RasterVect 5.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

RasterVect 5.2

25. září 2001, 00.00 | Potřebujete rychle převést naskenovaný technický výkres do vektorové podoby? Zkuste novu verzi vektorizačního software RasterVect, jehož kvalitou určitě nebudete zklamáni.

O specializovaném programu RasterVect určeném pro vektorizaci "bitmapových" technických výkresů do jejich vektorové podoby vhodné k pozdějším úpravám či editaci jsme už na Grafice On-line před časem psali. Od té doby ovšem učinili jeho autoři ve vývoji takový pokrok, že si RasterVect zaslouží další článek. Program stále stojí 80 USD a je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000. Nové verze nabízí mimo jiné několik nových kreslících a manipulačních nástrojů, možnost importu obrázku z clipboardu, výrazně vylepšené vektorizační algoritmy a na rozdíl od prvních verzí také export výsledného výkresu v hned několika vektorových formátech.





RasterVect je určen k vektorizaci 1 bitových předloh, takže při importu naskenovaného bitmapového výkresu či libovolného obrázku nabídne program transformaci obrázků s vyšší bitovou hloubkou. Po importu si můžete na výkresu "zařádit" s pomocí několika jednoduchých kreslících a manipulačních nástrojů umožňujících mimo kresby tužkou (s jeho nastavitelnou tloušťkou) a tvorby základních geometrických tvarů například také ztučnění linií, rotace výkresu apod. I když je RasterVect určen takřka výhradně pro vektorizaci technických atp. výkresů, zkoušel jsem také převést do vektorů několik ručně kreslených obrázků a výsledky byly překvapivě dobré.


Vektorizační proces je o malinko pomalejší (to je ovšem pouze můj vizuální dojem při testování stejných výkresů), zato je ale o něco přesnější a umožňuje mnohem větší manuální kontrolu použitých vektorizačních postupů - viz dva obrázky příslušných preferencí. Export výsledného výkresu je mimo standardního DXF nyní možný též ve formátech WMF, EMF, EPS a AI (což určitě ocení řada grafiků), DXF formát byl "vychytán" a je nyní plně kompatibilní s AutoCADem R14,200, LT atp. Líbit se vám doufám bude i zvýšení rychlosti při scrollingu a překreslování obrazovky u velkých bitmapových výkresů.



RasterVect udělal od svých prvních verzí značný pokrok a právem patří mezi nejzajímavější vektorizační nástroje pro převod skenovaných technických výkresů do vektorové podoby, navíc s víc než přijatelnou cenou. Zbývá tedy už jen dodat, že pokud půjde vývoj programu kupředu stále stejným tempem, jsem velmi zvědav, co všechno bude RasterVect za pár měsíců umět a v čem dokáže trumfnout své profesionální kolegy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: