Prolink PlayTV pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Prolink PlayTV pro

20. května 2002, 00.00 | Jaká je nová grabovací karta s TV a FM tunerem od firmy Prolink? Pro koho je určena, co od ní lze očekávat a vyplatí-li se do ní investovat se dozvíte v našem článku.

K recenzi nám firma THD zapůjčila grabovací televizní kartu Prolink PlayTV pro. Protože se jedná o hardware rozhodně zajímavý z hlediska digitalizace obrazu, podrobili jsme ho redakčnímu testu. Karta je určená pro SOHO trh a její cena kolem dvou tisíc korun tomu odpovídá. Kromě TV můžete grabovat i z videa, součástí je i FM tuner.

Balení
Samolepka na krabici Prolink PlayTV s textem "Designed for Microsoft Windows XP" naznačuje uživatelům, že karta je podporována i tímto novým operačním systémem. Uvnitř naleznete kromě karty samotné také CD s ovladači a přibalený software (podle verze). Nechybí samozřejmě ani kabely na propojení audio výstupu tv karty s kartou zvukovou, dále anténa pro rádio a nakonec dálkové ovládání s příslušným infra přijímačem.

Vlastnosti
Zpracování TV/FM vstupního signálu má na starosti modul Philips. Samotné grabování je pak na chipsetu Conexant Fusion 878A, to však není nic jiného než známý Brooktree BT878. Konektorů je celá přehlídka - připojení k anténě pro rádio, pro TV, vstup a výstup pro audio, konektor pro připojení infra (kvůli dálkovému ovládání) a dva vstupy pro video (kompozitní a S-video).

Praxe
Karta je určena pro sběrnici PCI a její fyzická instalace je jen o málo složitější než jiných pc karet. Jediný problém představuje vystupující konektor pro televizní signál, radio konvertor se dodává odděleně a instaluje se až po umístění karty v počítači. Grabovací karty mají občas problémy s instalací ovladačů, pod Windows 2000 se však žádný problém neobjevil, všechny součásti se korektně nainstalovaly. Stejně tak i PixelView Station, software dodávaný ke každé Prolink PlayTV. Následuje povinný a jediný restart. Po spuštění PixelView Station se nejprve objeví TV System Configure, kde zvolíte v jakém místě se nacházíte (Česká republika na seznamu není, skrývá se pravděpodobně pod označením East European R Channels), druh připojení - kabelovou televizi nebo anténu, jazyk (čeština opět chybí) a vstup pro zvuk. Grafickou kartu TNT2 software rozpozna nedokázal, ani chipset, to však nemělo žádný vliv na další funkčnost.


TV System Configure

Dále byly automaticky vyhledány stanice kabelové televize. To samozřejmě chvíli trvá. Pak už se objeví tvář samotné PixelView Station.


PixelView Station TV (zmenšený náhled)

Ovládací panel nabízí jednoduchý přístup ke všem funkcím, jež budete potřebovat.


TV Settings

V nastavení TV můžete přiřadit nalezenému kanálu číslo, přes které k němu budete přistupovat. Je zde také možnost vyladit si jej, pokud vás automaticky nalezený kanál zrovna neuspokojil. Lze zde také nastavit OnScreenDisplay (OSD) a první volbu, jež se vám otevře po jeho aktivaci. Funkce Preview funguje zvláštně, na černé ploše vám začnou naskakovat kanály jeden za druhým s vteřinovým rozdílem. Nepodařilo se nám však tento mód korektně ukončit, vždy jsme jej museli zavřít přes správce úloh.


Capture Settings

V nastavení zachytávání volíte kam se bude výsledné video nebo sejmutý obrázek ukládat. V dalších menu rozhodujete o rozlišení, framerate a dalších faktorech. Nepodařilo se nám změnit počet snímků za sekundu pro zobrazování, tvrdošíjně zůstávalo na 29,970. To ale zdá se nemělo na kvalitu zobrazení žádný efekt. Při přenastavování rozlišení však program příliš stability neprojevoval. Každý start programu trvá přes deset sekund (vylaďuje se konkrétní stanice), takže z testování se stalo nekonečné čekání.


TV okno

Kvalita obrazu překvapila. V rozlišení půl palu toho moc nepoznáte, avšak pro zájemce zde máme nagrabovaných sedm vteřin v plném palu. Zachytávání bylo provedeno PixelView Station, následný převod do formátu DivX zajistil VirtualDub (bez dodatečných filtrů kromě deinterlace). Stáhnou ukázku si můžete zde (930kB). Grabování je velice náročné na výkon počítače - AMD Duron na taktovací frekvenci 700MHz je na zachytávání plného palu málo, některé snímky vypadly. Velice závisí také na disku - doporučuje se disk s otáčkami 7200 ot/min a sběrnici ATA100.

Prolink PlayTV pro je určen i pro příznivce rozhlasového vysílání. Vzhledem k velikosti konvertoru pro vstup FM antény se musí do karty nasadit až po jeho umístění do slotu. Zde se však vyskytl nepříjemný problém. Otvor pro radio je příliš blízko kraji, takže bylo nutné trochu fyzického násilí, nicméně podařilo se. Vyjmutí konvertoru po testu už byla práce pro kleště. Anténa dodávaná ke kartě je dvoumetrový, na konci rozdvojený drát růžové barvy potažený průhlednou bužírkou. Jako radiopřehrávač slouží opět PixelView Station ale tentokrát s označením FM. Je již zahrnut v instalaci TV programu. Naladění stanic je opět automatické. I tento mód je plně podporován dálkovým ovladačem. Kvalita příjmu signálu byla také dobrá, přibližně na úrovni běžného radiopřijímače.


PixelView Station FM (výřez)

Dálkové ovládání
Vzhledem se hodí k ostatnímu kancelářskému PC hardwaru - tedy šedivý plast. Gumová tlačítka se dají mačkat pohodlně a pokrývají veškeré nutné funkce. O energii se starají dvě AAA tužkové baterie, jež však v dodávce nejsou. Přijímač je na metr dlouhém kabelu a v balení dostanete také malou oboustranou samolepku, takže jej rovnou můžete přilepit třeba na monitor.

Verze
Prolink PlayTV se dodává ve třech verzích. Jde však pouze o rozdíly v softwarovém vybavení karet, o kterém se můžete dozvědět bližsí podrobnosti po kliknutí na odkaz.

Závěr
Karta splní hlavní požadavky na ní kladené - příjem televizního a rozhlasového vysílání a zachytávání videosignálu. V kvalitě, která je více než dostatečná pro domácí užití. Drobné mouchy při instalaci nebo ovládání lze přehlédnout, protože nijak podstatně neovlivňují funkčnost této grabovací televizní karty. Za cenu kolem dvou tisíc korun je to dobrá koupě pro všechny, kteří si chtějí buď pouštět televizi v pc, nahrávat si video nebo i převádět své home-video na vhs do digitální podoby. Je však nutné zdůraznit, že je potřeba k tomu mít také výkonný stroj, který záznam zvládne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: