Preflight: Ostatní výrobci - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Preflight: Ostatní výrobci

25. září 2002, 00.00 | V tomto díle našeho seriálu uzavřeme přehled současné nabídky preflightových řešení. Podívejme se, co mohou nabídnout společnosti Quite Software, Apago, Total Integration a DDAP.

Vedle výrobců komplexních preflightových řešení, které jsme si přiblížili v minulých dílech našeho seriálu, se najdou i takoví, kteří nabízejí pro oblast preflightu jen několik málo produktů. Jejich přehledu se budeme věnovat v tomto díle. Netřeba přitom dodávat, že menší rozsah nabídky rozhodně neznamená, že by se jednalo o produkty pro svět dnešního preflightu nezajímavé či nedůležité.

Quite Software

Revealing (249 dolarů)
Plugin Acrobatu pro využití různorodých informací spojených s PDF soubory, a to především těch, které jsou určeny pro polygrafické provozy. Konkrétně lze získat přehled o nastaveních separací, přetisků, průhlednosti, převodních funkcí, rastrování, barevných profilů, fontů a obrázků, použitých v daném dokumentu. Dokument je přitom možno zobrazit a uložit v nové podobě s využitím nebo vypnutím některých z výše uvedených komponent (například pouze stránky, na kterých je použito určité písmo, zvolený barevný plát separace aj.). Jsou-li nalezeny chyby, lze některé z nich s použitím Revealingu přímo odstranit (např. nežádoucí ICC profily či převodní funkce atd.). Blíže jsme o uvedeném pluginu psali zde.

A Box Of Tricks (205 dolarů)
Plugin Acrobatu nabízející řadu funkcí pro zpracování PDF, které byly podle výrobce dříve "obtížně proveditelné, časově náročné, nákladné nebo zcela nedostupné". Uvedené funkce jsou rozděleny do celkem pěti skupin: Shrink (subsampling a rekomprese obrázků bez nutnosti nové distillace, výkonnější JPEG komprese než v Acrobatu, ukládání kompresních nastavení v podobě profilů, okamžitý preview provedených změn s možnosti obnovení původního stavu), Colour (konverze RGB, Lab a přímých barev do CMYK s možností využití ICC profilů, konverze do odstínů šedi nebo převod veškerého textu do černé barvy), Transform (úprava hairlines, změna velikosti stránek, rotace pod libovolným úhlem, tvorba zrcadlového obrazu), Fields (převod formulářových polí na součást dokumentu nebo jejich odstranění, převod anotací na součást dokumentu) a Info (informace o použitých fontech a obrázcích, možnost vyhledání největšího obrázku nebo obrázků v RGB, změna rozlišení a komprese jednotlivých obrázků). Činnost produktu je automatizovatelná použitím batch sekvencí Acrobatu 5 a produktu pdfBatchProcess Pro od Callas Software.

PSAlter (290 dolarů)
Prohlížeč postscriptových souborů v prostředí Windows. Nabízí možnost konverze do formátů TIFF, BMP a EPS (s náhledem) a debugger pro ladění postscriptového kódu. Poskytuje podrobné vysvětlení nalezených postscriptových chyb s možnostmi částečných oprav. "Strict" mód pro odhalení postscriptových prvků působících problémy na určitých výstupních zařízeních. Dokáže vytvořit report s podrobnými informacemi o použitých fontech, umožňuje propracovanou substituci chybějících fontů (vč. například změny šířky u nahrazujících písem). Poslední verze produktu pochází z května 2001.

Ladění PostScriptu v PSAlteru.

Apago

PDF/X-1 Checkup (249 dolarů)
Plugin Acrobatu pro preflight a tvorbu souborů ve formátu PDF/X-1. Kontrola probíhá v prostředí Acrobatu, po jejím provedení je zobrazen podrobný report, informující o všech nalezených nekompatibilitách. Řadu těchto nekompatibilit lze použitím Checkupu přímo opravit. Různým způsobem je možno nastavit a využít kontrolu takových prvků, jako jsou truetypové fonty, rozlišení obrázků, obrázky komprimované pomocí JPEG či přímé barvy. Činnost pluginu lze automatizovat s využitím horkých složek prostřednictvím volitelného modulu. Blíže jsme o uvedeném produktu psali zde.

Nastavení preferencí Apago Checkupu.

Piktor (cena nezjištěna)
Převodník pro převod do normalizovaných formátů předtiskové přípravy TIFF/IT, PDF/X a Scitexu v různých verzích a dále pak TIFF a JPEG. Na vstupu umí zpracovat PostScript, PDF, TIFF, TIFF/IT a různé worklfow formáty Scitexu (CT, LW, NLW aj.). Modulární konstrukce umožňující zakoupit pouze ty funkce, které jsou skutečně zapotřebí: Činnost produktu lze automatizovat pomocí horkých složek, k dispozici jsou rovněž moduly pro kontrolu použitých obrázků nebo tvorbu kompozitního PDF či DCS z rastrových souborů.

Total Integration

AdCheck (595 dolarů)
Aplikace pro otvírání, prohlížení, kontrolu a tisk široké škály souborových formátů používaných v publikačním průmyslu. Podporovány jsou DSC, Photoshop, TIFF, TIFF/IT, EPS, Scitex CT/LW a IRIS Front End Processor.

DDAP

PDF/X Verifier (98 dolarů členové DDAP, 128 dolarů ostatní)
Produkt pro kontrolu PDF souborů na jejich shodu s PDF/X-1. Přislíben bezplatný upgrade na verze X-2 a X-3 uvedeného standardu. Pro potřeby DDAP vyvinula výše uvedená společnost Total Integration.

TIFF/IT-P1 Checker (108 dolarů členové, 188 dolarů ostatní)
Bundle produktů pro práci se standardem TIFF/IT, nahrazující původní DDAP Digital Ad Toolkit. Jeho součástí jsou aplikace TIFF/IT-P1 Preflight, TIFF/IT-P1 ReName, TIFF/IT-P1 TagScan a TIFF/IT-P1 Verify. Pro potřeby DDAP vytváří softwarová společnost Congruent Development, Inc.

Závěrem

Na tomto místě se do jisté míry uzavírá náš seriál o principech, možnostech a nástrojích discipliny, označené jako preflight. Vzhledem k jejímu neustálému vývoji lze nicméně očekávat, že se již brzy na stránkách Grafiky k této zajímavé a důležité oblasti publikačního průmyslu vrátíme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: