlačítka Play se program opět spustí, zatímco se stále nahrávají aktuální scény programu. Také lze přeskakovat po 10 sekundách v před k aktuálnímu času a bohužel to již nelze stopnout ani se vrátit zpět. Tím, že skočíte až na konec, zrušíte funkci TimeShift a přepnete se zpět do "živého" vysílání. Za zmínku ještě rozhodně stojí, že nelze měnit velikost okna či se přepnout do fullscreenu. Funkce je to opravdu nádherná, ale provedení by chtělo rozhodně výrazně zlepšit.

Okno pro nastavení VCR
Klikněte pro větší fotografii

[-more-]{Funkce karty, závěr}

VCR mód:
Tento mód, jak již název napovídá, slouží k nahrávání TV či video signálu na disk. Stačí si jen nastavit kvalitu a umístění a můžete začít nahrávat. Pro nahrávání si můžete zvolit z některé přednastavené kvality či si nastavit vlastní. Vybrat si můžete z formátu MPEG1 či MPEG2 o velikosti 176 x 144 až 720 x 576, s bitratem 200 až 20000 kb/s pro video a 64 až 384 kb/s pro audio, které může být Stereo, Join Stereo, Dual channel či Mono, navzorkované 32, 44.1 či 48 kHz. Také si můžete nastavit počet snímků do sekundy 23,97 až 60 fps a poměr stran na 1:1, 4:3 nebo 16:9. Jak vidíte, nastavit si toho můžete v celku hodně, ale většinou si vystačíte s některou z přednastavených kvalit (viz. tabulka níže).
Na 80GB disk (74,5GB) se vejde při kvalitě BEST cca 24,5 hodiny. Při nahrávání si dejte pozor na nahrávání zvuku. Pokud máte zapnutou funkci MUTE, tak bude vaše nahrávka zcela tichá. Pokud nahráváte program s duálním zvukem, nahraje se vám jen takový zvukový doprovod, jaký máte právě aktivní. Pokud tedy budete v průběhu nahrávání měnit Dual A na Dual B, projeví se to i na nahrávce.
Já jsem většinou nahrával v kvalitě BEST, což můj počítač s Win2000 (viz. výše) zatížilo více jak na 80%. Takže v případě potřeby kvalitního nahrávání si připravte počítač se srdcem alespoň 2GHz. Testovali jsme i nahrávání na méně výkonném počítači se systémem Win98 SE. A jak to dopadlo? Pro nahrávání do MPEG2 v plném rozlišení PALu se počítač s taktem 900MHz nedal moc použít. I když jsme snižovali bitrate až na neúnosnou mez, stále bylo velmi znatelné vypadávání snímků. Plný PAL však není až tak důležitým kritériem pro dosažení kvality obrazu a tak jsme provedli pár testů o velikosti čtvrtinového PALu. Výsledky si můžete prohlédnout v tabulce.

 
PC 2,4GHz s Win2000
PC 900MHz s Win98 SE
Kvalita
Velikost
Bitrate Kb/s
MB/min.
Velikost
Bitrate Kb/s
MB/min.
Zatížení
Formát
BEST
720x576
6400+224
51,96
352x288
3600+224
28,35
37-42%
MPEG-2
GOOD
720x576
6000+224
48,8
352x288
3200+224
25,66
35-40%
MPEG-2
LONG
720x576
4800+224
39,32
352x288
1600+224
13,45
27-34%
MPEG-2
VCD
352x288
1152+224
10,26
352x288
1152+224
10,26
22-25%
MPEG-1

Funkce, vůbec ne nepodobná funkci Time Shift, VCR-Interactive Record zprostředkovává opravdu pěknou myšlenku - interaktivní živé nahrávání. Podle nastavení ve VCR configu se začne nahrávat program. Lze se pohybovat do předu, do zadu o 10 či 20 sekund či přímo na libovolné místo pomocí táhla. Stále se nahrává dokud se nestlačí tlačítko pro STOPnutí, což znamená uložení nahrávky a ukončení funkce. Na panelu se ukazuje čas nahrávání, remain dle volného prostoru na disku a zvoleného datového toku a čas přehrávání, jelikož se v nahrávce můžeme jakkoli pohybovat v čase. Problém však je, že i na počítači s 2,4GHz a nastavením MPEG2 3000+224kb/s v plném PALu se obraz seká a vypadávají tak snímky. Chce to bohužel opět použít jen čtvrtinový PAL.
Závěrem této části ještě pár postřehů při nahrávání. Pokud koliduje jakákoli nahrávací funkce s plánovačem, tak se ruční nahrávání vypne a začne se nahrávat podle plánovače. Program Aver, ale vyhodí chybu. Naštěstí se ale stále nahrává, dokud se chybové hlášení neodmáčkne a tím se neukončí aplikace AverTV2k. Nahrávka z ručního nahrávání je pak ale poškozena. Poškozená nahrávka se sice v přehrávači přehraje, na konci však dojde k chybě, která zapříčiní spadnutí přehrávače.

FM mód:
Stejně jako u TV si za pomoci Autoscanu naladíte rádio a můžete začít poslouchat. S příjmem rádia to není v mé lokalitě vůbec žádný problém, a to ani při použití kusu drátu místo antény. Dejte si však pozor na to, aby jste neměli stejnou stanici na více místech. Nám automat naladil jednu stanici na tři různé frekvence (92,4; 92,5 a 92,8 MHz) a vůbec to nebyl jediný případ. Takže to chce po Autoscanu vyčistit seznam s kanály. Stejně jako u TV kanálů si FM kanály můžete pojmenovat podle svého.
Nahrávání FM není oproti TV tak závislé na výkonu, takže s tím nebude mít asi nikdo problémy. Samozřejmě i zde si můžete zvolit kvalitu nahrávání a to ve formátu PCM od 8kHz, 8bit, mono, 7kb/s až po CD kvalitu 44.1kHz, 16bit, stereo, 172kb/s. Teprve až po zastavení ručního nahrávání, se program zeptá na místo uložení, celou dobu to ukládá do složky <>\My Audios\ddmmhhmmss.wav. Při nahrávání si však dávejte pozor na to, zda-li nemáte naplánováno nějaké nahrávání v plánovači. Ruční nahrávání FM totiž blokuje plánované nahrávání FM i TV programů!
A co se týče kvality FM, tak mohu subjektivně říci, že zvuk je přes bedny velice čistý, jen pár stanic bylo zašuměných. Kvalita zvuku však samozřejmě závisí na kvalitě signálu, se kterou jsem já opravdu problémy neměl. Tam, kde je slabší signál asi zamrzí absence tlačítka - funkce MONO/STEREO, jelikož Mono je v takových podmínkách přeci jen lepší volba. Volbu FM stanice můžete provést několika způsoby. Čísly lze zadávat buď kanál či přímo frekvence. A stejně jako v TV nechybí tlačítko LOOP na prohazování dvou posledních kanálů.

Hlavní scheduler okno
Klikněte pro větší fotografii

Scheduler - plánovač:
Sice se jedná o TV kartu, ale díky možnosti nahrávání by bylo asi lepší označení video. A co by to bylo za video, kdyby se nedalo naplánovat automatické nahrávání požadovaného programu za naší nepřítomnosti. Samozřejmě dostanete tuto možnost a to prostřednictvím plánovače, který umožňuje nejen nastavit nahrávání v konkrétním čase, ale také jen aktivaci vybraného zdroje signálu. Můžete plánovat aktivaci či nahrávání TV, FM, S-Videa nebo Externího signálu, což je kompozitní video. U TV a FM si pak musíte ještě zvolit konkrétní stanici. V případě TV stanice jste bohužel omezeni na právě aktivní hlavní TV skupinu (Air/Cable). Což má fatální důsledek v případě, že budete chtít naplánovat stanici z obou skupin. To prostě nejde. V seznamu jsou jen stanice z právě aktivní hlavní skupiny. Bohužel omezeni jste i v nastavování kvality při nahrávání a to na přednastavené VCD, Long, Good a Best u TV. Pro FM máte na výběr z Telephone, Radio, CD či Default kvality. Plánovat můžete až měsíc do předu, jelikož můžete zadávat pouze číslo dne, kdy má nastat požadovaná akce.

Okno pro nastavení záznamu v plánu

Místo jednoho konkrétního dne si však také můžete nastavit spouštění akce denně či pokaždé v daný den (PO-NE). Pak již jen nastavíte počátek a délku nahrávání, popřípadě popis, co vlastně chcete nahrávat či spustit. Pokud zadáte časový interval tak, že se překrývá s již zadaným plánovaným záznamem, tak plánovač tento záznam nepřidá do plánu a pouze vás informuje, že došlo ke kolizi s existujícím záznamem. Pokud jste se spletli, musíte tedy provést celé nastavení znova. V případě, že je vše v pořádku a máte vše naplánováno, tak musíte celý plán uložit, jinak provedené změny v plánu nebudou aktivní.
Závěrem opět něco málo postřehů z praxe. Plánovač má přednost před ručním nahráváním. Takže v případě, že ručně nahráváte TV, tak se toto nahrávání zastaví a začne se nahrávat podle plánovače. Zastavené ruční nahrávání se sice uloží, ale je nějak poškozeno, jelikož na konci přehrávání zapříčiní spadnutí přehrávače! V případě, že se nahrává dle plánovače a vy máte potřebu toto nahrávání zastavit, tak ho můžete v aplikaci AverTV2k ručně zastavit. Problém je však v tom, že soubor je pak stejně poškozen jako při výše uvedeném případě. A poslední postřeh k této části. Pokud se nahrává z plánovače, tak aplikace AverTV2k nijak neupozorní a bez okolků přeruší toto nahrávání a začne nahrávat ručně, dáte-li jí k tomu povel.

Teletext
Klikněte pro větší fotografii

Teletext:
Prográmek na prohlížení teletextu považuji asi za nejpovedenější ze všech dodávaných utilit. Pokud má právě aktivní TV stanice teletext, objeví se vstupní obrazovka dané stanice a můžete začít pracovat s teletextem. Po chvilce, co si program naplní svoji cache, již nemusíte sáhodlouze čekat na načtení požadované stránky. Prostě si jen zvolíte číslo stránky či podstránky a ona se hned zobrazí. Jakmile se změní TV stanice, přepne se i teletext.
Pro informaci o teletextovém signálu a cache jsou zde dvě simulované LED diody. Levá - zelená (cache pod 90% použití), žlutá (přes 90%), červená (neběží). Pravá - šedivá (systém nepřijímá signál), zelená (systém právě přijímá signál), červená (systém není schopen ukládat teletext - nedostatek cache prostředků - zvedněte velikost cache).

Okno s teletextem si můžete přepnou tak, aby bylo stále na vrchu. Také si můžete libovolně měnit velikost okna, měnit font (jen k tomuto jsou dodávané jazykové mutace + pár systémových jako např. Courier) nebo nastavit jazyk v teletextu - autodetekce nebo 14 konkrétních včetně CZ. Zobrazovanou stránku si můžete vytisknout (obrazovka tak jak je i s černým pozadím apod.) nebo uložit ve formátu tlt, tlx, bmp, txt. V nastavení pak máte možnost nastavit velikost cache, maximální počet otevřených teletextových oken či zapnout prohlížení a přijímání v módu hexadecimalních stránek. Kvalita přijímaného teletextu je samozřejmě závislá na kvalitě signálu. V našem případě občas docházelo k vynechávání několika málo písmenek, ale při každém automatickém načtení se to změní, takže se teletext dal bez problému číst. Nejlepší, a oproti normální televizi funkce navíc, se mi jeví funkce Find. Funguje tak, že vyhledává slovo či slova, včetně možnosti zadání výrazu, dále ve všech stránkách od aktuální nebo dokonce ve všech TV kanálech obsahující teletext.

Závěr:
Software AverTV Studio a především pak Aver Teletext je na celkem slušné úrovni. Snad jen plánovač by potřeboval vylepšit. Avšak rozhodně by se mělo něco stát s nekorektním ukončováním nahrávek při situacích, které jsem popisoval v článku. Pokud chcete přímo nahrávat do jiného formátu než je MPEG1 či MPEG2, tak vám nezbude nic jiného, než se poohlédnout po nějakém jiném softwaru. Jelikož karta je postavena na velice oblíbeném čipu BT878A, nebudete s tím mít mnoho starostí. Stačí navštívit například
www.tvfreak.cz, kde si můžete stáhnout spoustu freewareových či sharewareových programů.
Kvalita TV tuneru je dle mého subjektivního názoru na lepším průměru. Kvalita nahrávání je pak velmi závislá na kvalitě signálu a nastaveném formátu a především bitrate. Pokud však máte kvalitní TV signál můžete si klidně pouštět nahrávky v kvalitě BEST a čtvrtinovém PALu na full screenu bez nutnosti mít počítač se srdcem 2GHz a více. Pokud ho však máte a chcete si přes tuto kartu vytvořit vlastní DVD z dovolené, budete určitě kvalitou překvapeni. Nahrávka v BEST kvalitě při plném PALu, kde zdrojem byla moje digitální videokamera Sony D8, byla i při použití kompozitního videa v subjektivně stejné kvalitě s nahrávkou přes FireWire kartu, kde jsou data po celé přenosové cestě digitální. Za celou dobu testování jsem neměl žádný problém s koexistencí karty Aver TV Studio a Kouwell FireWire řadiče, který používám pro DV přenos z videokamery.
Myslím, že tato karta je i přes své chybičky v SW dobrou koupí, zvláště když za ni u Alzasoftu, který mi umožnil napsat tuto recenzi, zaplatíte 3074 Kč (cena student či e-shop včetně DPH). Pokud byste nechtěli FM rádio, tak navíc ještě ušetříte 574Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: